Filtry skrzyniowe i filtry kartonowe - czym sie roznia?

Różnice między filtrami kartonowymi, a skrzyniowymi są generalnie widoczne gołym okiem - w jednym przypadku mamy do czynienia z czymś w rodzaju harmonijkowej maty wykonanej z kartonu, a w drugim - właściwego “filtra” stanowiącego barierę w postaci kartonowego “wsadu”, który montuje się w wyznaczonym miejscu lub nawet w oparciu o całość ściany lakierniczej. To niezwykle ciekawe konstrukcje, które w świecie filtracji uchodzą za niezwykle skuteczne rozwiązania.

 

Czy karton może być odpowiednim tworzywem dla jakiegokolwiek filtra? Okazuje się, że tak - dowodem na to są opisywane przez nas konstrukcje, które po pierwsze: są skuteczne i po drugie: są proste w użyciu oraz bardzo trwałe. Obydwa rozwiązania w niektórych miejscach, na przykład kabinach lakierniczych, malarniach, czy firmach zajmujących się produkcją elementów, a także… przemysłem spożywczym - są komplementarne, można ich używać obok siebie bez większych problemów. Bardzo często zdarza się, że w przypadku jednej firmy obserwuje się użycie zarówno filtra skrzyniowego jak i kartonowego - w roli swego rodzaju “maty”.

 

Filtry skrzyniowe (między innymi: Columbus PcPleat Cube, Edrizzi, PaintBlock)

Filtry skrzynkowe powstały przede wszystkim z potrzeby - coraz bardziej rosnące wymagania klientów spowodowały, że należało wprowadzić rozwiązania skuteczne również w przypadku wykorzystania wielostopniowych systemów filtracji. Przede wszystkim branża lakiernicza stawia ogromne wyzwania producentom filtrów, którzy - sądząc po osiągnięciach Columbus, Edrizzi i produktach PaintBlock - zdają się doskonale realizować swoje cele. W przypadku filtra skrzyniowego, obudowa to najczęściej dobrze karton - co znacząco ułatwia instalację filtra skrzynkowego wewnątrz urządzenia włączonego do systemu filtracyjnego. Ze względu na użyte materiały, zapewniają one bardzo dużą skuteczność filtracji przy zachowaniu odpowiedniego przepływu powietrza. Modułowa budowa oznacza bardzo łatwą wymianę, a możliwość użycia ich jako filtry drugiego i trzeciego stopnia filtracji sprawia, że są one niesamowicie uniwersalne i łatwo adaptowalne w różnych projektach systemów filtracji. Istnieją inne wykończenia, na przykład wykorzystujące tworzywa sztuczne - jednak są to rozwiązania spotykane nieco rzadziej w praktyce filtracyjnej.

 

Warto spojrzeć na to, w jaki sposób budowane są filtry skrzyniowe - dzięki ich specjalnej strukturze, przepływające powietrze nie jest poddawane oporowi, który mógłby zwiększyć pobór energii przez system filtracji. Co więcej, generując mniejsze ilości odpadów, w dalszym ciągu wpływamy pozytywnie na stan środowiska. Mniejszy pobór energii, mniej odpadów, dłuższe interwały wymian poprzez bardzo wysoką żywotność to zalety, które są wskazywane przez klientów z całego świata. Firmy, z którymi współpracujemy - a najczęściej są to szczególnie wymagające branże, wskazują filtry skrzyniowe jako niezwykle ciekawe, bardzo skuteczne rozwiązania filtracyjne. Trzeba mieć na uwadze również to, że są one szczególnie wysokowydajne przy zachowaniu niskiego oporu powietrza. Filtr skrzynkowy, opatrzony certyfikatami i patentami wymienionych firm ma gwarantowaną żywotność i pozwala na oszczędności w przedsiębiorstwie. Dodatkowo, dzięki ich prostej utylizacji, nasza firma jest bardziej “eko” - utylizacja filtra skrzynkowego nie jest szczególnie uciążliwa dla środowiska.

 

Zanieczyszczenie planety to ogromny problem. Wyzwania dla branży filtracyjnej

 

Filtry skrzyniowe firmy Columbus Industries w krótkim czasie uzyskały spore uznanie całej branży - ze względu na niewiarygodne wprost parametry i istotne cechy powodujące, że zwyczajnie opłaca się stosować je w firmach. Dłuższy czas pracy pojedynczego filtra oznacza, że konserwację systemu filtracji w kabinie możemy “odłożyć na później”. Te wszechstronne filtry zapewniają wydajność do 99,9% - PC PLEAT zużywa około 1/10 początkowego ciśnienia statycznego. Wszystko to oznacza, że ostatecznie zużycie energii w systemie wentylacji opartym na filtrach PC PLEAT jest niższe - a tym samym lepiej wychodzimy na tym “biznesowo” - płacimy mniej za energię elektryczną. Istnieją jeszcze inne systemy, na przykład Edrizzi oparte na tektury falistej. Elastyczny w obsłudze i łatwy w modernizacji, system Edrizzi ma wysoką zdolność absorpcji i jest tak samo ekonomiczny w utylizacji, jak w większości przypadków tektur, które mogą być utylizowane w spalarniach. Skrytka główna systemu Edrizzi znajduje się w niewidocznych szczelinkach: mgła lakiernicza jest kierowana przez podciśnienie w złożonym systemie składającym się z krawędzi i otworów w celu osiągnięcia maksymalnej absorpcji.W przypadku PaintBlock natomiast otrzymujemy w jednym zestawie filtr wstępny i filtr końcowy w kilku warstwach różnego rodzaju niepalnego papieru z różnymi otworami. Wraz z innymi rozwiązaniami zwiększającymi wydajność filtracji, separacja mgły lakierniczej wynosi do 99,5%. Struktura jest progresywna, a samo medium skutecznie zatrzymuje farbę. To zapobiega tworzeniu się “korka” filtracyjnego na jego górnej powierzchni.

 

Czym natomiast jest filtr kartonowy harmonijkowy?

 

W przypadku filtra kartonowego harmonijkowy, kluczowy jest efekt siły odśrodkowej: cząsteczki farby, lakieru lub nawet kleju zawierające się w strumieniu powietrza dostają się do środka i poprzez wielokrotną zmianę kierunku przepływu, osadzają się w środku. Nie dochodzi tutaj do osadzania się odfiltrowanych drobin na częściach zewnętrznych kartonu - drobiny lądują na samym dnie jego krawędzi, a przepływ powietrza jest niezaburzony. Warto wskazać na fakt, iż taki filtr jest również szalenie przyjazny dla środowiska: takie filtry powstają z papieru, który był już używany w innej roli, a do usztywnienia filtra wykorzystuje się kleje na bazie wody. Taki filtr nie dość, że jest zdecydowanie trwały oraz skuteczny, to w dodatku wykonany jest z materiałów, które nie szkodzą środowisku naturalnemu. Zastosowanie klejów na bazie wody powoduje między innymi, że zachowuje się pełną chłonność pyłową medium filtracyjnego przy zdolności odpychania cząsteczek wody - działa jak swoista powłoka hydrofobowa. Tego typu filtry zapewniają one bardzo wysoką sprawność procesu filtracji - od 91 do niemal 99 procent. Wykazują również odporność na niekorzystne z punktu widzenia systemu filtracyjnego zjawisko, jakim jest migracja pyłu z góry do dołu poprzez oddziaływanie siły grawitacji - ze względu na swoją szczególną budowę.

 

Filtr kartonowy jest prosty w wymianie, więc poradzi sobie z nim nawet nieprzeszkolony personel, trudno go także zepsuć. Warto mieć na uwadze również fakt, iż jego wymiana nie będzie szczególnie częsta ze względu na idącą w parze z wysoką skutecznością - wydajność i trwałość. Dodatkowo, taki filtr kartonowy jest przyjazny dla środowiska, a koszty transportowania takich filtrów oraz ich magazynowania nie są wysokie. Wszystkie te cechy powodują, że z filtrów tego typu korzystają bardzo często takie branże jak: motoryzacyjna, spożywcza, meblarska, metalowa. Nie jest to nic dziwnego - tego typu filtry są w stanie działać w środowisku, które jest mocno zanieczyszczone drobinami, których źródłem są farby, woski, podkłady, kleje, teflony i inne pyły przemysłowe. Również klejarnie oraz natryskownie przemysłowe szeroko korzystają z filtrów harmonijkowych jako pierwszego etapu skutecznej filtracji.

 

W jakich konkretnych miejscach stosuje się filtry kartonowe? Weźmy jako montownie, w których znajduje się delikatna elektronika mogą zostać dodatkowo zanieczyszczone przez pyły zawieszone w powietrzu. Minimalizacja tego ryzyka jest dla nas stuprocentowym obowiązkiem - jeżeli go nie spełniamy, narażamy się na dodatkowe koszty. Awarie sprzętu związane z działaniem szkodliwych cząstek są bardzo trudne do zdiagnozowania i nierzadko stanowią one koszmar przedsiębiorców pracujących z farbami i lakierami.

 

Rozwiązania dla Ciebie - tego typu filtry mogą Ci się przydać!

Filtry kartonowe oraz skrzyniowe okazują się być ze sobą dobrze spokrewnione! To nic dziwnego - powstały z myślą o lakierniach i dlatego właśnie są one tak skuteczne. Chętnie korzystają z nich także inne branże, w których wymaga się ponadprzeciętnej skuteczności. Jeżeli myślisz nad stosowaniem takich rozwiązań w swojej firmie - skontaktuj się z nami! Opowiemy Ci o tym, jak najlepiej wykorzystać tego typu akcesoria filtracyjne w swoim przedsiębiorstwie! Skontaktuj się z nami już dziś i zastosuj najlepsze techniki filtracyjne w swoim biznesie!