Filtry kartonowe w przemysle lakierniczym

Wśród ciekawych konstrukcji istniejących w branży filtracyjnej zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na filtry kartonowe. Niepozorne, aczkolwiek niezwykle istotne w przemyśle lakierniczym stanowią bardzo ważny element całego systemu filtracyjnego. Sprawdź, dlaczego filtry kartonowe są tak ważne oraz gdzie (i jak) warto je stosować.

 

Zdecydowanie najbardziej reprezentatywną branżą dla filtrów kartonowych (zwanych też harmonijkowymi) jest branża lakiernicza. Lakiernie przemysłowe, a zatem raczej duże obiekty, w których odbywają się procesy z wykorzystaniem farb oraz lakierów to najczęstsze miejsca, w których można znaleźć takie właśnie filtry. Bardzo częstą konfiguracją jest ta, która zakłada zastosowanie wstępnego filtra kartonowego w połączeniu z włókninami filtracyjnymi Paint Stop. Taki duet skutecznie chroni fabrykę przed niepożądanymi zanieczyszczeniami, które mogą osadzać się m. in. na tworzonych produktach, generując kosztowne wady.

 

Dowiedz się więcej o włókninach filtracyjnych oraz systemie Paint Stop. Sprawdź inny nasz artykuł

 

Filtr kartonowy. Najważniejsze cechy

Filtry kartonowe to bardzo skuteczne elementy systemu filtracyjnego. Dzięki specyficznej strukturze zapewniają one bardzo wysoką sprawność procesu filtracji - w zależności od typu zanieczyszczeń może wynosić ona od 91 do niemal 99 procent. Ponadto, odznaczają się długą żywotnością oraz brak bardzo przykrego w branży filtracyjnej zjawiska jakim jest migracja pyłu z górnych warstw filtra do dolnych (m. in. pod wpływem grawitacji). Tego typu problem występuje głównie w filtrach wykonanych z włókna szklanego: w filtrach kartonowych nie występuje (między innymi dlatego właśnie dobrze jest stosować je w połączeniu z włókninami). Filtry harmonijkowe poza tym zapewniają wysoką chłonność pyłową oraz są w stanie odpychać cząsteczki wody, które mogą zaburzać proces filtracji. Co więcej, opór statyczny w takim filtrze rośnie bardzo powoli w stosunku do objętości wyłapanych cząsteczek.

W jaki sposób działa filtr kartonowy? W powietrzu zawieszone są niepożądane cząsteczki, które zamierzamy odfiltrować. Gdy trafią one do filtra, jego budowa wymusza zmianę kierunku wchodzącego powietrza i tym samym oddziela cięższe cząsteczki np. farb od powietrza. Powietrze wydostaje się na zewnątrz, a w przestrzeni odkładczej osadzają się zanieczyszczenia. Zasada działania filtra kartonowego nie jest skomplikowana i tym samym są to względnie proste produkty. Wraz z ich prostotą warto mieć jednak na uwadze ich wysoką skuteczność. To niezwykle pożądane cechy szczególnie w branży lakierniczej, gdzie szczególnie ważna jest skuteczność systemu filtracji. Rosnące potrzeby klientów powodują jednak, że coraz bardziej pożądane są również odpowiednio wytrzymałe oraz wygodne np. w utylizacji produkty. Filtry kartonowe zdecydowanie należą do takich konstrukcji, które nie nastręczają szczególnych trudności w konserwacji i jednocześnie spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Filtry kartonowe w ofercie Filterm.

Czy jednak tylko branża lakiernicza?

Ależ skąd! Trzeba sobie powiedzieć jasno - branża filtracyjna jest mocno “interdyscyplinarna” - rozwiązania, które świetnie sprawdzają się np. w przemyśle lakierniczym, doskonale mogą sprawdzić się również w innych - ze względu na szczególną specyfikę. I tak oto z korzyści, jakie dają filtry harmonijkowe czerpią: branża motoryzacyjna, spożywcza, meblarska, metalowa. Filtry kartonowe dadzą sobie radę nie tylko z farbami i lakierami, ale również z woskami, podkładami, klejami oraz teflonami, których przecież nie brakuje w nowoczesnych fabrykach. Warto zwrócić uwagę także na klejarnie oraz natryskownie przemysłowe - tam również stosuje się filtry kartonowe, także jako wstępny element większego systemu filtracji, w połączeniu z włókniną Paint Stop, którą opisywaliśmy dla Państwa w poprzednich materiałach.

 

Wiadomo więc, że filtry kartonowe są raczej uniwersalnym środkiem filtracyjnym i wcale nie są ograniczone do branży lakierniczej czy farbiarskiej. Generalnie wszędzie tam, gdzie zależy nam na dokładnej filtracji, także w kontekście filtracji wstepnej - możemy zastosować taki właśnie produkt.

 

Nie wiesz, czy filtr kartonowy jest odpowiedni dla Twoich potrzeb? Skontaktuj się z ekspertem firmy FILTERM - jesteśmy po to, aby pomóc naszym klientom. Zapraszamy do kontaktu!

 

Dlaczego powinieneś wykorzystać filtr kartonowy?

Przede wszystkim, wydajny i przemyślany system filtracji to podstawa w właściwie każdej branży. Wszędzie tam, gdzie odbywa się produkcja, niezwykle istotne jest to, aby nasze produkty były wolne od zanieczyszczeń i by nasi pracownicy mogli pracować w odpowiednich warunkach. Niezwykle istotna jest także dbałość o środowisko naturalne - stosowanie adekwatnych technik oraz produktów filtracyjnych to wyraz troski o naszą wspólną planetę.

 

Filtr kartonowy w przemyśle, gdzie operuje się farbami, lakierami, klejami, woskami i podkładami to wręcz wymóg. Można go stosować zarówno jako element filtracji wstępnej, jak i zasadniczo samodzielna część szerszej instalacji. Warto przy tej okazji wspomnieć o tym, że dobrą praktyką w branży filtracyjnej jest łączenie kilku różnych od siebie technik oraz typów urządzeń filtracyjnych, aby zmaksymalizować efekt. Celem jest osiągnięcie zamierzonej skuteczności filtracji oraz stworzenie systemu, do którego klient ma pełne zaufanie.

 

Korzystanie z niewystarczającej filtracji, jej nieprawidłowa konserwacja lub dobranie nieodpowiednich technik może zakończyć się tym, że niestety, ale nie osiągniemy pożądanych efektów. Urządzenia związane z systemem filtracji mogą często zawodzić, a produkty wykazywać wady. Pracownicy będą pracować w nieodpowiednich warunkach, a co za tym idzie - będą częściej przechodzić na zwolnienia chorobowe. To z kolei generuje obniżenie wydajności zakładu i realne straty. Można ich uniknąć inwestując w system filtracji oraz dobierając najlepsze możliwe dla niego materiały.

 

Filtry kartonowe - co może Ci zaoferować FILTERM?

W ofercie firmy FILTERM znajdują się filtry kartonowe harmonijkowe w następujących rozmiarach:

 

●     0,75 m x 13 mb,

●     0,9 m x 11 mb,

●     1 m x 10 mb

 

(w każdym opakowaniu znajduje się 10m2 filtra)

 

Filtry kartonowe oferowane przez FILTERM odznaczają się prostym montażem oraz bardzo wysoką trwałością przy zachowaniu ponadprzeciętnej skuteczności w filtracji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Chcesz zaopatrzyć się w najlepsze urządzenia filtracyjne? Skontaktuj się z nami - chętnie Ci pomożemy!