Filtracja w branzy spozywczej i farmaceutycznej - jak osiagnac najlepsze wyniki?

W naszych artykułach dotyczących filtracji sporo piszemy o lakierniach, branży meblarskiej, lakierniczej oraz motoryzacyjnej. Jednak warto wiedzieć o tym, że branża farmaceutyczna oraz spożywcza również wymagają filtracji. Tym bardziej, że są to gałęzie mocno newralgiczne, bardzo czułe na zanieczyszczenia. W jaki sposób należy je chronić przed działaniem szkodliwych substancji? Jak wygląda w nich odpowiedzialna filtracja?

 

Wystarczy spojrzeć, jak wiele produktów spożywczych wykorzystujemy na co dzień. Każdy z nich musi charakteryzować się odpowiednią czystością - być wolnym od zanieczyszczeń z procesu produkcji, obróbki oraz transportu. W przypadku tych dwóch pierwszych, filtracja jest niezwykle istotna. Jakiekolwiek zanieczyszczenia - pochodzące z elementów maszyn, brudów zawleczonych przez pracowników lub pyłów pochodzących z innych procesów produkcyjnych mogą przesądzić o wycofaniu produktu z obrotu! Wie o tym każdy przedsiębiorca lub człowiek odpowiedzialny za proces w tej branży. Przejdźmy jednak do branży, która absolutnie nie wybacza żadnych błędów.

 

Branża farmaceutyczna - tutaj kwestie czystości są dosłownie “święte”. Co jakiś czas słyszy się w mediach, że GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) wycofuje z obrotu niektóre leki. Najczęściej związane to jest z zanieczyszczeniem specyfików obcymi substancjami. Jakiekolwiek wachania w składzie mogą spowodować, że dany lek będzie mieć inne właściwości farmakokinetyczne - może powodować niespodziewane uczulenia lub działać nieco inaczej niż zwykle. Dla pacjentów, którzy wymagają precyzyjnego leczenia może to być ogromny problem. Warto więc mieć na uwadze czystość powietrza również w branży farmaceutycznej. GIS co jakiś czas wybiera losowo próbki leków i bada je pod kątem czystości chemicznej. Jeżeli występują jakieś uchybienia (wykraczające poza ściśle określone normy), taki lek jest wycofywany z obrotu (najczęściej tylko jedna partia), a badaniu muszą ulec kolejne - aż do uzyskania satysfakcjonujących wyników. Dla przedsiębiorstwa produkującego leki może to być ogromny problem i nie wolno do niego dopuszczać. Kluczem do uniknięcia takiego problemu jest właśnie odpowiedzialna filtracja.

 

Filtracja w branży spożywczej oraz farmaceutycznej - jakie techniki się stosuje?

 

Zachowanie czystości powietrza w wyżej wymienionych branżach wymaga stosowania konkretnych, skutecznych technik filtracyjnych. Do tych należą zdecydowanie takie filtry jak:

Filtr kieszeniowy

O charakterystycznej budowie, filtr kieszeniowy po montażu prezentuje “kieszenie”, które przesądzają o jego skuteczności w procesie filtracji. Filtry kieszeniowe są jednymi ze skuteczniejszych na rynku - stosuje się je w przeróżnych warunkach środowiskowych oraz atmosferycznych. Stąd też, poza typowymi warunkami hal produkcyjnych, mogą być one stosowane również w chłodniach, wszedzie tam, gdzie panuje niekorzystna dla innych materiałów temperatura. Stosuje się je tam, gdzie wymagana jest naprawdę bardzo wysoka czystość powietrza - a zatem branża farmaceutyczna oraz spożywcza na pewno skorzystają z zastosowania takiego filtra.

 

Filtry kieszeniowe można spotkać również w innych miejscach. Nie jest problemem napotkanie ich także w warsztatach, lakierniach, halach produkcyjnych, sprężarkowniach oraz w różnego rodzaju turbinach. To zaś udowadnia nam, że filtr kieszeniowy jest naprawdę przemyślaną konstrukcją, zdolną do pracy w wielu miejscach. Często wykorzystuje się je w roli filtrów wstępnych do filtracji zgrubnej, kiedy filtrację właściwą przeprowadza inny typ filtra. Tym samym, odciążamy najbardziej newralgiczną część całego systemu, doprowadzając do tego, że ogółem instalacja jest znacznie trwalsza i efektywniejsza.

 

Rama filtra kieszeniowego to najczęściej ocynkowana, odporna na korozję oraz inne uszkodzenia wynikające z naturalnych procesów pokrywa metalowa (blacha). Medium filtracyjne to chłonne i odpowiednio przepuszczalne jednocześnie kieszenie, które wykonuje się najczęściej z poliestru. Odpowiednio przygotowane filtry kieszeniowe są w stanie zatrzymywać nie tylko drobiny, ale również drobnoustroje. Spotyka się również takie filtry, w których napotyka się ramy wykonane z tworzyw sztucznych - łączone za pomocą tzw. “Profilów”. W przypadku filtrów kieszeniowych ogromnym atutem jest fakt niskiego ryzyka drastycznego zmniejszenia ciśnienia w układzie - a co za tym idzie, nie obciąża się maszyn służących do wymuszania obiegu powietrza w wentylacji.

 

Więcej o filtrach kieszeniowych - tutaj!

 

Filtry HEPA / Filtry kompaktowe

Filtry kompaktowe (również w standardzie HEPA) - stosuje się konstrukcje “mini-plisowane” - plisy odpowiadają za dużą powierzchnię filtracyjną oraz trwałość konstrukcji. Materiał filtracyjny składa się z włókien łączonych “na mokro”. Co więcej, wpływa to bardzo istotnie na wydajność takiego filtra: tu mamy do czynienia z korzystnym dla systemu filtracyjnego współczynniku oporu powietrza - a to z kolei, przy filtracji mechanicznej (opartej na urządzeniach elektrycznych) oznacza niższe zużycie energii. Normą w przypadku filtrów kompaktowych jest obecność separatorów w postaci kleju termotopliwego (dla uszczelnienia materiału filtracyjnego). Taka struktura filtra powoduje, że jest on ponadprzeciętnie trwały oraz odporny na uszkodzenia lub działanie szkodliwych substancji. Stosuje się elementy metalowe oraz z tworzywa sztucznego (w zależności od tego, w jakim środowisku będzie działać dany filtr). Metale, które służą do tworzenia obudów filtrów są zazwyczaj ocynkowane, a zatem odporne na korozję.

 

 

Filtry kompaktowe są wysokotrwałe i nie wymagają szczególnie problematycznej konserwacji. Co za tym idzie, są konstrukcjami tanimi w eksploatacji, a także może je instalować pobieżnie przeszkolony personel. Tego typu zalety powodują, że filtry kompaktowe (oraz te HEPA) są bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym.

 

Maty filtracyjne

Maty filtracyjne w wyżej wskazanych branżach stosuje się w zasadniczo dwóch celach - po pierwsze, dla ochrony szafek sterowniczych maszyn przed działaniem szkodliwych subtancji oraz do ochrony elementów instalacji wentylacyjnej. Włókniny filtracyjne charakteryzują się zazwyczaj progresywną budową i są oferowane w zdefiniowanych wymiarach (można je przycinać na życzenie klienta!). Magazynowanie mat filtracyjnych jest proste, a montaż… jeszcze prostszy. To niezwykle wdzięczny element każdej instalacji filtracyjnej.

 

Ponadto, poza trwałością oraz odpornością - maty nie powodują dużych strat ciśnienia w wentylacji, a co za tym idzie, maszyny odpowiedzialne za przepływ powietrza nie pracują w warunkach zwiększonego obciążenia, oszczędzając energię elektryczną. Warto mieć to na uwadze w doborze elementów filtracji w przedsiębiorstwie, które oprócz typowej produkcji, ma na celu również oszczędzanie energii pod różnymi względami.

 

Zaletą mat filtracyjnych jest fakt, iż są one uniwersalne pod kątem ich doboru. Są dostępne w różnych klasach filtracyjnych. Szczególnym rodzajem mat filtracyjnych jest Paint Stop - jednak ten aspekt w tym artykule pominiemy ze względu na fakt, iż mówimy o branżach: spożywczej oraz farmaceutycznej. Niemniej, zdarza się, że niektóre firmy z tego sektora stosują z powodzeniem te maty, które są przeznaczone do lakierni oraz farbiarni - ze względu na podwyższoną trwałość i bezkompromisowość w oczyszczaniu powietrza.

 

Filtracja do zadań specjalnych

Stosowanie odpowiednich technik to gwarant sukcesu. W branży farmaceutycznej i spożywczej, dobór odpowiedniej filtracji przesądza o tym, czy będziemy tworzyć produkty wysokiej jakości. Warto o tym pamiętać i stosować takie elementy, które oferują wysoką jakość oraz ponadprzeciętną skuteczność. Zapytaj w FILTERM o produkty, które przydadzą się w wyżej wskazanych branżach. Czekamy na Twoją wiadomość!