Paint Stop - czy to rozwiazanie tylko dla wielkiego biznesu?

Wśród klientów, którzy zwracają się do FILTERM z pytaniami w sprawie wykorzystania niektórych filtrów pada nieprawdziwe stwierdzenie, że Paint Stop to generalnie rozwiązanie tylko dla wielkiego biznesu. Szybko wyprowadzamy ich z błędu, który rodzi niepotrzebne stereotypy. Znamy bowiem mnóstwo przykładów zastosowania Paint Stop w mniejszych firmach i za chwilę Wam o tym opowiemy.

 

Paint Stop to zasadniczo zbiorcza nazwa dla technologii w filtrach przemysłowych, która pozwala im sprawnie działać w warunkach naprawdę podwyższonego ryzyka zaistnienia w powietrzu bardzo szkodliwych i problematycznych drobin farb, lakierów, klejów, itp. To bardzo agresywne środowiska, które wymagają zwyczajnie radykalnych środków. Technologie filtracyjne pozwoliły w ciągu wielu lat wykształcić standard w walce z takimi zanieczyszczeniami. I tak zasadniczo powstał Paint Stop - rozwiązanie, które dedykowane jest tym przedsiębiorstwom, które borykają się z tymi specyficznymi drobinami w swojej fabryce. Zastosowanie Paint Stop - jak wskazuje nasze doświadczenie, nierzadko wykracza poza “standardowe” ramy i spotykamy się z klientami, którzy chcą mieć koniecznie Paint Stop dlatego, że są to filtry niesamowicie skuteczne i bezkompromisowe w stosunku również do innych jak farby, lakiery, zabrudzeń.

 

Paint Stop to mata filtracyjna, która charakteryzuje się progresywną budową. Włókna w stronie wlotowej takiej maty są upakowane mniej ciasno niż w wylotowej. Dlaczego to takie istotne? Większe drobiny nie zablokują tym samym miejsca mniejszym cząsteczkom i tym samym, filtr posłuży nam dłużej. Wykonuje się je z włókna szklanego o bardzo specyficznej budowie, która warunkuje bardzo wysoką skuteczność Paint Stop w walce z zabrudzeniami, o których napisaliśmy powyżej. Mata filtracyjna tego typu to bardzo trwałe rozwiązanie, bezkompromisowe dla zanieczyszczeń pochodzących z mgły lakierniczej i co ważne - bardzo istotne dla newralgicznych punktów w wielu przedsiębiorstwach. Dlaczego warto stosować Paint Stop?

 

Czytaj również: Czym jest mata filtracyjna? Oto, co musisz wiedzieć 

 

W wielu fabrykach znajdują się maszyny, które nie mogą działać bez sterowania, oprogramowania. Oprogramowanie takie znajduje się w układach scalonych, w układach EEPROM, na zintegrowanych pamięciach, które nie mogą działać bez bezbłędnie dysponującej impulsami elektrycznymi płytki drukowanej. Wyobraźcie sobie zwarcie w takim miejscu. Czy obrabiarka CNC jest w stanie wtedy pracować poprawnie? Zapewne nie - zgłosi nam awarię, która będzie nas pewnie drogo kosztować. Podobnie każda inna maszyna w fabryce, która polega na delikatnej elektronice, oprogramowaniu. Tak samo jest w przypadku komputerów, które nierzadko muszą znajdować się w miejscu wykonywania produktów / usług. Nie inaczej z urządzeniami sieciowymi, serwerami, które dysponują danymi w średnich i mniejszych przedsiębiorstwach. Trudno wyobrazić sobie skutki awarii, która mogłaby zlikwidować komunikację między najważniejszymi sprzętami w fabryce. Przestój dla przedsiębiorstwa byłby niesamowicie dotkliwy finansowo.

 

Mata filtracyjna Paint Stop w średnim i małym biznesie: przykłady

Bazujemy na tym, co zgłaszają nasi klienci i w jakich zastosowaniach deklarują wykorzystanie mat filtracyjnych Paint Stop. Oczywiście, to nie jedyne możliwości wykorzystania mat filtracyjnych tego typu w przedsiębiorstwach: wskazujemy na te zdecydowanie najpopularniejsze lub najbardziej “globalne”.

 

Wentylacja w malowaniu natryskowym - jak wskazuje doświadczenie FILTERM w zakresie poradnictwa dotyczącego systemów filtracyjnych, wielu klientów stosuje matę filtracyjną Paint Stop w ochronie kanałów wlotowych wentylacji sprzężonej z instalacją malowania natryskowego. Co bardzo istotne, nasi klienci szeroko stosują maty filtracyjne Paint Stop także w przypadku istnienia drugiego stopnia filtracji - na przykład za filtrami harmonijkowymi. Wtedy mata filtracyjne będzie w stanie wyłapać te zanieczyszczenia, które nie osadziły się w “harmonijce”, która znajduje się w filtrze poprzedniego stopnia. Warto zwrócić na kraty podłogowe pod kabinami lakierniczymi - nasi klienci wykorzystują maty Paint Stop do wyłapywania również tych zanieczyszczeń, które zdołały opaść niżej, jednak są w dalszym ciągu wysoce niepożądane.

 

Ochrona urządzeń serwerowych - jeżeli praca maszyn w średniej i mniejszej firmie jest automatyzowana lub istotne jest to, aby wiele komputerów pracowało w ramach jednej sieci LAN / WLAN, muszą być zainstalowane odpowiednie sprzęty sieciowe. Najczęściej są one zamykane w specjalnych szafkach, ale niektórzy przedsiębiorcy zapominają o tym, że takie szafki powinny być wyłożone matami Paint Stop, jeżeli pomieszczenie jest narażone na zaistnienie mgły lakierniczej. Kiedy mamy wątpliwości co do tego, czy repeater, router, switch, czy jakikolwiek inny sprzęt sieciowy jest dobrze chroniony przed działaniem mgły lakierniczej - warto wyłożyć szafkę taką matą. Z pewnością dzięki temu oszczędzimy na kosztownych awariach sprzętu elektronicznego zapewniającego komunikację w firmie.

 

Szafki sterownicze urządzeń - niezależnie od tego, czy chodzi o obrabiarkę CNC, sprzęt natryskowy, czy jakikolwiek inny sprzęt wykonujący precyzyjną pracę - szafka sterownicza musi być odpowiednio zabezpieczona przed działaniem mgły lakierniczej, jeżeli mamy podejrzenie, że taki sprzęt może być na nią narażony. Jeżeli do szafki sterowniczej przedostaną się drobiny farb i osiądą one na delikatnej elektronice - może dojść do zwarcia (nierzadko w farbach znajdują się drobiny zdolne świetnie przewodzić prąd!), które albo spowoduje odwracalną awarię sprzętu, albo doprowadzi do zniszczenia elektroniki. W przypadku urządzeń precyzyjnych stosowanych w fabrykach, serwis jest bardzo drogi, a gwarancje ściśle określają obowiązki użytkownika. Niedopilnowanie ochrony przed działaniem szkodliwych substancji skutecznie unieważni każde roszczenie gwarancyjne wystosowane do producenta sprzętu. Warto być przygotowanym na również takie ewentualności i lepiej nie dopuszczać do nich. Awaria sprzętu to nie jedyna niedogodność w takiej sytuacji - to także niedotrzymane terminy, ponadto należy liczyć się z ogólnym przestojem w firmie.

 

Ochrona osłoniętych, delikatnych elementów ruchomych maszyn - jeżeli wiemy o tym, że konkretna maszyna wykonuje bardzo precyzyjną pracę, jej niewielkie, delikatne elementy znajdują się w osłoniętym miejscu, niemniej może być ono narażone na działanie mgły lakierniczej - warto zastosować ochronę w formie maty Paint Stop. Dlaczego? Delikatne, ściśle spasowane elementy mogą wejść ze sobą w podwyższone tarcie, jeżeli między nie dostaną się niewielkie drobiny farby. Zwiększone tarcie to zwiększone obciążenie dla maszyny - ale nie tylko. To również podwyższone ryzyko wystąpienia ogólnej awarii lub nawet zniszczenia urządzenia. Zeszlifowanie warstw elementów ruchomych przez obecność niepożądanych drobin, dostanie się drobin farby do oleju roboczego lub inne nieprzewidziane sytuacje nie powinny wystąpić w żadnej firmie. Stosowanie odpowiedniej ochrony filtracyjnej nie pozwala na to, aby cokolwiek nas zaskoczyło.

 

Mały biznes może swobodnie korzystać z dobrodziejstw Paint Stop

Przykłady, o których wspomnieliśmy wcale nie występują jedynie w ogromnych fabrykach, gdzie pracuje kilka tysięcy ludzi. To także małe biznesy, którym zależy na tym, by odpowiednio chronić siebie oraz swoich pracowników. Przemysł meblowy w wielu przypadkach polega właśnie na średniej wielkości i małych firmach, które wytwarzają produkty na dużo mniejszą niż giganci skalę. Wiele średnich i małych przedsiębiorstw korzysta również z własnych sieci LAN/WLAN do obsługi wielu urządzeń oraz komputerów, również wewnątrz “roboczej” części firmy. Warsztaty motoryzacyjne także muszą w jakiś sposób koordynować pracę mechaników wykonujących czynności także związane z lakiernictwem. A przecież warsztaty nie kojarzą się nam z giga-fabrykami, prawda? Dodajmy do tego fakt, iż z Paint Stop nierzadko korzystają również przedsiębiorcy z branż… spożywczej oraz farmaceutycznej, gdzie zwyczajnie docenia się trwałość i skuteczność Paint Stop w walce z wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą być przyczyną obniżenia jakości produktu i już mamy odpowiedź na pytanie: “czy Paint Stop jest dobre dla małego i średniego biznesu?”.

 

W FILTERM odpowiadamy - jak najbardziej! Uważamy, że dobrodziejstwa Paint Stop powinny być obecne w każdej firmie - niezależnie od jej wielkości. Wierzymy, że każdy z Państwa będzie w stanie wykorzystać potencjał tej metody filtracji. Zapraszamy do kontaktu!