HVAC, MERV i HEPA. Wyjasniamy, co oznaczaja te skroty!

Poszukując informacji w Internecie o filtrach, najpewniej często natrafiałeś na skrót HEPA. Ale, że inne branże nie są tak odległe jak mogłoby się wydawać - czasami pewnie widziałeś także MERV oraz HVAC. Nie każdy kojarzy, o co w nich chodzi i czego one dotyczą. A okazuje się, że mają one spore znaczenie dla filtracji, a już szczególnie dwa z nich - które wprost mówi o szczególnej specyfice produktu filtracyjnego.

 

W branży filtracyjnej można natrafić na wiele skrótów - akronimów, które dla laika mogą być nieszczególnie jasne. Nic dziwnego: branża filtracyjna działa w obrębie bardzo precyzyjnej inżynierii. Jeden ze skrótów - HEPA ma na przykład rodowód, który ściśle wynika z osiągnięć raczkującej fizyki jądrowej. Niewiele osób wie o tym, że coś co miało w zamierzeniu przechylić szalę zwycięstwa na stronę Stanów Zjednoczonych, następnie stało się przyczynkiem do tego, aby stworzyć bardzo skuteczną technikę filtracyjną używaną do dzisiaj w wielu zastosowaniach. Właściwie cała branża filtracyjna bogato czerpie z wynalazków różnych dyscyplin naukowych i właśnie to jest w tym wszystkim niezwykle interesujące. Jest to jeden z powodów, dla których eksperci FILTERM nigdy nie tracą zainteresowania nowinkami z branży: czym rzecz jasna dzielimy się z naszymi klientami - kontynuując naszą politykę odpowiedzialnej filtracji i edukowania odwiedzających naszą Bazę Wiedzy.

 

HEPA - wielokrotnie o tym mówiliśmy, ale opowiemy Wam jeszcze raz!

HEPA (High Efficiency Particulate Air) to skrót od nazwy filtrów, które są w stanie zatrzymać 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona. Chociaż standard HEPA i proces certyfikacji został ustanowiony dopiero w 1983 roku, rozwój filtrów HEPA sięga II Wojny Światowej, kiedy to amerykańscy naukowcy w ramach Projektu Manhattan stworzyli pierwszy filtr HEPA do wychwytywania radioaktywnych cząsteczek uwalnianych podczas wybuchu bomby atomowej. Można więc powiedzieć, że smutny moment w naszej historii stał się przyczynkiem do tego, aby stworzyć niezwykle skuteczną oraz szeroko wykorzystywaną technologię w branży filtracyjnej. Zastanówmy się nad jedną rzeczą: dlaczego 0,3 mikrona? Ten rozmiar zanieczyszczeń jest określany przez naukowców jako MPPS, czyli rozmiar najbardziej penetrujących cząsteczek (Most Penetrating Particle Size). Naukowcy odkryli, że cząsteczki tej wielkości omijają filtry powietrza bardziej niż cząsteczki większe lub mniejsze.

 

Większość nowoczesnych filtrów HEPA składa się z przeplatanych włókien szklanych, które są skręcane i obracane w losowych, wielu kierunkach - tworząc swoisty włóknisty labirynt. Kiedy cząsteczki przemieszczają się przez tę sieć, są usuwane z z powietrza poprzez takie zjawiska jak wychwyt, dyfuzję, bezpośredni kontakt włókna z zanieczyszczeniem. Pęd powietrza przechodzący przez filtr również odpowiada za równomierne rozmieszczenie cząstek, które pozostaną na takim filtrze.

 

Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Istnieją różnice między amerykańskim, a europejskim standardem klasyfikacji filtra jako HEPA. Istnieje wiele terminów stosowanych przez sprzedawców do opisywania takich produktów. Niektórzy używają czegoś takiego jak True HEPA, który jest technicznie terminem stricte marketingowym, niemniej może on pomóc w rozróżnieniu pomiędzy amerykańskimi i europejskimi standardami HEPA. W Europie, aby uzyskać certyfikat HEPA, filtr musi wychwytywać tylko 85% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona - w porównaniu do standardu amerykańskiego, który wynosi 99,97%. Dlatego standard amerykański jest często określany jako "True HEPA". HEPA to HEPA i takie “potworki” jak Ultra HEPA i inne odmiany HEPA nie są uznawane przez instytucje akredytujące w USA i Europie. Jeżeli widzą państwo coś takiego w ofercie sprzedawcy filtrów - oznacza to, że najprawdopodobniej taki produkt nie ma odpowiedniej certyfikacji.

 

Chcesz wiedzieć więcej o HEPA? Przeczytaj nasz specjalny artykuł!

 

Skoro rozmawiamy o HEPA - trzeba powiedzieć sobie o MERV

Podczas, gdy HEPA określa bardzo jasno klasę filtracji danego produktu oraz w ogólny sposób mówi o technologii jego wytworzenia, MERV jest już ustandaryzowaną skalą, która w bardzo konkretny sposób mówi o tym, jak wygląda skuteczność filtra. Niektórzy dzielą nawet skalę MERV na bezpośrednie zastosowania. Można powiedzieć, że filtry przekraczające klasę MERV17 są już filtrami HEPA / ULPA (według standardy amerykańskiego: uwaga!) i mogą być używane spokojnie w takich miejscach jak laboratoria, gabinety zabiegowe lub nawet sale operacyjne. Bez filtrów HEPA działać nie byłby w stanie przemysł elektroniczny. Procesor w Twoim komputerze powstał w środowisku, gdzie nie można znaleźć choćby najmniejszego pyłku, który byłby w stanie uszkodzić jeden z tranzystorów wewnątrz układu scalonego.

 

Klasa MERV filtra wskazuje, w jaki sposób jest on oceniany pod kątem usuwania tych cząstek. Ale co to właściwie jest klasa MERV? Wskaźnik MERV (Minimum Efficiency Reporting Value) określa, jak skutecznie filtr zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia przed całkowitym przejściem przez medium i przedostaniem się z powrotem do strumienia powietrza. Filtry o wyższej wartości MERV zatrzymują małe cząsteczki bardziej skutecznie niż filtry o niższej wartości MERV. Ogólnie rzecz biorąc, filtry o wskaźniku MERV 16 lub niższym są uważane za filtry klasy HVAC do zastosowań w systemach mieszkalnych, handlowych i szpitalnych. Filtry MERV 17 do MERV 20 są zwykle stosowane w salach operacyjnych, pomieszczeniach czystych i innych miejscach wymagających absolutnej czystości. Tutaj cały czas odwołujemy się do standardów amerykańskich - miejmy jednak świadomość tego, iż w Europie, może to wyglądać zupełnie inaczej. Niemniej, warto pamiętać o tym, że MERV jest rzadko używany na naszym kontynencie ze względu na nieco inne podejście do standardów. Niestety, wielu dostawców filtrów stosuje te klasy zamiennie lub wręcz miesza je ze sobą po to, aby stosować różnorakie chwyty marketingowe. Nie zgadzamy się na tego typu praktyki i przestrzegamy przed nimi naszych klientów.

 

Mieliśmy HEPA, mieliśmy MERV - co z HVAC?

HVAC to termin powszechnie używany przez ludzi i większość z nich ma ogólne pojęcie o tym, do czego się odnosi. Z drugiej strony, co dokładnie oznacza termin HVAC? I jak to się ma do branży filtracyjnej? Definicja HVAC to skrót od słów Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja (Heating, Ventilation and Air Conditioning). HVAC odnosi się do różnych systemów służących do transportu powietrza pomiędzy pomieszczeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, a także do ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych i komercyjnych. Są to systemy, które zapewniają ciepło i przytulność w zimie oraz uczucie chłodu i świeżości w lecie. Są to również systemy, które filtrują i oczyszczają powietrze w pomieszczeniach, zapewniając zdrowie i utrzymując poziom wilgotności na optymalnym poziomie.

 

Zadaniem systemu HVAC jest coś więcej niż tylko ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Służy on raczej do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach i zapewnienia komfortu wszystkim osobom znajdującym się w budynku (w naszym przypadku - zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza dla procesów produkcyjnych. Chociaż istnieje kilka różnych typów systemów HVAC, wszystkie one mają te same podstawowe cechy. Po pierwsze, konieczne jest źródło świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz lub z wnętrza domu. Proces ten nazywany jest wentylacją i przebiega na dwa różne sposoby. Wentylacja mechaniczna wykorzystuje system mechaniczny - V w HVAC - do przemieszczania powietrza na zewnątrz i do wewnątrz. Powietrze w wentylacji mechanicznej jest przepuszczane przez filtry w celu usunięcia zanieczyszczeń, kurzu, alergenów i innych cząstek.Właśnie to jest najważniejszym czynnikiem, który nas interesuje. HVAC więc garściami czerpie z branży filtracyjnej - tutaj do głosu dochodzą przede wszystkim filtry HEPA / filtry kompaktowe, będące najbardziej optymalne dla stosowania ich właśnie tutaj, gdzie zazwyczaj jest mało miejsca na duże, skomplikowane filtry.

 

Wiesz już wszystko o terminach HEPA, MERV i HVAC

Wiele się o nich mówi, ale zapomina się o ich wyjaśnieniu! Teraz już wiesz, na czym one polegają i w jaki sposób odnoszą się do branży filtracyjnej. W FILTERM wierzymy w to, że każdy zasługuje na to, aby móc korzystać z najbardziej skutecznych filtrów. HEPA to niezwykle skuteczne produkty, natomiast skala MERV - może dać pogląd na możliwości konkretnych filtrów. HVAC natomiast to jedna z branż, która szeroko korzysta z dobrodziejstw filtrów. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym ekspertem już dziś!