Filtry kieszeniowe i kasetowe - dlaczego warto z nich korzystac?

Filtry kieszeniowe oraz filtry kasetowe - dlaczego są takie istotne? To bardzo ważne elementy systemów filtracji w przedsiębiorstwach, stąd warto zapoznać się z nimi bliżej. Ich szerokie zastosowanie oraz jednoznaczne korzyści płynące z implementacji w systemie filtracji powodują, że zwyczajnie w dobrym tonie jest wiedzieć o nich więcej.

 

Podzielmy ten wpis na dwie części - każdą z nich przeznaczymy na inny rodzaj filtra. Dziś zaczniemy od filtra kasetowego, który jest szczególnym jego rodzajem. W jaki sposób jest zbudowany? Z czego się składa? Gdzie sprawdzi się najlepiej? Oto, co warto wiedzieć z krótkim komentarzem niekwestionowanego eksperta w branży.

 

Czytaj więcej: Wszystko, co trzeba wiedzieć o filtrach do lakierni

 

Filtr kasetowy - poznaj go nieco bliżej

Budowa filtra kasetowego zakłada wykorzystanie specyficznego medium filtracyjnego jakim jest włóknina syntetyczna / papier filtracyjny z włóknem szklanym. Owe medium jest pozaginane w specyficzny sposób, z zachowaniem odstępów między zagięciami. Tym samym, powierzchnia filtracyjna jest drastycznie zwielokrotniana, a co za tym idzie - efektywność filtra wzrasta, niż w przypadku zastosowania całkowicie płaskiej powierzchni. Istotna jest również rama, która utrzymuje medium filtracyjne w pożądanym miejscu (o czym przesądza budowa filtra kasetowego) - ta składa się z tworzyw sztuczych, różnych metali i ich stopów. Na rynku można znaleźć również kartony, które są bardzo proste w późniejszej utylizacji. Wymiana takiego filtra na nowy jest absolutnie bezproblemowa - obsługa jest wręcz intuicyjna - wystarczy umieścić nowy filtr w odpowiednim miejscu, zachowując zgodność stron względem wpływającego i wypływającego z filtra powietrza. Trwałość takiego akcesorium jest bardzo wysoka - dzięki temu filtry kasetowe są niezwykle popularne i uniwersalne.

 

Filtr kasetowy może być niewielki - przeznaczony do typowego systemu wentylacyjnego. Ale nie tylko - obserwuje się również ogromne, przemysłowe filtry kasetowe, które muszą pracować w szczególnie trudnych warunkach. To, co sprawia, że filtry kasetowe są tak ciekawym zabezpieczeniem filtracyjnym, to fakt iż można je stosować zarówno w filtracji właściwej jak i wstępnej (zgrubnej) - czym oszczędzamy dalsze elementy instalacji odpowiadającej za czystość powietrza w fabryce. Co więcej, filtry kasetowe stosuje się również tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na rozbudowany system, a potrzebujemy skutecznego, lecz kompaktowego rozwiązania. Ze względu na zwielokrotnioną powierzchnię poprzez wspomniane wcześniej zagięcia, uzyskuje się dużą potencjalną rozległość medium filtracyjnego (w odniesieniu do skuteczności) przy zachowaniu niewielkich rozmiarów akcesorium. Domyślnym przeznaczeniem filtrów kasetowych są np. wentylatory oraz klimatyzatory - to urządzenia, w których istotne jest wykorzystanie dostępnej powierzchni i odpowiednie parametry pracy. Ale nie tylko, bo filtry kasetowe wykorzystuje się znacznie szerzej:

 

Doświadczenie firmy FILTERM w kontekście filtrów kasetowych obejmuje również inne gałęzie przemysłu oraz sektora usług. Bo czy oczywiste jest to, że tego typu zabezpieczenia filtracyjne wykorzystuje się również w branży medycznej?

 

Na przestrzeni lat naszego doświadczenia w branży, mieliśmy okazję zauważyć różne tendencje w zakresie instalacji filtrów kasetowych. Mieliśmy do czynienia już z wykorzystaniem ich w salach operacyjnych, laboratoriach, centrach handlowych oraz halach produkcyjnych. Zasadniczo, wykorzystanie filtrów kasetowych zależy od preferencji klienta i celu, jaki klient zamierza osiągnąć. Wspólnym mianownikiem jest wysoka czystość powietrza - w powyższych obiektach lub zastosowaniach jest to niezwykle ważne. Nie dziwi więc fakt stosowania tam filtrów kasetowych, które są optymalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. - zapewnia ekspert w dziedzinie systemów filtracyjnych firmy FILTERM.

 

Ale to nie koniec zaskoczeń związanych z zastosowaniem filtrów kasetowych. Ze względu na fakt, iż medium filtracyjne można swobodnie dostosowywać do różnych ról oraz branż, możliwe jest ich wykorzystanie również w odrobinę “niecodziennych” przypadkach: mieliśmy okazję zapoznać się bliżej z filtrami kasetowymi instalowanymi w hotelarstwie, sektorze gastronomicznym oraz w wyspecjalizowanych zakładach mechanicznych. Filtry kasetowe wykorzystywano tam do wyłapywania tłustych drobin oraz wilgoci. - dodaje nasz ekspert.

 

Filtry kasetowe są również niejednorodną grupą większego grona akcesoriów filtracyjnych: wśród nich bowiem można wyróżnić filtry kasetowe plisowane, płaskie, w obudowie kartonowej (dużo łatwiejsze w utylizacji!) oraz wkłady mini-pleat. To, z jakiego rodzaju filtra kasetowego warto skorzystać zależy od oczekiwań przedsiębiorstwa oraz specyfiki pracy.

 

FILTERM to nie tylko sprzedaż filtrów dla Twojego przedsiębiorstwa. To także wyspecjalizowane usługi doradcze oparte na rzetelnym, wyczerpującym audycie zgodnym z obowiązującymi normami. Sprawdź z nas i umów się na audyt!

 Filtr kasetowyjpg

Filtr kieszeniowy - co go wyróżnia?

Zdecydowanym wyróżnikiem filtra kieszeniowego jest jego budowa, która opiera się na kieszeniach, które uwidaczniają się po montażu. Warto odnieść się także do materiału, z którego filtr kieszeniowy jest wykonany. Są to proste konstrukcje, jednak nie trywialne w działaniu - filtry kieszeniowe bowiem uważa się za jedne ze skuteczniejszych na rynku. A w niektórych zastosowaniach są wręcz nieodzowne. Ponadto, można je stosować w różnych warunkach środowiskowych oraz atmosferycznych. Zastosowanie tego typu filtrów nie ogranicza się jedynie do hal produkcyjnych, fabryk, ale można je spotkać także w pomieszczeniach biurowych. Nie jest problemem napotkanie ich także w warsztatach, lakierniach, halach produkcyjnych, sprężarkowniach oraz w różnego rodzaju turbinach. To zaś udowadnia nam, że filtr kieszeniowy jest naprawdę przemyślaną konstrukcją, zdolną do pracy w wielu miejscach.

 

Zdecydowanie istotną cechą filtrów kieszeniowych jest to, że można je stosować właściwie wszędzie, gdzie interesuje nas wysoka wydajność oczyszczania powietrza. Wystarczy spojrzeć na to, co robi się w branżach: spożywczych, farmaceutycznych, lakierniczych, elektronicznych i wielu innych. Wszędzie tam, gdzie minimalne odchylenie w jakości produktu może wpłynąć na jego rzeczywiste cechy, stosuje się filtry kieszeniowe. Zainteresowanie nimi cały czas jest ogromne. - dodaje ekspert Filterm.

 

Filtry kieszeniowe można stosować jako filtry wstępne - najczęściej takie podejście obserwuje się w przypadku filtrów pracujących w niekorzystnych warunkach. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wilgocią, ciężkimi pyłami oraz wysokimi temperaturami - będą one stanowić bardzo efektywny element systemu filtracji, który odciąży kolejne etapy - zwiększając skuteczność każdego z nich.

 

Kolejną istotną cechą filtrów kieszeniowych jest ich - rzecz jasna - budowa. Rama (obudowa) to najczęściej ocynkowana, odporna na korozję oraz inne uszkodzenia wynikające z naturalnych procesów pokrywa metalowa (blacha). Medium filtracyjne to chłonne i odpowiednio przepuszczalne jednocześnie kieszenie, które wykonuje się najczęściej z poliestru. Odpowiednio przygotowane filtry kieszeniowe są w stanie zatrzymywać nie tylko drobiny, ale również drobnoustroje. W zależności od tego, gdzie taki filtr będzie stosowany, wdraża się odpowiednie techniki wykonania filtra kieszeniowego. Coraz częściej obserwuje się również ramy wykonane z tworzyw sztucznych - łączy się je wtedy za pomocą tzw. “Profilów”, które podnoszą trwałość i sztywność konstrukcji.

 

Filtry kieszeniowe to akcesoria, które najlepiej sprawdzają się w sytuacji, gdy zamawiamy je “na wymiar”. Opory aerodynamiczne w takim filtrze są wtedy minimalizowane do jak najniższych wartości, a to z kolei powoduje, że powierzchnia filtracyjna jest odpowiednio wysoka. Zmniejszamy również spadki ciśnienia, które z kolei wpływają na większą energooszczędność rozwiązania.

 Filtr kieszeniowyjpg

Filtr kieszeniowy, czy kasetowy? Które z tych rozwiązań będzie najodpowiedniejsze dla Twojego przedsiębiorstwa? Zapytaj o to ekspertów z firmy FILTERM i dobierz najlepsze dostępne akcesoria. Gwarantujemy wysoką jakość produktów oraz kompleksowe poradnictwo.

 

Filtry kieszeniowe i kasetowe - zalety dla Ciebie

Jak plasują się zalety filtrów kieszeniowych i kasetowych w ogólnym ujęciu? Obydwa te rozwiązania charakteryzują się wysoką uniwersalnością - w kontekście zastosowań (warto uzmysłowić sobie, jak wiele branż wykorzystuje filtry kasetowe!) oraz ról, jakie spełniają w systemie filtracji. W dalszym ciągu, to akcesoria które są proste w budowie, a jednocześnie niesamowicie efektywne. To z kolei oznacza, że są one wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw, którym zależy na jak najlepszych wynikach w kontekście działania systemów filtracji.

 

Trwałość to kolejny czynnik, który przesądza o wysokiej przydatności filtrów kasetowych oraz kieszeniowych. Są uznawane za rozwiązania, które nie wymagają nader częstego serwisu i rzadko dochodzi w nich do awarii. Tym bardziej jest to osiągalne, gdy zamawia się filtry kieszeniowe i kasetowe “na wymiar” - wtedy mamy pewność, że dane akcesorium jest jak najlepiej przystosowane do działania w naszej firmie.

 

I ostatecznie - obydwa typy filtrów są energooszczędne ze względu na fakt, iż nie powodują one niekorzystnego spadku ciśnienia w przepływie powietrza. Tym samym, urządzenia odpowiedzialne za jego cyrkulację, nie są specjalnie obciążane. Dodatkowo, większość filtrów tego typu są łatwe w utylizacji i tym samym bezpieczne dla środowiska. Mniejsze ilości zużywanej energii to prosta droga do ograniczenia wykorzystania węgla w roli paliwa służącego do wytwarzania energii. Środowisko podziękuje nam nie tylko za stosowanie odpowiednich filtrów - ich jakość jest równie ważna. W FILTERM przywiązujemy do niej szczególną uwagę.