Przemysl, a filtracja. Czy moze istniec przemysl bez filtracji?

Branża przemysłowa to główny beneficjent postępu, jaki odbywa się w branży filtracyjnej. Czy można mówić o tym, że istnieje taki przemysł, który nie wymaga filtracji na żadnym etapie? Jaka jest relacja między branżą przemysłową oraz filtracyjną i w jakich kwestiach się ona objawia?

 

Wiedza o tym, jakie procesy zachodzą w różnych gałęziach przemysłu oraz poszczególnych branż jakich on dotyczy pozwala nam stwierdzić już na samym początku - trudno jest wyobrazić sobie nowoczesną fabrykę bez jakichkolwiek urządzeń, akcesoriów filtracyjnych. Dlaczego? Chociaż można wykluczyć wiele zagrożeń związanych z realizowaniem zadań, jakie stawia przed nami przemysł - trudno jest zniwelować do zera szkodliwość substancji, z jakimi pracuje się w takich miejscach. Wszystkie branże potrzebują filtracji na jakimś etapie. Począwszy od wentylacji, która ma za zadanie dostarczać powietrze do różnych miejsc w przedsiębiorstwie, a skończywszy na filtrach dedykowanych separowaniu określonych cząstek - trudno nawet jest pomyśleć o firmie, która w ogóle nie stosuje żadnej filtracji.

 

Sprawdź również: Filtry do lakierni - wszystko, co trzeba wiedzieć

Branża filtracyjna, a branża przemysłowa. Relacja o znaczeniu strategicznym

Zazwyczaj jest tak, że potrzeba jest jednym z rodziców postępu. Potrzeba oraz innowacja tworzą postęp, który jest rzeczą pożądaną w każdej branży. Innowacje na rynku filtracyjnym są normą i cały czas pojawiają się nowe rozwiązania lub znacznie bardziej unowocześnione iteracje znanych nam już produktów lub sposobów radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Dlatego tak istotny jest osobisty rozwój firm, które działają w branży filtracyjnej. W FILTERM bierzemy udział w szkoleniach, seminariach, które dotyczą najnowszych zdobyczy technologicznych w zakresie filtracji. To powoduje, że my oraz nasi pracownicy są zawsze gotowi, aby doradzać klientom z różnych branż w zakresie wyboru najlepszych metod separowania zanieczyszczeń. W zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa oraz typu substancji, jakie biorą udział w procesie produkcyjnym, jesteśmy w stanie dobrać najlepszy produkt z naszej oferty. Każde dobre doradztwo buduje relacje - relacje natomiast oznaczają długoterminową, owocną współpracę między nami, a fabrykami. Mamy wieloletnie doświadczenie nie tylko w sprzedaży produktów, ale również w konstruktywnym konsultingu.

 

Spójrzmy na jeden z najbardziej jaskrawych przykładów rozwoju branży filtracyjnej w zakresie dostarczania określonych produktów dla przemysłu. Spójrzmy na taki produkt jak maty filtracyjne Paint Stop. To bezkompromisowe filtry dla przedsiębiorstw, które w trakcie własnych procesów przemysłowych korzystają z farb, lakierów, klejów lub olejów - ale jak się okazuje, nie tylko. Paint Stop jako zbiorcza technologia, powstało w wyniku rozwoju przemysłu. Gdy okazało się, że normą jest powstawanie nowych przedsiębiorstw, w których bardzo mocno korzysta się z tego typu substancji, gdy nastąpił bardzo mocny rozwój branży motoryzacyjnej, gdy meble zaczęły być produkowane na naprawdę masową skalę - nastąpiło istotne zapotrzebowanie na filtry, które są w stanie poradzić sobie z tak specyficznymi zanieczyszczeniami jak te generowane w takich miejscach. Na kanwie potrzeby powstała innowacja - innowacja zaś zrodziła tak bardzo potrzebny postęp. Bez zgłębiania się w historię: tak powstała mata Paint Stop. Podobnie jest przecież z innymi technologiami, które ulepszają życie ludzi - wystarczy odnieść się raz jeszcze do branży motoryzacyjnej. Spójrzmy na to, jaki postęp do konał się w zakresie bezpieczeństwa. Okazało się, że ludzie potrzebują systemów wykrywania martwego pola - pojawiły się one na przełomie XX. i XXI. wieku. Pasy bezpieczeństwa to dzieło Volvo - zaprezentowane w drugiej połowie XX. wieku były uznawane za “niepotrzebne”. Szwedzi jednak udostępniły je na zasadzie wolnego patentu: tak, aby każdy, kto kupi samochód jakiejkolwiek marki, mógł z nich skorzystać? Jak jest dzisiaj? Wszelkie statystyki bezpieczeństwa mówią jasno: pasy ratują życie. Mnóstwo innych systemów, kamery, czujniki, mechanizmy - wszystko to powstało, byśmy byli bezpieczniejsi, bo jako ludzie - nie jesteśmy doskonali. Nie mamy szybkości reakcji robota przemysłowego, dokładności godnej przyrządów NASA, spostrzegawczości kamery ze sztuczną inteligencją. Potrzeba i innowacja ponownie spowodowała postęp.

 

Jakie potrzeby przemysłu spowodowały rozwój innowacji w branży filtracyjnej?

Każdy typ filtra, jaki można znaleźć w ofercie FILTERM to doskonale znany w branży sposób radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Jedne będą doskonałe w takich rozwiązaniach, drugie w nieco innych. Wiadomo jednak, że w wielkich systemach filtracyjnych - każda składowa jest istotna i każda spełnia istotne zadanie. Choć warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą mieć nieco inne zastosowania. Spójrzmy na przykład na takie taśmy filtracyjne - w takich miejscach jak oczyszczalnie ścieków, pozwalają one na odsączenie “masy”, która przedostała się na taśmę i przekazanie biomasy do utylizacji, a odsączoną wodę - do uzdatnienia, oczyszczenia oraz przekazania do ponownego użycia / do zwrócenia środowisku. Pracownicy tego typu zakładów również muszą oddychać czystym powietrzem, stosuje się dodatkowe metody oczyszczania powietrza - również takie, które w pomieszczeniach biurowych niwelują przykre zapachy. Wszystko to dla komfortu oraz zdrowia osób, które pracują w takich miejscach. To bardzo prosty przykład systemu filtracyjnego, gdzie awaria jednej ze składowych może powodować istotne skutki.

 

Oczyszczanie powietrza, ochrona urządzeń oraz produktów

Wyróżnia się zasadniczo dwa podstawowe powody dla powstania różnych technik filtracyjnych / typów filtrów. Po pierwsze, jednym z powodów powstawania innowacji na rynku filtracyjnym jest oczyszczanie powietrza w ogólnym sensie oraz ochrona produktów oraz urządzeń. Dajmy na to, znajdujemy się w lakierni, gdzie malujemy elementy karoserii dla naszych klientów. Zajmujemy się detailingiem samochodowym i wysoka jakość wykonanej usługi jest dla nas absolutnie kluczowa ze względu na szczególnie agresywną konkurencję na danym obszarze. Nie możemy sobie pozwolić na żaden błąd - w jaki sposób możemy się zabezpieczyć?

 

W takiej lakierni - po pierwsze, musimy chronić produkt (element usługi): aby na powierzchni lakierowanego elementu nie powstały zacieki, skazy lub inne niepożądane drobiny. Stąd stosowanie odpowiednich mat, które nie pozwalają osadzać się drobinom farby lub lakieru w miejscach, w których są one niechciane. Dodatkowo, trzeba z ogromną ostrożnością sprawdzać, czy do wewnątrz kabiny nie dostały się żadne zanieczyszczenia - kurz, ludzkie włosy, miniaturowe drobinki, które mogą powodować oddzielanie się warstw lakierów. Stąd też, istotna jest odpowiedzialna filtracja w przewodach wentylacyjnych - metody filtracji należy dobierać z myślą o konkretnym przedsiębiorstwie. Pokpienie sobie tego może spowodować, że nasi klienci będą zwracali się do nas z reklamacjami, naprawami wynikającymi z gwarancji lub rękojmi, albo narazi nas to na niekorzystne recenzje w mediach społecznościowych lub niepochlebne opinie przekazywane pocztą pantoflową. Trzeba mieć świadomość, że raz zszargana reputacja jest bardzo trudna do odbudowania. Dużo łatwiej startuje się od “braku reputacji” od tej jednoznacznie złej.

 

Wiemy już, czym może skończyć się zanieczyszczenie powietrza wewnątrz stanowiska lakierniczego lub brak ochrony produktów przed osiadaniem tam drobin. Co jednak z urządzeniami wewnątrz lakierni? Automatyczne stanowiska lakiernicze z urządzeniami elektronicznymi to miejsca, gdzie ochrona sprzętu jest tym bardziej istotna. Dlaczego? Spójrzmy na szafkę sterowniczą lub obudowę mieszczącą w sobie elektronikę dowolnego sprzętu w lakierni. Gdy osiądą tam drobiny farby, w których znajdują się często substancje przewodzące prąd - mamy ogromne szanse na to, że powstanie tam zwarcie, które może być powodem trudnych do zdiagnozowania awarii lub nawet zniszczenia urządzenia. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na gwarancję producenta sprzętu (bo na pewno zostanie sprawdzone to, czy filtracja była odpowiednia). Ubezpieczenie też może tego nie pokryć. W najgorszym razie, będziemy zmuszeni do zakupu nowego urządzenia - to zaś koszt, którego mogliśmy uniknąć.

 

W miejscach, gdzie ryzyko przedostania się drobin farby lub lakieru jest bardzo wysokie - warto stosować maty filtracyjne o odpowiednich parametrach. Jeżeli nie będziemy stosować odpowiednich metod filtracji w tej sferze, niekorzystnie odbije się to na finansach naszej firmy - podobnie jak w przykładzie z ochroną samego produktu lub rzeczy, nad którą pracujemy. Tego typu zdarzenia warto eliminować.

 

Warto również pomyśleć o ochronie pracowników - w przewodach wentylacyjnych stosując odpowiednie filtry, regularnie serwisując te znajdujące się w przedsiębiorstwie i regularnie sprawdzać szczelność wentylacji w budynku. Jeżeli nastąpi jakakolwiek nieszczelność, możemy być pewni, że niekorzystnie odbije się to na naszych pracownikach. Stąd takie rozwiązania jak proszki fluorescencyjne do diagnozowania wycieków w instalacjach wentylacyjnych. Powietrze w fabryce to ogromna odpowiedzialność dla zarządcy fabryki, przedsiębiorcy. Lepsze powietrze w firmie równa się lepszemu zdrowiu pracowników oraz ich większemu zadowoleniu. Dodatkowo - powietrze z fabryki prędzej czy później trafi do środowiska. Warto dbać o to, by było jak najczystsze.

Przemysł zdecydowanie nie może istnieć bez filtracji

Prosty przykład pokazuje nam, jak wiele zależy od filtracji na różnych etapach. Żadna fabryka nie może w sposób absolutny odciąć się od filtrów - na etapie projektowania nowego miejsca, w którym będą wytwarzane jakiekolwiek produkty, lub będzie prowadzona nad nimi praca - nie można zapomnieć o odpowiedzialnej filtracji z uwagi na fakt, iż wpływa ona bezsprzecznie na nasz biznes, a także w pozytywny sposób oddziałuje na naszych pracowników. Zaniedbania w tym zakresie bardzo szybko dają negatywne skutki. Warto ich uniknąć.