Paint Stop - czym jest ta filtracja?

Mówiąc o Paint Stop, mówimy głównie o szczególnym rozwiązaniu. A owe rozwiązanie dotyczy bezpośrednio mat filtracyjnych, które są niezwykle popularnym i przydatnym sposobem na wprowadzenie skutecznej filtracji w fabryce. W telegraficznym skrócie: Paint Stop to po prostu mata filtracyjna, która jest poprzez swoją charakterystykę ukierunkowana na pracę w otoczeniu, w powietrzu którego znajdują się drobinki farb lub lakierów (tzw. mgła lakiernicza).

 

Maty filtracyjne wykonane z włókna szklanego Paint Stop stosuje się w szeroko pojętym przemyśle lakierniczym: znajdują one swoje zastosowanie w kabinach, ścianach i automatach lakierniczych przedsiębiorstw zajmującego się lakierowaniem lub nakładaniem farb przemysłowych. Nierzadko stosuje się je również w roli filtrów znajdujących się w podłogach tego typu miejsc, a także jako główny element tzw. pierwszego stopnia filtracji (filtracji wstępnej). Maty filtracyjne znajdują zastosowanie w miejscach, w których konieczna jest ochrona urządzeń przed mgłą lakierniczą lub drobinami farb w powietrzu - do takich sprzętów należą chociażby wentylatory oraz szafy sterownicze.

 

Zapoznaj się z matami filtracyjnymi Paint Stop w FILTERM

 

Dlaczego należy ochraniać takie urządzenia? Osadzające się na częściach ruchomych drobiny farb oraz lakierów mogą doprowadzać do kosztownych awarii. Warto mieć na uwadze również fakt, iż osadzające się zanieczyszczenia na układach scalonych mogą powodować zwarcia - a stąd już prosta droga do niebezpiecznych awarii elektroniki. Te mogą owocować albo wadliwą pracą maszyn (co w procesie produkcji / usług może doprowadzać do wad), albo kompletnym ich unieruchomieniem. Każdy przestój w pracy maszyn oznacza straty dla przedsiębiorstwa - stąd maty filtracyjne stały się “złotym środkiem” w technikach filtracji jako proste, relatywnie tanie i skuteczne rozwiązanie mające na celu ochronę poszczególnych urządzeń.

 

Maty filtracyjne stosuje się ponadto w kanałach wylotowych wentylacji w fabrykach, gdzie dokonuje się malowania natryskowego. Warto również wskazać na to, iż nierzadko stosuje się je jako drugi stopień filtracji, tuż za filtrami kartonowymi harmonijkowymi. Można je znaleźć również w kabinach lakierniczych, pod kratami podłogowymi.

 

Jak wygląda mata filtracyjna Paint Stop?

Ze względu na swoją progresywną budowę, mata filtracyjna Paint Stop jest charakterystycznym akcesorium filtracyjnym: składa się ona ze strony wlotowej oraz wylotowej - kolejno są one oznaczane zielonym oraz białym kolorem. Jest to złoty standard w technice filtracyjnej tak, aby nabywca w prosty sposób mógł ocenić, w jaki sposób należy zainstalować matę filtracyjną w technologii Paint Stop. Rzecz jasna, nieprawidłowy montaż doprowadza do absolutnej nieefektywności filtracji - warto mieć zatem na uwadze prawidłowy montaż.

 

Wspomnieliśmy o budowie progresywnej: pozwala ona na uzyskanie wysokiej skuteczności procesu filtracji przy zachowaniu bardzo wysokiej chłonności. Zagęszczenie włókien wraz z wnikaniem w głąb maty filtracyjnej zwiększa się, przez co wyłapywane są coraz mniejsze drobiny farby z otoczenia. Cała struktura mat filtracyjnych jest elastyczna oraz zapewnia bardzo niską utratę ciśnienia, co jest niezwykle istotne chociażby w wentylacji. Dodatkowo, maty filtracyjne Paint Stop są pokryte termoutwardzalną żywicą, która zapewnia ochronę przed czynnikami mechanicznymi. Co więcej, jej obecność zapobiega kruszeniu się medium filtracyjnego oraz jego wysychania w miarę osadzania się zanieczyszczeń. Ponadto, część wylotowa jest nieznacznie utwardzona, aby filtr charakteryzował się odpowiednią niezawodnością.

Maty filtracyjne Paint Stop - zagadnienia techniczne

W FILTERM standardem są maty filtracyjne Paint Stop o grubości 3’’. Maksymalna temperatura pracy to aż 170 stopni Celsjusza, chłonność wynosi od 3200 do 4700 g / m2, a gramatura: 220-240 g/mkw. Skuteczność filtracji waha się od 93 do 97 procent. Każda mata filtracyjna Paint Stop charakteryzuje się wcześniej opisaną budową progresywną.

 

Chcesz wybrać najlepszą matę filtracyjną dla swojej firmy? Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM - zapewniamy darmową analizę i doradztwo!

 

W zależności od potrzeb klienta, możliwe jest zamówienie mat o szerokości:

 

●     0,45m;

●     0,50m;

●     0,60m;

●     0,75m;

●     0,85m;

●     0,9m;

●     1,0m;

●     1,2m ;

●     1,5m;

●     2,0m.

Maty filtracyjne są dostarczane do klienta w formie wygodnych w transporcie rolek.

DSC01736JPG

Maty filtracyjne Paint Stop - dlaczego warto je mieć?

Maty filtracyjne ogółem, nie tylko te wykonane w technologii Paint Stop są bardzo efektywnym rozwiązaniem filtracyjnym - szeroko wykorzystywanym oraz niezmiennie skutecznym w różnych zastosowaniach. W przemyśle uznaje się maty filtracyjne za niezwykle uniwersalne akcesoria służące do ochrony newralgicznych części urządzeń, chętnie wykorzystuje się je również do ochrony systemów wentylacyjnych. Serwisowanie elementów filtracji opartej na matach nie jest uciążliwe: maty są bowiem bardzo wytrzymałe i proste w wymianie. Ponadto, firmy wykorzystujące maty filtracyjne w swobodny sposób mogą przechowywać maty zamienne w swoich magazynach - jak wspomnieliśmy wcześniej, FILTERM dostarcza je w postaci rolek, które są wygodne w przechowywaniu. Dodatkowo, włóknina filtracyjna nabiera gęstości dopiero po jej rozłożeniu.

 

Instalacja maty filtracyjnej, nie tylko tej Paint Stop jest bardzo prosta - w przypadku modeli przeznaczonych do ochrony przed mgłą lakierniczą lub drobinami farb w powietrzu, montaż ułatwia dwukolorwa budowa, która znacząco ułatwia prawidłowy montaż. Mogą go przeprowadzać pracownicy po relatywnie krótkim przeszkoleniu. Dodatkowo, w przypadku mat filtracyjnych, dobranie wymiaru jest stosunkowo proste. Warto mieć na uwadze również bardzo atrakcyjną cenę mat filtracyjnych - nie są to drogie akcesoria, przez co każda firma może sobie na nie pozwolić.

 

Przeczytaj również: Czym jest mata filtracyjna? Oto poradnik FILTERM

 

Korzyści płynące z wykorzystania mat filtracyjnych

Maty filtracyjne to niezwykle istotne elementy każdego systemu filtracyjnego w przemyśle - niezależnie, czy spełniają one role filtracji wstępnej lub np. poziomu drugiego. Maty filtracyjne mają bardzo proste zadanie - ochrona newralgicznych sprzętów w fabryce, w której odbywa się produkcja lub proces wykonywania usług. Maty filtracyjne chronią je przed osadzaniem się drobin lakierów lub farb, które w kontakcie z bardzo delikatną elektroniką mogą powodować niebezpieczne zwarcia. Ponadto, maty filtracyjne chronią elementy wentylacji przed zniszczeniem, a także przed osadzaniem się drobin wewnątrz systemu. Co więcej, maty filtracyjne to również gwarant utrzymania odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz firmy, co ma ogromne znaczenie dla pracowników, którzy pracują w takim otoczeniu. Odpowiednia filtracja to coś, co jesteśmy winni naszym pracownikom - drobiny farb lub lakierów w układzie oddechowym człowieka mogą doprowadzać do szczególnie niebezpiecznych chorób płuc lub oskrzeli. Większa czystość powietrza w naszej firmie oznacza również większe bezpieczeństwo pracowników oraz większy komfort ich pracy.

 

Warto mieć na uwadze również fakt, iż maty oraz włókniny filtracyjne pozwalają również na oczyszczenie powietrza w taki sposób, że można je z powrotem wypuścić do atmosfery. To niezwykle ważna właściwość - wiele przedsiębiorstw z branż farbiarskiej / lakierniczej wdraża rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie stanu przyjazności dla środowiska naturalnego. Powietrze oczyszczone z drobin farb oraz lakierów może z powodzeniem trafić z powrotem na zewnątrz. Bez odpowiedniej filtracji, bylibyśmy odpowiedzialni za emisję szkodliwych związków, węglowodorów lub nawet metali ciężkich, które nie pozostają obojętne dla zwierząt oraz roślin. Ochrona środowiska powinna być obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa - niezależnie od branży. Odpowiedzialna, skuteczna filtracja pozwala na uzyskanie takiego celu. Biorąc pod uwagę trend, wedle którego firmy wspólnie dbają o ochronę środowiska naturalnego, można uznać maty filtracyjne ogółem za produkty proekologiczne.

 

Mata filtracyjna - profesjonalne rozwiązanie filtracyjne dla Twojego biznesu

Maty filtracyjne są niezwykle uniwersalnym, skutecznym oraz łatwym w obsłudze sposobem na utrzymanie odpowiedniej czystości powietrza w przedsiębiorstwach różnych branż. Maty wykorzystujące technologię Paint Stop są szczególnie polecane firmom, które wykorzystują w procesie produkcyjnym / świadczenia usług farby oraz lakiery. Ogrom możliwości wykorzystania mat (zarówno w filtracji wstępnej jak i drugiego poziomu), łatwość instalacji oraz wymiany powodują, że niezmiennie od wielu lat chętnie stosuje się je do ochrony istotnych urządzeń wentylacyjnych oraz tych biorących udział bezpośrednio w procesach fabrycznych.

 

Oprócz niewątpliwych zalet mat, które wykazaliśmy powyżej, bardzo istotne jest to, że maty filtracyjne pomagają w uczynieniu firmy przyjazną środowisku naturalnemu. Warto dbać o odpowiedni montaż mat oraz o wybranie tych, które gwarantują wysoką jakość filtracji. Nie należy oszczędzać na technologiach filtracyjnych: pozorne oszczędności mogą być brzemienne w skutkach: awarie sprzętu oraz wentylacji w firmie nie są warte tego, aby nie korzystać z najlepszych rozwiązań.

 

Potrzebujesz maty filtracyjnej w swojej firmie? Zastanawiasz się, jak stworzyć skuteczny system filtracji w Twojej firmie? Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM, którzy doradzą Ci w dobraniu jak najlepszych akcesoriów do filtracji.