Profesjonalne maty filtracyjne? Jak wybrac skuteczne wlokniny?

Maty filtracyjne to jedne z popularniejszych produktów w branży filtracyjnej. Nic dziwnego, bowiem są to elementy, które można spotkać w wielu przedsiębiorstwach, a ich zastosowania są naprawdę szerokie. Co warto wiedzieć o włókninach filtracyjnych, by wybrać te najlepsze dla naszego przedsiębiorstwa? Zapraszamy do naszego nowego artykułu na ten temat,

 

Maty filtracyjne to jedne z bardziej istotnych elementów systemu filtracji - chronią one m. in. newralgiczne elementy maszyn o skomplikowanej elektronice, gdzie mamy do czynienia z otoczeniem bogatym w niekorzystne dla płytek drukowanych substancje. Ich użycie, a także dobranie tych najodpowiedniejszych dla naszego przedsiębiorstwa może przesądzić o współczynniku awarii sprzętu w firmie. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że każda awaria sprzętu, konieczność skorzystania z serwisu generuje koszty - po pierwsze, powoduje przestoje, które mogą skutkować karami umownymi za niedotrzymanie terminów. Dodatkowo, sprzęt po okresie gwarancyjnym należy serwisować “z własnej kieszeni”. Dodatkowo, jeżeli producent sprzętu w trakcie czynności zmierzających do wyjaśnienia skutków awarii uzna, że nie dopilnowaliśmy zasad odpowiedzialnej eksploatacji urządzenia, najpewniej odrzuci nasze roszczenia gwarancyjne - co narazi nas na kolejne koszty. Można ich uniknąć i maty filtracyjne to zdecydowanie przydatne w tej materii produkty.

 

Sprawdź oferowane przez nas włókniny filtracyjne

Wybieramy matę filtracyjną. Na co warto zwrócić uwagę?

Ogromnym znaczeniem dla wyboru odpowiedniej maty filtracyjnej odznaczają się jej parametry. Oprócz doboru odpowiedniej specyfikacji włókniny, należy zwrócić uwagę również na to, czy produkt charakteryzuje się taką jakością, która gwarantuje utrzymywanie się referencyjnej specyfikacji w: a) każdym egzemplarzy włókniny, b) w każdym jej miejscu. Produkt o niejednolitej jakości nie będzie działał prawidłowo i najpewniej obniży jakość filtracji w całym systemie.

 

Co jest ważne w macie filtracyjnej?

 

-       Klasa filtracji - klasa filtracji mówi wprost o tym, jakiej efektywności należy spodziewać się od konkretnego produktu. Inną klasę wybierzemy dla pyłów, a inną dla mat, które pracują w środowisku mgły lakierniczej. Warto sprawdzić, czy klasa ta jest zgodna z deklarowaną efektywnością.

-       Gramatura - oprócz ustalenia gramatury włókniny filtracyjnej, warto określić, czy w każdym miejscu jest ona jednolita. Słabsze punkty spowodują, że cały filtr będzie nadawał się jedynie do utylizacji.

-       Grubość maty - warto określić odpowiednią grubość włókniny, która jest nam potrzebna. Produkt o odpowiedniej jakości nie będzie prezentował istotnych różnić w grubości na całym odcinku

-       Czy w macie filtracyjnej zastosowano budowę progresywną? Budowa progresywna powoduje, że małe drobiny wpadają głębiej, pozwalając tym większym na wniknięcie do filtra i odseparowanie ich od powietrza. Brak budowy progresywnej powoduje, że filtr jest mniej wydajny, mniej trwały i ostatecznie - nie wpływa dobrze na działanie całego systemu filtracji w firmie.

-       Jakie certyfikaty posiada konkretna mata? Certyfikaty to ustandaryzowane oznaczenia, które dotyczą jakości oraz przydatności produktu. Konkretne certyfikaty stanowią dla nas swoista gwarancję, że korzystamy z odpowiedniego elementu systemu filtracji.

-       Czy dostawca jest rzetelny? Czy jesteśmy pewni, że oferuje on produkty oryginalne? W jaki sposób są one dostarczane - czy należy długo czekać na dostawę? Wybór zaufanego dostawcy to jeden z mniej docenianych elementów - czasami różnica w cenie u różnych dostawców może zależeć właśnie na oszczędnościach w dostawie! To zaś może mieć ogromne skutki w przyszłości.

 

Włóknina filtracyjna to zatem zagadnienie, które w kontekście jakości zawiera w sobie mnóstwo istotnych czynników - zarówno tych technicznych jak i biznesowych. O ile oczywiste jest to, że włóknina powinna zachowywać swoje nominalne parametry i w większości przypadków jest to zrozumiałe, bardzo często nie docenia się czynników biznesowych - a zatem kwestii dostawcy, partnera odpowiedzialnego za dostarczenie nam odpowiedniego produktu. To, w jaki sposób włóknina zostanie dostarczona (czy w trakcie dostawy nie zostanie uszkodzona) oraz czy długo będziemy oczekiwać na dostawę to również bardzo istotne kwestie w prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu. Jakiekolwiek uchybienia nie zadziałają na naszą korzyść. Ponadto, zdarza się niestety w branży, że oferowane są produkty nieoryginalne, albo niespełniające deklarowanych punktów specyfikacji. Bazuje się na niewiedzy klienta, dokonując jedynie pozornego “dobrego interesu”. Zaufanie jest najważniejszą walutą w prowadzeniu przedsiębiorstwa i w odpowiednich relacjach z klientami. Stąd, wybór odpowiedniego dostawcy w opinii FILTERM jest kluczowy, aby osiągnąć sukces.

 

Dowiedz się więcej o Paint Stop!

 

Oszczędności są jedynie pozorne

W przypadku mat filtracyjnych i ogółem - w branży filtracyjnej, najwyższa możliwa jakość powinna być staraniem każdego odpowiedzialnego biznesu. Stąd, nie zalecamy oszczędności przy okazji projektu, doboru oraz eksploatacji elementów instalacji filtracyjnej. Dlaczego? Bowiem są one jedynie pozorne i ich skutki najczęściej zaskakują nas w najmniej oczekiwanych momentach. Słabej jakości mata spowoduje awarię urządzenia chronionego przez matę, powietrze nie będzie odpowiednio oczyszczone (i tym samym, personel naszej firmy nie będzie odpowiednio chroniony przed szkodliwymi substancjami), ucierpi na tym również środowisko naturalne. To jeden z częściej pomijanych punktów odpowiedzialnej filtracji. Odpowiednio podchodząc do filtracji w naszej firmie chronimy również naszą planetę, której dobro powinno być nam bliskie niezależnie od tego, jaki biznes prowadzimy.

Bardzo często zdarza się, że produkty gorszej jakości wykonane są z nieodpowiednich materiałów, a nawet mogą nie oferować deklarowanych parametrów. Ogromną tragedią może okazać się sytuacja, w której nie istnieje zabezpieczenie przeciwogniowe w włókninie, która “na papierze” zdaje się posiadać taką cechę. Sprawdzone źródła dostaw elementów instalacji filtracyjnej, rzetelny dostawca oraz certyfikaty to coś, co warto sprawdzać. Z reguły, doskonale oznaczone, wysokiej jakości maty kosztują więcej - jednak oszczędzą nam mnóstwa nerwów i… pieniędzy w przyszłości. Dobra włóknina wystarczy nam na dłużej i z pewnością nie na razi nas na dodatkowe koszty.

FPM-35-2jpg

Wybierz włókninę pasującą do zastosowań w Twojej firmie

W przypadku, gdy w firmie pracuje się z lakierami, farbami lub klejami - najodpowiedniejszym wyborem będzie włóknina Paint Stop, której progresywna budowa warunkuje świetne parametry w trakcie pracy z wymagającymi substancjami. Warto mieć na uwadze, że Paint Stop stosuje się nie tylko wtedy, gdy chcemy umieścić taki filtr w lakierni lub na stanowisku lakierniczym (lub wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z mgłą lakierniczą!). Coraz więcej przedsiębiorstw wybiera takie maty mimo braku obecności lakierów, farb oraz klejów w przedsiębiorstwie. Dlaczego? Maty Paint Stop są niesamowicie wydajne, oferują świetne parametry filtracyjne i są zdecydowanie bardzo trwałe - a co za tym idzie, ich serwis jest generalnie bezproblemowy i bardzo prosty. Nie dziwne więc, że niektóre przedsiębiorstwa intencjonalnie wybierają “zbyt dobre” maty, by być odpowiednio zabezpieczone przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

 

Inną matę zastosujemy w przypadku, gdy zależy nam na filtracji zgrubnej - takiej, która ma na celu wstępne oczyszczenie powietrza z większych drobin. Ogromną zaletą włóknin filtracyjnych jest to, że są one idealne wręcz do oczyszczania dużych ilości mocno zanieczyszczonego powietrza - świetnie zatrzymują pyły przy zachowaniu niskiego spadku ciśnienia. Jak wspomnieliśmy na przykładzie mat Paint Stop - są one również bardzo żywotne, a co za tym idzie, ich eksploatacja nie jest problematyczna i droga.

 

Na rynku istnieją również maty filtracyjne, które charakteryzują się wyższą klasą filtracyjną - na przykład F6 i F7. Współczynnik ten mówi wprost o zdolności do zatrzymywania określonych drobin - czym jest on wyższy, tym wyższa będzie efektywność filtracji. “Ostatecznym” oznaczeniem jest oczywiście Paint Stop - technologia, która przygotowuje włókninę do pracy w szczególnie trudnym środowisku, jakim jest otoczenie bogate w drobiny pochodzące z farb, lakierów oraz klejów. Coraz częściej spotyka się również włókniny dezodoryzujące, które są w stanie wychwytywać drażniące, nieprzyjemne zapachy nie tylko w kabinach lakierniczych, ale również w biurach, restauracjach, w branży hotelarskiej. Tam, gdzie mamy do czynienia z ryzykiem zanieczyszczenia biologicznego - stosuje się m. in. włókniny węglowe lub impregnowane węglem aktywnym.

 

Skuteczna włóknina filtracyjna - to proste!

Wystarczy kierować się naszymi wskazówkami! Włóknina filtracyjna dla Twojej firmy może być wysokoskuteczna oraz trwała. Wystarczy jedynie wybrać taki element instalacji filtracyjnej, który będzie pasować do Twojego przedsiębiorstwa. W FILTERM wskażemy Ci produkty, które warto kupić, zaoferujemy kompleksową obsługę zamówienia oraz doradzimy w zakresie całego systemu. Skontaktuj się z nami!