Mata filtracyjna Paint Stop vs filtr papierowy Columbus - dobierz najlepsze rozwiazanie

Wielu klientów, gdy dowiedzą się o istnieniu takich rozwiązań jak mata papierowa wielowarstwowa firmy Columbus, zastanawia się jakie różnice uwidaczniają się w zestawieniu tego filtra z matą filtracyjną Paint Stop. Oto, co warto wiedzieć na temat tych dwóch metod zapewniania odpowiedniej filtracji w fabryce.

 

Zastosowanie obydwu metod filtracji w firmie jest bardzo podobne - jako maty mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie zależy nam na wyłapaniu niepożądanych cząstek z powietrza i odseparowanie ich, na przykład celem ochrony konkretnych urządzeń. Dla przykładu: zarówno mata Paint Stop jak i ta papierowa od Columbus Industries mogą zostać wykorzystane do ochrony szafki sterowniczej, gdzie znajduje się wrażliwa elektronika dla urządzenia natryskowego lub obrabiarki CNC. Niezależnie od tego, gdzie chcecie stosować maty filtracyjne - warto znać konkretne wyróżniki dla poszczególnych produktów - po to, by wiedzieć, jakie zastosować w swojej fabryce.

 

Mata filtracyjna Paint Stop - charakterystyka

Jak wskazaliśmy w innym tekście na temat Paint Stop, który proponujemy Państwu poniżej - jest to zbiorcza nazwa dla technologii filtracyjnych o szczególnym zastosowaniu. Paint Stop - jak sama nazwa wskazuje - mówi nam, że będzie stosowane do zatrzymywania farby. W trakcie pracy z farbami i lakierami w takich miejscach jak lakiernia - nie sposób uciec od tzw. “Mgły filtracyjnej” - gdy w powietrzu zawieszają się drobiny substancji, z którymi pracujemy na co dzień. Ich występowanie w powietrzu to coś, co jest zupełnie normalne, ale niestety - jest bardzo niekorzystne dla wentylacji, czy też urządzeń znajdujących się wewnątrz lakierni. Istotne jest również to, aby mgła lakiernicza nie wydostała się poza lakiernię. Dlatego też, w kontekście Paint Stop i tematu dzisiejszego artykułu - stosuje się właśnie maty. Można za ich pomocą zabezpieczyć szafy sterownicze (tak, aby wyłapywały one drobiny farby przed tym, jak osiądą one na elektronice sprzętu natryskowego), wentylację (aby nie uszkodzić elektroniki silnika napędzającego turbinę) i inne miejsce ważne dla tego miejsca. W Paint Stop istotne jest to, że mamy do czynienia z progresywną budową włókien w macie: są one mniej ciasno upakowane w części wlotowej i mniej ciasno w wylotowej - po to, by większe cząstki nie zablokowały drogi do wewnątrz filtra tym mniejszym. Gdyby takiej budowy w macie Paint Stop nie było - filtr zapchałby się bardzo szybko i mniejsze cząstki, napotykając przeszkodę w zaschniętej drobince farby - odbijałyby się od filtra. Mata Paint Stop jest bezkompromisowa w wyłapywaniu i zatrzymywaniu niepożądanych zanieczyszczeń z powietrza w lakierniach. Stosuje się ją wszędzie w przemyśle: lakierniczym, meblarskim, samochodowym, a nawet w spożywczym czy farmaceutycznym i wielu, wielu innych. Jak wynika z doświadczenia FILTERM - zakładów, które korzystają z Paint Stop jest mnóstwo, a przekrój branżowy jest bardzo szeroki. Dlaczego tak jest? Maty Paint Stop doskonale radzą sobie nie tylko z farbami czy lakierami, ale także klejami, olejami, tłustymi zawiesinami, zanieczyszczeniami chemicznymi (poza szczególnie agresywnymi). To czyni Paint Stop rozwiązaniem uniwersalnym i lubianym wśród klientów zainteresowanych odpowiedzialną filtracją w firmie.

DSC01736JPG

Sprawdź także: Mata Paint Stop - czy to rozwiązanie tylko dla wielkiego biznesu?

 

Maty filtracyjne Paint Stop zazwyczaj charakteryzują się grubością wynoszącą 3 cale (75 milimetrów), nie jest to jednak reguła. Oczywiście są dostępne inne wymiary maty Paint Stop i normą jest to, że przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą oraz doradztwem w zakresie tego typu produktów, mają w swojej ofercie również inne wymiary. Grubość zależy od wielu czynników - od rodzaju zastosowania, rodzaju zanieczyszczenia, natężenia zanieczyszczeń: tego typu kwestie należy brać pod uwagę, wybierając najlepsze rozwiązanie dla siebie. Warto również zapytać o to ekspertów - tutaj polecamy kontakt z ekspertami FILTERM, którzy są u nas po to, aby odpowiadać na wszelkie pytania klientów.

 

Zazwyczaj do budowy mat Paint Stop wykorzystuje się włókno szklane, o jak wspomnieliśmy wcześniej - progresywnej budowie. Aby mata filtracyjna miała odpowiednią sztywność i by włókna nie rozklejały się - dodatkowo impregnuje się je za pomocą substancji klejącej. To w dalszym ciągu podnosi wydajność maty oraz jej wytrzymałość. Warto bowiem powiedzieć o tym, że maty Paint Stop są rozwiązaniem, które gwarantuje odpowiednią trwałość. Między innymi progresywna budowa, ale nie tylko - powoduje, że filtr nie zapycha się szybko i w całym swoim “okresie życia” zapewnia stałą wydajność.

 

Maty filtracyjne Columbus - charakterystyka

W drugim narożniku (choć chcemy zaznaczyć - to nie jest porównanie, w którym wskażemy wygranego!) znajduje się Columbus ze swoimi matami filtracyjnymi, w których głównym materiałem jest papier. Brzmi to zastanawiająco, bowiem trudno jest wyobrazić sobie, że papier może być odpowiednim składnikiem filtra. Okazuje się, że jak najbardziej - może. I jest to świetny pomysł - Columbus dysponuje w zakresie swoich mat filtracyjnych autorską technologią, którą chronią patenty.

 

Filtr papierowy, mata papierowa Columbus składa się z kilku nałożonych na siebie warstw specjalnie perforowanego papieru - to zapewnia odpowiednio dużą powierzchnię przechwytującą. Otwory w jednej warstwie są tak ułożone, że znajdują się naprzeciwko otworów w warstwie poprzedniej. Powietrze, które cyrkuluje między warstwami ułożonego w taki sposób papieru wewnątrz maty filtracyjnej Columbus wpada w mikroturbulencje, które “wyciągają” zanieczyszczenia i powodują osadzanie się zanieczyszczeń na powierzchni filtra. Otwory, o których wspomnieliśmy wcześniej są coraz mniejsze, co powoduje zatykanie się górnych warstw wolniej niż dolnych. To akurat bardzo podobny mechanizm działania jak w przypadku mat Paint Stop - tego typu rozwiązanie zastosowano tutaj po to, aby filtr mógł “zapchać się” równomiernie na całej swojej powierzchni i by duże cząstki zanieczyszczeń nie zajmowały miejsca mniejszym cząsteczkom. Filtr Columbus zbudowany właśnie w taki sposób jest wysokowydajny oraz trwały, zapewnia wysoką skuteczność filtracji i nie powoduje dużych strat na ciśnieniu powietrza, gdy zastosujemy go np. w wentylacji. Stosuje się go podobnie szeroko jak maty Paint Stop - przemysł farbiarski, meblarski, farmaceutyczny, spożywczy, samochodowy i wiele, wiele innych. Właściwie w każdym zastosowaniu filtr papierowy od Columbus Industries sprawdzi się odpowiednio. Uprzedzamy pytanie o palność - filtry Columbus są filtrami, które posiadają certyfikat niepalności, a także są one łatwe w recyklingu.

 

W przypadku Columbus Industries, nie moglibyśmy nie wspomnieć o matach Eurosupra - są to filtry o wydajności przewyższającej standardowe maty. Stosuje się je w szczególnie trudnych warunkach, gdzie standardowe rozwiązania mogą być niewystarczające.

Columbus High Cappng

Maty Paint Stop oraz filtry Columbus - które stosować?

Trudno jest wskazać jednoznacznie lepsze rozwiązanie. Pewne jest to, że zarówno jedno i drugie jest w stanie zapewnić wysoką wydajność filtracji w lakierniach, przemyśle meblarskim i wielu, wielu innych, gdzie wykorzystuje się trudne w oczyszczaniu substancje. Dobór filtra dla konkretnego przedsiębiorstwa jest niezwykle ważną rzeczą - od tego zależy późniejsza wydajność filtracji. Warto jednak wiedzieć o tym, że na drodze szeroko stosowanego kompromisu - maty Paint Stop oraz filtry Columbus stosuje się komplementarnie - nie zestawiając ich na zasadzie wad lub zalet. Obydwa rozwiązania są godne uwagi i zdecydowanie zwiększają czystość powietrza w każdej fabryce.

 

Jeżeli chcesz dobrać najlepszy filtr dla swojego przedsiębiorstwa, skontaktuj się z FILTERM i wspólnie zastanówmy się nad takimi kwestiami jak:

 

●     W jakiej branży mają być stosowane filtry dla Twojego przedsiębiorstwa? Co jest wytwarzane, jakie produkty są oferowane?

●     Jakie substancje mogą być problematyczne w procesie wykonywania produktów / usług? Są to farby, oleje, lakiery, itp.?

●     Czy są to substancje o szczególnych właściwościach? Czy znajdują się w nich związki powodujące np. przyspieszoną korozję metali albo żrące?

●     Czy w firmie były stosowane dotąd jakiekolwiek filtry? Jeżeli tak, to jakie, w jakich miejscach?

●     Czy w miejscu, gdzie ma pracować filtr, znajdują się urządzenia, które powinny być szczególnie chronione? Wrażliwa elektronika, szafki sterownicze, itp.?

 

Nasze doświadczenia zarówno z jednym jak i drugim typem filtra wskazują jasno - trudno jest oceniać jednoznacznie, który typ jest lepszy. Wiadomo, że zarówno filtr od Columbus jak i mata Paint Stop są takimi rozwiązaniami, na których można polegać i wiele firm z różnych branż dzięki nim wprowadziło odpowiedzialną filtrację do swoich fabryk. Warto brać pod uwagę nie tylko ochronę wnętrza zakładu produkcyjnego, ochronę pracujących tam ludzi i urządzeń, ale również środowiska naturalnego. Stosowanie odpowiednich metod oczyszczania powietrza to także dbałość o środowisko - przecież ostatecznie powietrze z fabryki i tak oddamy do atmosfery. Wykorzystując najlepsze na rynku produkty, przyczyniamy się do mniejszych szkód dla środowiska naturalnego. Warto o tym pamiętać.