Proszek fluorescencyjny - 5 przeslanek za jego stosowaniem

Branża filtracyjna to rzecz jasna nie tylko filtry. To również wszelkie inne akcesoria, które pozwalają na utrzymanie naszej instalacji filtracyjnej w dobrej kondycji, a także mnóstwo rzeczy wspólnych z takimi sektorami jak wentylacyjny / klimatyzacyjny i wieloma innymi. Proszek fluorescencyjny nie jest oczywisty w branży filtracyjnej - a szkoda, bo to coś, z czego naprawdę warto korzystać.

 

Warto wyjść od tego, czym w ogóle jest odpowiedzialne podejście do filtracji w przedsiębiorstwie. To nie tylko inwestycja w ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami, to nie tylko wymiana filtrów i pilnowanie dostaw komponentów, które zużywają się w miarę używania ich. To także ciągłe sprawdzanie instalacji pod kątem jej szczelności. Nie pomogą nam nawet najlepsze filtry oraz najlepiej zaprojektowany system w momencie, gdy w którymkolwiek z punktów instalacji filtracyjnej będzie znajdowała się nieszczelność. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z nieprzewidzianymi zanieczyszczeniami w newralgicznych punktach firmy, tajemniczymi (tylko z pozoru) awariami urządzeń oraz ogólnie - niższym komfortem pracy w danym przedsiębiorstwie. Należy pamiętać, że filtracja chroni nie tylko urządzenia, wytwarzane produkty czy też jakość realizowanych usług. To także ochrona ludzi przed działaniem niekorzystnych substancji, które mogą powodować alergie, zatrucia lub nawet doprowadzać do ciężkich chorób pulmonologicznych.

 

Czytaj więcej: Proszki fluorescencyjne - kompendium wiedzy

 

Proszek fluorescencyjny jest generalnie bardzo prostym akcesorium - działa on na zasadzie “znacznika UV”, który bardzo łatwo zidentyfikować nawet w małych ilościach poza systemem filtracji. Sprawdza się za jego pomocą nie tylko typowe miejsca występowania usterek / nieszczelności, ale również bada się jego obecność w mniej oczywistych miejscach. Ilość i struktura wycieku wiele mówi audytującemu na temat rozmiarów nieszczelności oraz jej powodu. Oprócz znacznika UV, audytujący dysponuje specjalną latarką emitującą światło ultrafioletowe, dzięki czemu proszek zaczyna świecić, odznaczając się od innych zanieczyszczeń. Efekty takiego audytu wprowadza się do specjalnego dokumentu sprawozdawczego, który następnie stanowi podstawę dla ekipy odpowiedzialnej za konserwację systemu do wprowadzanie poprawek. Dobrą praktyką jest wykonanie ponownego audytu po już wdrożonych naprawach. Częste audyty instalacji to gwarancja cały czas dobrze przeprowadzanej filtracji w przedsiębiorstwie.

 

Dlaczego proszek fluorescencyjny jest istotny? Po pierwsze - oszczędność pieniędzy

Każde przedsiębiorstwo musi kalkulować koszty związane ze swoją działalnością. Nieprzewidziane wypadki - awarie systemu filtracyjnego w którymkolwiek z punktów mogą okazać się niezwykle kosztowne - niezależnie, czy będą wyrażać się w nieodpowiedniej jakości tworzonych materiałów, czy realizowanych usług, czy też w kontekście awarii sprzętów, które wynikły z powodu zanieczyszczeń wyciekających z instalacji. Warto mieć na uwadze, że substancje, na których pracuje się w fabrykach nie tylko mogą wpływać na powstawanie wzmożonego tarcia w ruchomych elementach maszyn, ale także są w stanie osiadać na delikatnych komponentach elektronicznych powodując zwarcia. Przestoje, nieprawidłowości w produkowanych komponentach oraz awarie wentylacji to coś, na co nie można sobie pozwolić w żadnym momencie.

 

Wykrywanie nieszczelności w instalacjach filtracyjnych za pomocą proszków fluorescencyjnych to coś, co procentuje w przyszłości wysoką niezawodnością wszystkich maszyn wewnątrz przedsiębiorstwa. Brak nieprzyjemnych niespodzianek oznacza oszczędności wynikające właśnie z tego faktu. Nie można zapominać o tej kwestii rozpatrując przydatność akcesoriów służących do diagnozowania wycieków.

 

Powód drugi: prewencja przedawaryjna

Wykorzystanie proszku fluorescencyjnego pozwala na wskazanie elementów instalacji, które albo już ulegają pomniejszej awarii lub za chwilę mogą jej ulegnąć. W trakcie audytu, specjalista jest w stanie ocenić, który komponent może za chwilę zacząć powodować problemy oraz która część systemu filtracyjnego powinna zostać wymieniona w najbliższym czasie. Małe awarie oraz małe nieszczelności lubią pociągać za sobą kolejne przykre “niespodzianki”. Rzetelne podejście do konserwacji całego systemu filtracyjnego w firmie jest podstawą - szczególnie w przedsiębiorstwach, które mocno polegają na oczyszczaniu powietrza z niepożądanych cząstek. Mowa tutaj między innymi o lakierniach, gdzie nie ma miejsca na błędy w kontekście działania systemu służącego do filtracji niepożądanych substancji.

 

Awariom warto zapobiegać - za każdym razem bowiem powodują one albo przestoje, albo konieczność zaangażowania odpowiedniej ilości zasobów: czasowych oraz finansowych, by zlikwidować jej skutki. Posiadanie odpowiednich komponentów “na zapas” oraz sprawdzanie elementów instalacji filtracyjnej za pomocą proszków fluorescencyjnych to doskonała metoda przeciwdziałania większym incydentom.

 

Proszki fluorescencyjne UV mogą przyczyniać się do oszczędności energii

Powód nie dla każdego w pełni oczywisty, jednak szalenie istotny w obecnych czasach. W przedsiębiorstwach bardzo mocno przywiązuje się uwagę do wykorzystania energii elektrycznej. Maszyny, systemy informatyczne, oświetlenie, system filtracyjny: wszystko to potrzebuje prądu do działania. Jednak wentylacja połączona z instalacją służącą do separacji niepożądanych cząstek może pracować mniej wydajnie w przypadku wycieku. Wystarczy, że w newralgicznym miejscu pojawi się wyciek i dojdzie do spadku ciśnienia wewnątrz instalacji. Wtedy wentylatory są zmuszone pracować w warunkach zwiększonego obciążenia, co istotnie przełoży się na rachunek za prąd. Posiadając szczelną instalację filtracyjną / wentylacyjną - można uniknąć takiej sytuacji.

 

Stąd też, warto mieć na uwadze również ten aspekt wynikający ze stosowania proszków fluorescencyjnych UV. Mniejsze zużycie energii to nie tylko mniejszy rachunek za prąd, ale także mniej zmarnowanych zasobów energetycznych i w efekcie: mniejszy “ślad węglowy” oraz dbałość o środowisko naturalne. W Polsce, większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla - to daje do myślenia.

 

Ochrona pracowników - czwarty powód za proszkami fluorescencyjnymi w bieżącej praktyce

Przedsiębiorstwa działające w branżach, w których wykorzystuje się niebezpieczne substancje zanieczyszczające powietrze muszą mieć na uwadze również zdrowie swoich pracowników. Oczywiście, osoby, które mogą być narażone na wdychanie szkodliwych substancji są zobowiązane do stosowania środków ochrony osobistej. Nie można jednak polegać li tylko na nakazach zakładania specjalistycznych masek, odzieży ochronnej, gogli, kasków i tak dalej. Przedsiębiorca powinien zrobić wszystko po swojej stronie, aby pracownik był jak najlepiej chroniony przed substancjami, które są “zawieszone” w powietrzu wewnątrz fabryki. Proszek fluorescencyjny, wskazując miejsca wycieku powoduje, że szybkie wykonanie napraw bezpośrednio wpływa na stopień ochrony osób, które stanowią trzon przedsiębiorstwa. Pracownicy działający wewnątrz kabin lakierniczych lub wokół nich (dla przykładu) z pewnością nam za to podziękują.

 

Warto podkreślić, że brak odpowiedniej ochrony pracowników przed wdychaniem niekorzystnych substancji może powodować u nich alergie, zatrucia lub nawet zaindukowanie szerszego zespołu chorobowego dotyczącego płuc. Zidentyfikowanie wycieku pozwala na zminimalizowanie ryzyka wynikającego z takich procesów.

 

Ochrona środowiska przed emisją niepożądanych cząstek do atmosfery

Proszek fluorescencyjny, identyfikując wycieki w instalacji filtracyjnej lub wentylacyjnej pośrednio powoduje, że powietrze, które i tak musimy kiedyś oddać do atmosfery jest znacznie czystsze, pozbawione niepożądanych cząstek, które akumulując się w glebie oraz wodzie mogą mieć niszczące działanie dla wszelkich organizmów żywych, a także powodując nieprawidłowości w ich odżywianiu. Rośliny, grzyby uczestniczące w procesie redukcji, bakterie, zwierzęta - planeta należy nie tylko do ludzi, ale również do wszelkich innych istot żywych. Korzystając z zasobów naszej planety, musimy mieć na uwadze jej stan. Audyt przeprowadzany za pomocą proszków to tylko jeden z kroków ku ochronie środowiska. Ale jakże istotny!

 

Proszki fluorescencyjne - chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

W FILTERM dbamy o kontakt z naszymi klientami i chętnie doradzamy im w kwestiach istotnych dla branży filtracyjnej. Proszki fluorescencyjne są bardzo szerokim tematem, który rodzi wiele pytań. Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy zawsze są gotowi do tego, aby odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości naszych partnerów. Czekamy na Was!

Proszek UVjpg