Filtry kompaktowe i filtry HEPA - poznaj je blizej!

Mówiąc o branży filtracyjnej, często mówi się o bardziej skomplikowanych, przeznaczonych do trudnych zastosowań przemysłowych filtrach - takich, jak chociażby te, które zdążyliśmy już opisać w naszej “Bazy Wiedzy”. Warto jednak opisać filtry kompaktowe oraz filtry HEPA, które nie odstają w istocie zastosowań i zdecydowanie warto je poznać.

 

Wśród filtrów kompaktowych można znaleźć m. in. konstrukcje mini-plisowane, co znacząco wpływa na ich bardzo wysoką zdolność filtracji powietrza. Ale nie tylko to jest istotną filtrów kompaktowych: materiał filtracyjny produkuje się z włókien łączonych “na mokro”, co w dalszej perspektywie nie daje żadnych szans pyłom na przedostanie się poza filtr. Co więcej, wpływa to bardzo istotnie na wydajność takiego filtra: tu mamy do czynienia z korzystnym dla systemu filtracyjnego współczynniku oporu powietrza - a to z kolei, przy filtracji mechanicznej (opartej na urządzeniach elektrycznych) oznacza niższe zużycie energii. Najlepiej jest więc wybierać te filtry, które charakteryzują się niską klasą energetyczną - nie dość, że taki filtr będzie dla nas oszczędny to w dodatku będzie on stanowił gwarant bardzo dobrej wydajności na co dzień.

 

Filtr kompaktowy wyposaża się w szczególne separatory, jakim jest klej termotopliwy (uszczelnia on materiał filtracyjny). Ze względu na strukturę filtra, uzyskuje się bardzo szeroką powierzchnię filtracyjną przy stuprocentowej szczelności oraz bardzo długiej żywotności. Wymiary filtrów oferowanych przez FILTERM są zgodne z normami oraz nie poddają się wpływom wilgoci. Elementy metalowe filtrów są odporne na korozję (tym samym nie należy się martwić o niespodziewane awarie oraz obecność elementów tlenków metali w instalacji) lub z tworzywa, a także są łatwe w utylizowaniu ich. Korzystając z filtrów kompaktowych FILTERM, możecie być pewni, że Wasza firma jest w absolutnej zgodzie ze środowiskiem naturalnym - a to w obecnych czasach również bardzo istotna wartość. W każdym z tekstów podkreślamy, jak istotne jest to, aby w branży filtracyjnej kierować się dbałością o środowisko naturalne.

 

Poznaj więcej naszych tekstów:

Oto, co warto wiedzieć na temat filtrów skrzynkowych

 

W branży stosuje się również filtry kompaktowe wsparte węglem aktywnym: charakteryzują się one zwartą konstrukcją oraz możliwością montażu ich w ścianach filtracyjnych. Jako medium filtracyjne, stosuje się tutaj formowany węgiel aktywny, który stanowi element filtracji biologicznej: już sam węgiel jest w stanie doskonale wyłapywać większość zanieczyszczeń ze względu na jego molekularną strukturę podobną do szczelnej siatki. Tak skonstruowany filtr wyróżnia mały spadek ciśnienia roboczego oraz niespotykana wydajność. Wszędzie tam, gdzie oczekuje się bardzo wysokiej skuteczności, a na przykład obecna infrastruktura jest niewystarczająca lub niemożliwe jest zmodernizowanie systemu filtracyjnego - umieszczenie filtrów, w których materiał filtracyjny to właśnie włókno węglowe to relatywnie tani i niezwykle skuteczny sposób na podniesienie wydajności każdej konstrukcji odpowiedzialnej za filtrację powietrza w firmie.

 

Zasadniczo, obecność filtra węglowego w filtrze kompaktowym to wręcz doskonały sposób na potrzebę zwiększenia wydajności filtracji: wystarczy wyobrazić sobie, jak filtr kompaktowy, który sam w sobie przeznaczony jest do instalacji, w których nie ma zbyt dużo miejsca na zastosowanie dużych (gabarytowo) powierzchni filtracyjnych jest doposażony w medium, które znane jest z doskonałej struktury wyłapującej zanieczyszczenia. Branża filtracyjna nie stoi miejscu: cały czas prze do przodu ku uciesze klientów, którzy coraz częściej mają dostęp do naprawdę zaawansowanych i jednocześnie niedrogich akcesoriów pozwalających na osiągnięcie przez nich zamierzonych sobie celów.

 

Poznaj więcej naszych tekstów:

Czym jest Paint Stop i co warto o nim wiedzieć w kontekście swojej firmy?

Filtr kompaktowy - dlaczego warto go mieć?

Zalety filtrów kompaktowych można swobodnie mnożyć. Ich podstawową zaletą są niewielkie wymiary, które pozwalają na stosowanie ich nawet w miejscach, w których na pozór “nie da się” zastosować typowego systemu filtracji. Nasze doświadczenie pokazuje nam, że tego typu akcesoria są doskonale kompatybilne w przeróżnych miejscach i nie warto zrażać się początkowymi estymacjami - możliwe jest bowiem zastosowanie takiego rodzaju filtra, który będzie odpowiadać potrzebom Twojej firmy.

 

Jakie filtry są dostępne w firmie FILTERM?

 

W ofercie naszej firmy dostępne są akcesoria w klasach F6(M6)-F9 oraz filtry HEPA w klasach H10-U17. Możliwe jest stosowanie ich w roli “ostatniego etapu filtracji”, ale nie tylko. Gwarantujemy bardzo wysoką skuteczność przy okazji ponadprzeciętnej trwałości oraz elastyczności w zastosowaniu. Najczęściej stosowane wymiary to: 592x592x292 mm, 592x490x292 mm, 592x292x292 mm. - jednak na zamówienie klienta możliwe są do dostarczenia inne wymiary.

 

Warto zwrócić uwagę na medium filtracyjne stosowane w naszych filtrach - jest to zazwyczaj mikrowłókno szklane wykonane w technice plisowania, co pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej powierzchni filtrowania. Ramy takich filtrów to najczęściej tworzywo sztuczne, niepoddające się korozji. Filtry HEPA natomiast to MDF lub metal - oczywiście niepodatny na szkodliwe działanie wilgoci.

 

Gdzie stosuje się filtry kompaktowe / HEPA?

Począwszy od prostych systemów wentylacyjnych, a skończywszy na bardzo skomplikowanych instalacjach filtracyjnych, filtry kompaktowe oraz filtry HEPA są z powodzeniem stosowane w branżach: spożywczej, metalurgicznej. lakierniczej, farbiarskiej, meblarskiej, transportowej i wielu, wielu innych. Zasadniczo, wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo wysokiej jakości powietrza, tam mogą znaleźć zastosowanie właśnie wskazane przez nas filtry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie akcesoria filtracyjne instalować w ośrodkach farmaceutycznych (przemysł farmaceutyczny) oraz budynkach użyteczności publicznej.

 

Filtry kompaktowe - z jakich powodów warto je stosować?

 

Stosowanie filtrów kompaktowych to temat rzeka - my zaś opowiemy o tym w kontekście naszych osobistych doświadczeń. Przede wszystkim wesprzemy się tym, co zauważają nasi klienci - a to oczywiście najlepsza “reklama” dla tego typu filtrów. Zacznijmy więc od podstaw:

 

-       Wysoka skuteczność filtrów kompaktowych wynika z ciasnego “upakowania” medium filtracyjnego, a co za tym idzie - uzyskanie wysokiej powierzchni filtracyjnej. Wysoka powierzchnia filtracyjna wprost wpływa na uzyskiwane przez filtr wyniki: czym lepiej pod tym względem, tym lepsze parametry filtracji uzyskujemy

-       Wytrzymałość filtra kompaktowego to wręcz “legenda” w branży. Doskonale wiemy, że przy odpowiedniej konserwacji po stronie klienta, tego typu zastosowania można zaliczyć do tych najbardziej trwałych. Tym samym, przy użyciu wysokojakościowych materiałów, można uzyskać naprawdę wysokie wyniki przy bardzo rozległych interwałach wymian poszczególnych elelemtów instalacji filtracyjnej. To zaś oznacza większe oszczędności przy pracach konserwacyjnych.

-       Niski spadek ciśnienia - wyobraźcie sobie, że filtracja, która odbywa się w Waszej firmie odbywa się za pomocą urządzeń mechanicznych zasilanych prądem. Aby skompensować opór powietrza stawiany przez fitry, maszyna musi wykorzystać większe ilości energii. Nie jest to oczywiście sytuacja, w której nie ponosimy żadnych konsekwencji: wyższa energia równa się większym rachunkom za prąd - nawet o 30 procent! Zastanówmy się, czy stać nas na takie (nie)oszczędności.

 

Co warto wiedzieć o filtrach HEPA?

FIltry HEPA to filtry pokrewne dla filtrów kompaktowtch ze względu na fakt, iż wiele filtrów HEPA to zasadniczo… filtry kompaktowe. Jednak zastosowaniech tych HEPA jest znacznie bardziej rozległe niż myślicie - sprawdźcie, co mamy Wam na ten temat do powiedzenia:

"HEPA" oznacza "wysokowydajny filtr powietrza Brzmi to skomplikowanie, ale filtry HEPA nie są niczym wymyślnym. Zostały one wynalezione w latach 40. ubiegłego wieku, kiedy naukowcy opracowywali założenia bomby atomowej (poszukiwano najbardziej optymalnego ułożenia cząstek materiału rozszczepialnego), a są one po prostu matą z przypadkowo ułożonych włókien, wykonanych ze szkła lub materiałów syntetycznych. Materiał syntetyczny jest podobny do tego, który jest używany w szybkoschnących koszulkach.

 

Z drugiej strony, filtry z włókna szklanego są wykonane ze szkła - oznacza to rzeczy takie jak krzemionka, korund, tlenek wapnia, tlenek boru, tlenek magnezu, tlenek sodu.

Co ważne w filtrach HEPA, są one niezwykle skuteczne w wychwytywaniu prawie każdej wielkości cząsteczek. Mogą one wychwytywać wirusy, bakterie, pyłki, PM2.5, alergeny i inne. OK, więc jeśli filtry HEPA zostały wynalezione w latach 40-tych, a nie są one niczym wymyślnym, to co sprawia, że każdy stary filtr jest filtrem HEPA? Okazuje się, że użycie terminu "HEPA" ma ścisły zestaw wymagań. W Europie filtry HEPA muszą usuwać 99,95% (ISO) cząstek stałych. W USA muszą usuwać 99,97% cząsteczek.

 

Wiele odkurzaczy używa również filtrów HEPA w ramach swoich systemów filtracji. Jest to korzystne dla osób cierpiących na astmę i alergie, ponieważ filtr HEPA zatrzymuje drobne cząsteczki (takie jak pyłki i odchody roztoczy), które wywołują alergie i objawy astmy. Aby filtr HEPA w odkurzaczu był skuteczny, musi być zaprojektowany w taki sposób, aby całe powietrze wciągane do urządzenia było wydalane przez filtr, przy czym żadne powietrze nie wydostaje się poza niego. Dodatkowo, filtry HEPA stosuje się również w klimatyzatorach, które coraz częściej charakteryzują się funkcją dodatkowego oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń, w tym alergenów oraz szkodliwych pyłów. Nie jest tajemnicą również to, że samodzielne urządzenia służące do oczyszczania powietrza w domach bazują na filtrach HEPA.

 

Niektóre nowsze modele “twierdzą” (w materiałach marketingowych), że są lepsze od wcześniejszych z włączonymi "zmywalnymi" filtrami. Generalnie, zmywalne prawdziwe filtry HEPA są drogie. Wysokiej jakości filtr HEPA, który jest w stanie zatrzymać 99,97% cząsteczek kurzu o średnicy 0,3 mikrona. Dla porównania, ludzki włos ma około 50 do 150 mikronów średnicy. Tak więc, prawdziwy filtr HEPA skutecznie wychwytuje cząsteczki, które są kilkaset razy mniejsze niż szerokość ludzkiego włosa. Niektórzy producenci twierdzą, że normy filtrujące takie jak "HEPA 4" nie wyjaśniają ich znaczenia. Odnosi się to do ich klasyfikacji minimalnej wartości raportowania wydajności (MERV). Oceny te służą do oceny zdolności filtra oczyszczającego powietrze do usuwania kurzu z powietrza podczas jego przechodzenia przez filtr. Wskaźnik MERV jest standardem stosowanym do mierzenia ogólnej wydajności filtra. Skala MERV waha się od 1 do 20 i mierzy zdolność filtra do usuwania cząstek o wielkości od 10 do 0,3 mikrometra. Filtry o wyższych wartościach znamionowych nie tylko usuwają więcej cząsteczek z powietrza, ale także mniejsze.

 

Teraz już wiesz więcej na temat filtrów kompaktowych i HEPA

Filtry kompaktowe i HEPA są nam bliższe niż się wydaje - nie bez powodu w przypadku tych drugich podaliśmy przykład odkurzaczy, odświeżaczy powietrza oraz klimatyzatorów, które przecież są obecne w wielu domach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że pierwsze opisywane przez nas filtry - kompaktowe to niezwykle uniwersalne narzędzia, dzięki którym nawet niewielkie firmy, które nie mają takiego potencjału w postaci możliwości stworzenia skomplikowanego systemu filtracji, mogą sobie pozwolić na efektywną filtrację pozwalającą na świadczenie najwyższej jakości usług.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o filtracji? Zajrzyj do naszej Bazy Wiedzy. Masz więcej pytań? Czekamy na Ciebie! Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM już teraz!