Filtry kartonowe do lakierni: harmonijkowe - do czego sluza?

Wśród filtrów do lakierni można wyróżnić kilka podtypów. Jednym z nich są filtry harmonijkowe, których nazwa pochodzi bezpośrednio od ich budowy, bezpośrednio wpływając na ich zastosowanie oraz właściwości. Warto poznać bliżej filtry harmonijkowe jako jedno z prostych i ciekawszych rozwiązań filtracyjnych w lakierni.

 

Filtry kartonowe (harmonijkowe) stanowią zazwyczaj pierwszy etap filtracji w branży lakierniczej, meblarskiej, farbiarskiej, ogółem - w kabinach natryskowych oraz ścianach lakierniczych. Za nimi, w roli drugiego stopnia filtracji stosuje się już inne metody - na przykład matę Paint Stop, która jest wyspecjalizowana w zatrzymywaniu drobin zawieszonych w mgle lakierniczej. Jednak, aby mata Paint Stop odpowiednio spełniała swoje zadanie oraz charakteryzowała się dostateczną trwałością, standardem jest stosowanie pierwszego stopnia filtracji w roli filtra kartonowego - harmonijkowego. W jaki sposób działa to rozwiązanie? Do głosu dochodzi tutaj fizyka, która pozwala na efektywne oddzielanie zanieczyszczeń od cząstek powietrza wewnątrz fabryki.

 

Tego typu filtry wykorzystują efekt siły odśrodkowej: cząsteczki farby, lakieru lub nawet kleju zawierające się w strumieniu powietrza dostają się do środka i poprzez wielokrotną zmianę kierunku przepływu, osadzają się w środku. Nie dochodzi tutaj do osadzania się odfiltrowanych drobin na częściach zewnętrznych kartonu - drobiny lądują na samym dnie jego krawędzi, a przepływ powietrza jest niezaburzony. Filtry kartonowe harmonijkowe można stosować bezproblemowo we właściwie każdym rodzaju kabiny lub ściany lakierniczej - zarówno tych poziomych jak i pionowych. Specjalny kształt filtra oraz umiejscowienie jego otworów powodują, że charakteryzuje się on bardzo wysoką skutecznością w odfiltrowywaniu dużych drobin. Warto mieć na uwadze, że przepływ powietrza cały czas pozostaje stały - co jest uwarunkowane jego budową. Nie ma możliwości, żeby zanieczyszczenia osadzone na filtrze wyschły, zatkały powierzchnię i spowodowały utratę ciśnienia.

 

Czytaj więcej: Włóknina filtracyjna - czym jest i co warto o niej wiedzieć?

 

Filtry kartonowe harmonijkowe wytwarza się z pomocą najnowocześniejszych technologii - ogromną pomocą w tym zakresie są osiągnięcia na polu szeroko rozumianego recyklingu. Takie filtry powstają z papieru, który był już używany w innej roli, a do usztywnienia filtra wykorzystuje się kleje na bazie wody. Taki filtr nie dość, że jest zdecydowanie trwały oraz skuteczny, to w dodatku wykonany jest z materiałów, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Zastosowanie klejów na bazie wody powoduje między innymi, że zachowuje się pełną chłonność pyłową medium filtracyjnego przy zdolności odpychania cząsteczek wody, które mogą zaburzać przebieg filtracji. Warto zwrócić uwagę również na opór statyczny, który rośnie bardzo powoli - wyłapywanie kolejnych cząstek zanieczyszczeń nie wpływa od razu negatywnie na efektywność konkretnego filtra. Dlatego właśnie, filtry kartonowe harmonijkowe tak bardzo spopularyzowały się w przemyśle. Ale nie ogranicza się to jedynie do fabryk, w których odbywają się prace z lakierami.

 

Ponadto, filtry kartonowe harmonijkowe są niezwykle skuteczne: zapewniają one bardzo wysoką sprawność procesu filtracji - od 91 do niemal 99 procent. Wykazują również odporność na niekorzystne z punktu widzenia systemu filtracyjnego zjawisko, jakim jest migracja pyłu z górnych warstw filtra do dolnych (co odbywa się czasami również z udziałem siły grawitacji). Ten problem występuje głównie w filtrach, które tworzy się z włókna szklanego - toteż po raz kolejny udowadnia to, że połączenie filtra kartonowego - harmonijkowego z matą filtracyjną Paint Stop (w roli kolejno: pierwszego i drugiego stopnia filtracji) ma mnóstwo sensu i jest to szeroko stosowane rozwiązanie w przemyśle.

 

Filtr harmonijkowy nie jest również trudny w montażu: personel fabryki po krótkim przeszkoleniu będzie w stanie go samodzielnie wymienić. Warto mieć na uwadze również fakt, iż jego wymiana nie będzie szczególnie częsta ze względu na idącą w parze z wysoką skutecznością - wydajność i trwałość. Dodatkowo, taki filtr kartonowy jest przyjazny dla środowiska, a koszty transportowania takich filtrów oraz ich magazynowania nie są wysokie. Nie są to szczególnie ciężkie akcesoria, a ze względu na ich rozmiary (tych typowych filtrów harmonijkowych), nie nastręczają wielu problemów przy przechowywaniu. Utylizacja filtrów kartonowych harmonijkowych również nie jest uciążliwa.

 

Zastanawiasz się, czy Twój system filtracyjny jest odpowiedni? Tworzysz aktualnie system filtracyjny i chcesz wiedzieć, czy będzie on wystarczający? FILTERM to nie tylko najlepsze produkty, ale także rzetelne audyty. Zapytaj nas o możliwość jego przeprowadzenia, umów się na termin i zapewnij sobie spokój wynikający z odpowiedzialnej filtracji!

Gdzie można wykorzystać filtry kartonowy harmonijkowe?

Branża filtracyjna nie ogranicza się do jedynie kilku typów działalności biznesowej. Mimo, że najbliższym nam przykładem jest zastosowanie filtra harmonijkowego w lakierni, przy okazji montażu ściany lakierniczej - tego typu filtry obserwuje się również w innych miejscach i są one chwalone za swoje właściwości. Wysoka chłonność zanieczyszczeń idąca w parze za bardzo dużym poziomem trwałości filtra powodują, że coraz więcej firm z przeróżnych branż zauważa zalety filtrów harmonijkowych i można je spotkać w takich miejscach, o których w pierwszym momencie mogliśmy nawet nie pomyśleć. A trzeba przyznać, że filtry kartonowe harmonijkowe znają takie branże jak: motoryzacyjna, spożywcza, meblarska, metalowa. Nie jest to nic dziwnego - tego typu filtry są w stanie działać w środowisku, które jest mocno zanieczyszczone drobinami, których źródłem są farby, woski, podkłady, kleje, teflony i inne pyły przemysłowe. Również klejarnie oraz natryskownie przemysłowe szeroko korzystają z filtrów harmonijkowych jako pierwszego etapu skutecznej filtracji. Rzecz jasna, w przypadku przedsiębiorstw mocno związanych z wykorzystaniem farb w procesie produkcji - standardem jest wykorzystanie drugiego stopnia filtracji.

 

Czytaj więcej: Paint Stop - co warto wiedzieć o tym zagadnieniu?

 

 

Filtr kartonowy harmonijkowy - dlaczego warto wykorzystać go w swojej firmie?

Produkcja, w trakcie której następuje praca z farbami, lakierami, podkładami lub podobnymi substancjami powinna odbywać się przy zachowaniu odpowiednich standardów filtracji. Jest to o tyle istotne, że osadzające się na tworzonych przez fabrykę produktach drobiny mogą być powodem wad, które mogą drogo kosztować konkretny zakład. Reklamacje, niezadowoleni klienci, zwroty - przed tym wszystkim można się uchronić, wprowadzając odpowiednio wydajny system filtracji. Warto jednak pamiętać o tym, by był on przemyślany jak najlepiej - adekwatny do tego, co zamierzamy robić w przedsiębiorstwie.

 

Stosowanie odpowiednich filtrów, w tym również filtrów kartonowych harmonijkowych to prosta droga do czystszego powietrza w firmie - podziękują nam za to pracownicy, a odbije się to w mniejszym odsetku personelu chorego, przebywającego na zwolnieniach lekarskich. W dłuższej perspektywie, obcowanie z takimi substancjami - warto mieć to na uwadze.

 

Myśląc o odpowiednim systemie filtracji, trzeba mieć na uwadze również fakt, iż stosując go, chronimy również urządzenia znajdujące się wewnątrz naszej firmy. Dajmy na to - szafy sterownicze, w których znajduje się delikatna elektronika mogą zostać dodatkowo zanieczyszczone przez pyły zawieszone w powietrzu. Minimalizacja tego ryzyka jest dla nas stuprocentowym obowiązkiem - jeżeli go nie spełniamy, narażamy się na dodatkowe koszty.

 

Ostatecznie, odpowiednia filtracja, odpowiedzialna utylizacja zużytych filtrów oraz dbałość o nieemitowanie zanieczyszczeń do środowiska to wyraz dbałości o naszą planetę. Każde odpowiedzialne przedsiębiorstwo powinno pamiętać o tym, że nasza codzienna działalność powinna odbywać się przy zachowaniu szacunku do otaczającej nas natury.

 

Stosowanie odpowiednich filtrów - nie tylko filtrów kartonowych - harmonijkowych to prosta droga do osiągnięcia sukcesów w firmie. Mowa tutaj nie tylko o takich kwestiach jak ochrona sprzętów firmowych, ale również dbałość o środowisko oraz zdrowie pracowników. W obecnych czasach warto prowadzić świadomy i odpowiedzialny biznes - według FILTERM, stosowanie najlepszych możliwych produktów z branży filtracyjnej to wyraz właśnie takiego podejścia. Poza oferowaniem najwyższej jakości akcesoriów, staramy się również edukować naszych klientów z zakresu odpowiedzialnego tworzenia i zarządzania systemami filtracyjnymi.

Filtry lakiernia2png

Filtry kartonowe - co może Ci zaoferować FILTERM?

W ofercie firmy FILTERM znajdują się filtry kartonowe harmonijkowe w następujących rozmiarach:

 

●     0,75 m x 13 mb,

 

●     0,90 m x 11 mb,

 

●     1,00 m x 10 mb,

 

(w każdym opakowaniu znajduje się 10m2 filtra)

Na życzenie dostępne również inne niestandardowe wymiary: 

  • 0,50 m x 10 mb,
  • 0,70 m x 13 mb,
  • 1,10 m x 8,4 mb,
  • 1,20 m x 8,4 mb,
  • 1,25 m x 8,4 mb.