Jaka mata filtracyjna jest najlepsza? Oto nasza odpowiedz!

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań na rynku filtracyjnym jest mata filtracyjna. Wielu klientów pyta nas o to, która z nich jest najlepsza. Jak wygląda nasza odpowiedź? Mnóstwo zależy od ogromnej ilości czynników, które należy wziąć pod uwagę w trakcie dobierania najlepszego narzędzia.

 

Włóknina filtracyjna to zazwyczaj płaski element (po rozłożeniu tak płaski jak m. in. dywan), który charakteryzuje się tak dobraną charakterystyką ułożenia włókien, która jest optymalna dla wychwytywania określonych zanieczyszczeń. To, w jakim charakterze zostanie wykorzystana włóknina, czyli do jakich zastosowań zostanie ona użyta warunkuje to, jaką włókninę powinniśmy wybrać. Poszczególne produkty różnią się między sobą skutecznością filtracji, gramaturą, sposobem wykonania, użytymi surowcami. Istotne jest to, aby dobrać takie rozwiązanie, które w naszej firmie będzie pracować w możliwie najbardziej optymalny sposób. W filtracji nie ma miejsca na błędy - te mogą kosztować nas mnóstwo w firmie. Oszczędności na włókninach są jedynie pozorne: aby zabezpieczyć swoją firmę, na pierwszym miejscu należy stawiać przede wszystkim odpowiedzialną filtrację - chroniąc ludzi, maszyny i produkty pracy fabryki.

 

Włókniny filtracyjne - jak istotna jest budowa włóknin?

Najoptymalniejszym rozwiązaniem w kręgu włóknin filtracyjnych jest budowa progresywna. Co ona oznacza? Gęstość włókien jest tym ciaśniejsza, im bardziej w nanostrukturze zbliżamy się do części wylotowej maty. Uzyskujemy dzięki temu taką właściwość włókniny, wedle której większe zanieczyszczenia nie torują drogi mniejszym, zatykając przedwcześnie “otwory”, którymi usiane jest medium filtracyjne. Drobiny nie odbijają się od włókniny filtracyjnej i nie trafiają z powrotem do powietrza (przez co mogą trafić w miejsca niepożądane), a także tego typu włóknina będzie w stanie przez dużo dłuższy czas charakteryzować się maksymalną skutecznością. Budowa progresywna jest normą w przypadku rozwiązania Paint Stop: maty z tym oznaczeniem zawsze charakteryzują się częścią wlotową i wylotową - co bardzo istotne: są to części bardzo czytelnie oznaczone kolorami: tak, aby osoba aplikująca matę nie pomyliła ich.

 

Zatem, w przypadku zanieczyszczeń trudnych, takich które są w stanie bardzo szybko wyczerpać możliwości filtra pod względem jego trwałości - budowa progresywna to sposób na wydłużenie nominalnego czasu pracy. To z kolei warunkuje oszczędności oraz mniej uciążliwy serwis systemu filtracji wewnątrz przedsiębiorstwa.

 

Jak jest z jakością włóknin? W Filterm sprzedajemy produkty jedynie o sprawdzonej przez nas jakości, dzięki czemu nasi klienci mogą być pewni, że otrzymują pełnowartościowe rozwiązanie pozwalające na skuteczną ochronę ludzi, maszyn, produktów oraz środowiska przed zanieczyszczeniami. Jakość jest warunkowa wprost przez użyte surowce, technologię wytwarzania włóknin, użyte impregnacje oraz kontrole jakości. Doskonałym surowcem do tworzenia mat filtracyjnych (i tutaj typowym przykładem znowu będzie Paint Stop) jest włókno szklane - odporne, świetnie utrzymujące zanieczyszczenia oraz mało uciążliwe dla środowiska. Wiadomo jednak, że włókno szklane samo w sobie jest zbyt mało sztywne: dlatego impregnuje się je za pomocą substancji klejącej. Wszystko po to, aby poszczególne włókna nie rozklejały się, tworząc bramę dla niepożądanych zanieczyszczeń.

 

Wybierając produkty dostępne w Filterm uzyskują Państwo nie tylko możliwość zaopatrzenia się w produkty z branży filtracyjnej. To także pewność, że będą one działać poprawnie i nie staną się obciążeniem dla fabryki.

 

Klasa filtracji oraz normy w włókninach filtracyjnych

Warto zacząć od tego, jak według najstarszej i najczęściej jeszcze używanej normy EN 779:2012 oznacza się klasy filtracji. Filtry o oznaczeniu G to filtry zgrubne oznaczane od G1 do G4, przy czym wyższa numeracja oznacza wyższą skuteczność filtracji. Włókniny filtracyjne klasy M to filtry “medium”, o wyższej skuteczności, filtry dokładne to już klasy F6 i F7 - przeznaczone do pracy w szczególnie ciężkich warunkach, gdzie natężenie emisji niepożądanych cząstek jest nad wymiar wysokie i wymaga ogromnej skuteczności filtra. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż wyższa klasa filtracji oznacza wyższy końcowy opór powietrza - co ma ogromne znaczenie w przypadku konieczności pogodzenia oporów w instalacji filtracyjnej ze skutecznością. Nowa norma ISO określa wychwyt procentowy dla Coarse oraz ePM10

 

Czytaj również: Filtry kieszeniowe i kasetowe: wydajność pod katem nowej normy ISO

 

Dobór włókniny filtracyjnej zgodnie z klasyfikacją dla powyższej normy powinien zostać pozostawiony profesjonalistom, którzy wezmą pod uwagę wszystkie istotne czynniki. Ważny jest charakter zanieczyszczeń, typ przemysłu, obecność dodatkowych czynników zanieczyszczających powietrze, typ zanieczyszczenia (pył / zanieczyszczenie chemiczne / kwasowe / zasadowe, itp.), natężenie, warunki wewnątrz fabryki, zastosowanie (szafa sterownicza, wentylacja) i wiele, wiele innych. W Filterm, nasi eksperci - mając za sobą mnóstwo udanych relacji z klientami - doskonale dobierają odpowiednie włókniny, czyniąc filtrację w każdym przedsiębiorstwie skuteczną oraz spełniającą swoje pierwotne założenia.

 

Warto pamiętać także o typowo użytecznych czynnikach, które mogą wpłynąć na proces wyboru odpowiedniej włókniny filtracyjnej. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak certyfikaty oraz opinie klientów. Te pierwsze wskazują jasno, czy konkretne elementy specyfikacji są powtarzalne, co potwierdza ów certyfikat. Taki dokument wskazuje jasno, czy możemy liczyć na przykład na niepalność materiału, z którego została sporządzona taka włóknina. Ma to ogromne znaczenie dla wsparcia bezpieczeństwa całej fabryki. W wielu gałęziach przemysłu, zaprószenie ognia jest typowym zagrożeniem i jeżeli doszłoby do pojawienia się otwartych płomieni, podatna włóknina mogłaby stać się paliwem dla reakcji spalania - to natomiast mogłoby mieć ogromne, niekorzystne konsekwencje dla całej fabryki. Włókniny filtracyjne w Filterm są wolne od silikonu oraz niepalne według DIN 53438-F1, co czyni je bezpiecznymi w zakresie niestwarzania zagrożenia dla przedsiębiorstw.

 

Zagadnienia w kontekście dostawy włóknin filtracyjnych

Choć włókniny filtracyjne są raczej odpornymi materiałami w przewozie, warto mieć na względzie to, że kontakt z uczciwym oraz profesjonalnym dostawcą tego typu produktów jest kluczowy dla tego, by otrzymać produkt pełnowartościowy, o odpowiednich parametrach. Dostawca włóknin filtracyjnych powinien:

 

●     Przekazywać produkty klientowi na czas - tak, aby przedsiębiorstwo, które potrzebuje szybko włóknin filtracyjnych do zaaplikowania ich w fabryce, nie traciło z powodu niedziałającej filtracji.

●     Do dostaw podchodziło odpowiedzialnie - wybierając tylko najlepsze formy transportu, pasujące do typu ładunku. Powinno również mieć tak skonstruowany łańcuch dystrybucyjny, aby móc obsłużyć wielu klientów niezależnie od wielkości jednego zamówienia

●     Szybko realizować zamówienia oraz dysponować odpowiednią przestrzenią magazynową oraz “zapasem” - tak, aby żadnemu z klientów nie zabrakło produktów, których potrzebuje.

●     Sprawne procesy realizacji - by nie występowały pomyłki w zakresie doboru odpowiednich produktów, a także by móc szybko np. dostarczać pod konkretne wymiary dla klientów.

●     Mieć na tyle różnorodną ofertę, by każdy klient mógł znaleźć coś dla siebie. Stąd tak ważne jest, by oferować m. in. włókniny węglowe, włókniny impregnowane węglem aktywnym oraz włókniny dezodoryzujące. Mają one ogromne zastosowanie w wentylacjach, dzięki czemu można niwelować przykre zapachy.

 

Powyższe założenia są żelaznymi zasadami w Filterm. Ogromne doświadczenie w branży filtracyjnej pozwoliło nam skonstruować takie procesy w zakresie dostawy oraz dystrybucji, które stanowią złoty standard. Wiemy, jak istotna jest odpowiednia relacja z klientem i jego zadowolenie - stąd również nasza dbałość o wszelkie szczegóły dotyczące zamówień.

 

Dobrze jest także, jeżeli nasz dostawca charakteryzuje się wysokim doświadczeniem w zakresie doboru konkretnych włóknin dla naszej firmy. Powinien być w stanie nie tylko zaproponować nam najbardziej optymalne rozwiązanie, ale również dostosować dobór włóknin na przykład do dynamicznie zmieniających się potrzeb fabryki. Zmiana charakteru procesów produkcyjnych może spowodować, że będziemy potrzebowali nieco innych włóknin niż dotychczas. Specjalista w dziedzinie filtracji powinien potrafić zareagować na to odpowiednio.

 

Najlepsza mata filtracyjna? To taka, która sprawdzi się najlepiej w Twojej fabryce

Zaufaj doświadczeniu ekspertów Filterm i dowiedz się, jaka mata filtracyjna będzie najlepsza dla Ciebie. Chroń swoich pracowników, produkty, środowisko oraz wszystko to, od czego zależy istnienie Twojego biznesu. Chcemy być partnerem w procesach oczyszczania powietrza z pomocą najwyższych standardów w branży. Wierzymy w to, że zadowolenie klientów wynika wprost z ustanowienia z nimi odpowiednich relacji, a to można uzyskać głównie poprzez najwyższą jakość usług.

 

Stąd też nasza odpowiedź na pytanie, która włóknina filtracyjna jest najlepsza. Nie ma odpowiedzi jednoznacznej - zapewniamy jednak wiedzę, która pozwala na ocenienie tego aspektu. Zapraszamy do kontaktu.