Wentylacja, klimatyzacja, filtracja. Trzy filary przyjaznego i czystego przedsiebiorstwa

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest czyste i świeże powietrze w fabryce oraz biurze. Ale przy tej okazji, trzeba sobie powiedzieć również to, że bez dobrze dobranej filtracji - wentylacja oraz klimatyzacja nie jest w stanie działać w pełni poprawnie. O tym, jak bardzo istotna jest ona w dwóch pierwszych filarach czynienia przedsiębiorstwa czystym oraz przyjemnym - opowiemy w dzisiejszym materiale.

 

Komfort termiczny to coś, co sprawia że lepiej nam robi się zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych, a także pozwala nam przetrwać w lecie w samochodach, w nowoczesnych mieszkaniach, domach. Ale, z klimatyzatorami często kojarzą nam się również biura, gdzie do zapewnienia pracownikom wygody w bardzo ciepłe dni jest zobligowany pracodawca. W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych, bardzo istotne są różnego rodzaju filtry, które po pierwsze, zapewniają odpowiednie działanie podzespołów tego urządzenia. Po drugie, trzeba mieć na uwadze również fakt że normą w obecnie produkowanych klimatyzatorach jest stosowanie różnego rodzaju filtrów. Branża klimatyzacyjna chętnie umieszcza w klimatyzatorach zarówno fizykochemiczne, jak i mechaniczne typy filtrów które są w stanie pochłaniać przykre zapachy, alergeny, zarodniki grzybów, a nawet pyły. Warto wskazać, w jaki sposób się to odbywa i dlaczego klimatyzacja w połączeniu z filtracją są tak szalenie istotne.

 

Sprawdź również: Proszek UV - prosty i przyjemny audyt instalacji filtracyjnej

 

Schłodzenie organizmu oznacza wydatek energetyczny, większe obciążenie układu krwionośnego, oddechowego oraz nerwowego

Gdy jest nam bardzo gorąco, szybciej się męczymy, gorzej nam się myśli, jesteśmy mniej wydajni w pracy. Nasz układ krwionośny pracuje na wyższych obrotach i nie czujemy się zbyt dobrze. U osób predysponowanych dochodzi do ujawnienia się często niebezpiecznych objawów chorób różnych układów. Przede wszystkim bardziej obciążone są serce oraz płuca. Dlatego też, w biurach często stosuje się klimatyzatory poprawiające komfort termiczny w upalne dni. Klimatyzacja to także domena wielu przedsiębiorstw, gdzie panują wyższe temperatury pracy na produkcji. Wtedy, pracownicy mogą cieszyć się z przyjemniejszych warunków termicznych, co poprawia ogólną wydajność ich pracy.

 

Klimatyzatory to obecnie bardzo wszechstronne urządzenia, których przeznaczenie od dawna już nie ogranicza się tylko do poprawy charakterystyki termicznej powietrza. To także dosyć wygodna i często spotykana metoda uzdatnienia powietrza, poprawy jego parametrów odnośnie czystości. Różnego rodzaju filtry, które stoją na straży takiego wykorzystania klimatyzatora sprawiają, że sprzęt który kojarzymy głównie z chłodnym powiewem, może także mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ze względu na to, że klimatyzator - poza funkcjonalnością, powinien mieć również odpowiednio kompaktowe wymiary - stosuje się w nich głównie filtry HEPA, które po pierwsze - są doskonale wyważone pod względem skuteczności oraz niewielkich rozmiarów, a po drugie - są sprawdzoną konstrukcją w przypadku drobin i pyłów nawet o wiele, wiele mniejszych od średnicy ludzkiego włosa. Pyły PM 2,5 są naprawdę niewielkie, a to właśnie na nie składa się m. in. doskonale znany wszystkim smog. Czy klimatyzator z filtrem HEPA jest w stanie go powstrzymywać? Jak najbardziej.

 

Filtry przeznaczone do urządzeń klimatyzacyjnych występują w różnych typach, a każdy z nich posiada określoną ocenę w skali MERV. MERV, co jest skrótem od Minimum Efficiency Reporting Value, to stopniowany system skalowy rozciągający się od 1 do 20, w którym filtry o wyższej klasie są w stanie wychwycić więcej i mniejsze cząstki unoszące się w powietrzu. Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) mieszczą się w zakresie MERV 17-20. Aby być uważane za "prawdziwe" filtry HEPA, muszą być w stanie odfiltrować 99,97 procent lub więcej cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub większych.

 

Większość nowych systemów klimatyzacyjnych jest dostarczana z zainstalowanym filtrem MERV 1-4, zdolnym do filtrowania cząstek o wielkości 10 mikronów lub większych. Nie są one przeznaczone do utrzymania jakości powietrza, ale raczej do ochrony elementów systemu przed największymi cząstkami kurzu. Te najlepsze natomiast stosują dodatkowe, opcjonalne filtry HEPA, które charakteryzują się wyższym oznaczeniem w skali MERV.

 

Ze względu na zdolność do dokładnego filtrowania, filtracja HEPA jest często używana do zapewnienia szczególnie czystego powietrza w zastosowaniach medycznych i w pomieszczeniach, gdzie produkuje się m. in. układy scalone do procesorów. W środowisku mieszkalnym, jednakże, ich zastosowanie jest zazwyczaj ograniczone do urządzeń oczyszczających powietrze, odkurzaczy oraz w specjalnie zaprojektowanych systemach grzewczych i chłodzących. Filtry HEPA składają się ze specyficznej matrycy włókien, zwykle z włókna szklanego, o średnicy od 0,5 do 2,0 mikronów.

 

Wentylacja gwarancją zdrowia - zarówno dla ludzi, jak i całej fabryki

Aby zapewnić odpowiednią filtrację w fabryce przed zanieczyszczeniami, aby kabina lakiernicza działała tak jak powinna oraz by pracownicy w fabryce mogli cały czas oddychać świeżym powietrzem - wentylacja jest konieczna. A przecież również tutaj również są bardzo istotne filtry, prawda? Skupmy się na sprawach związanych z krytycznymi procesami dla fabryki, a następnie wróćmy raz jeszcze do pracowników, którzy przecież także potrzebują powietrza o określonych parametrach.

 

W przypadku kabin lakierniczych lub stanowisk lakierniczych w wydzielonym pomieszczeniu, niesamowicie istotne jest to, aby powietrze dochodzące do wewnątrz było jak najbardziej czyste. Dlaczego? Najmniejsze nawet pyłki mogą spowodować, że na lakierowanej powierzchni pojawią się skazy - miejsca, w których na lakierze pojawia się pewien wyprysk lub nawet większa drobina. Niedopuszczalne jest to, by zaniedbywać kwestię odpowiedzialnej i skutecznej filtracji ze względu na możliwość powstania sytuacji, które mogą zaważyć na sytuacji przedsiębiorstwa.

 

Bardzo często, za czystość powietrza dochodzącego do kabiny lakierniczej odpowiadają filtry kieszeniowe / kasetowe współdziałające razem z włókninami filtracyjnymi zainstalowanymi wewnątrz wentylacji. W zależności od projektu i konfiguracji - takie filtry mogą stanowić drugi lub nawet trzeci stopień filtracji. Specyfika firmy i charakterystyka zanieczyszczeń wewnątrz przesądza o tym, jakie metody oczyszczania powietrza wykorzystuje się do tego, aby zapewnić jego odpowiednią czystość. Podstawowym celem jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której procesy produkcyjne nie są w żaden sposób zagrożone defektem. Oczywiście, można wykorzystać również inne filtry - różne firmy stosują różne techniki. Na etapie projektowania instalacji często dobiera się rodzaj filtra stosownie do możliwości przedsiębiorstwa w zakresie przeznaczenia określonej ilości miejsca dla systemu utrzymującego odpowiednią czystość powietrza. Na projekcie oraz filtrach - wszelkiego rodzaju nie można jednak oszczędzać! Oszczędności są pozorne i te zazwyczaj szybko odbijają się na bezpieczeństwie pracowników lub korzyściach dla firmy. Sądzimy, że żadne przedsiębiorstwo nie chce ponosić takich strat.

 

W przypadku systemów wentylacyjnych, gdzie istnieje spore ryzyko wprowadzenia do pomieszczeń, gdzie znajdują się ludzie różnych zanieczyszczeń - stosuje się często skomplikowane systemy filtrów. Mogą to być filtry kieszeniowe, kasetowe, włókniny, HEPA (jak wspomnieliśmy wyżej). Wentylacja jest bardzo istotna w takich miejscach jak lakiernia - pozwala na zobojętnienie oparów, które w wysokich stężeniach mogą być łatwopalne lub wybuchowe, dostarczenie świeżego powietrza do miejsc w których dostęp do świeżego powietrza powinien być sprawą najwyższej dbałości, a także po prostu dobrze wpływa na samopoczucie człowieka. Trzeba jednak pamiętać o tym, by filtrować takie powietrze z powodu pyłów, a czasami i drobnoustrojów, które mogą pojawiać się również w samym systemie wentylacyjnym (który należy często konserwować!)

 

W biurach, powietrze zewnętrzne jest zwykle wtłaczane przez systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Im więcej świeżego, zewnętrznego powietrza w budynku, tym lepiej. Dostarczenie takiego powietrza zapewnia mniejsze narażenie na wszelkie zanieczyszczenia, a także wirusy, bakterie oraz alergeny.W inżynierii, optymalna ilość powietrza potrzebna dla konkretnego budynku określania jest “współczynnikiem wymiany powietrza”. Liczba ta określa, ile razy w ciągu godziny powietrze wewnątrz budynku zostaje zastąpione powietrzem z zewnątrz.

 

Wentylacja i klimatyzacja - dzięki filtracji zostają one wyniesione na zupełnie nowy wymiar

Filtracja zapewnia odpowiednie parametry powietrza, które zostaje poddane procesom w wentylacji oraz klimatyzacji. Niezależnie od tego, w jaki sposób obchodzimy się z powietrzem - dla dobra różnych procesów i… zdrowia ludzi tak bardzo istotne jest to, aby zastosować odpowiednią technikę oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Tylko od nas, potrzeb naszej firmy lub fabryki zależy to, w jaki sposób wykorzystamy filtry. Za każdym razem jednak, stosując je odpowiednio - przyczyniamy się do ochrony naszych produktów oraz pracowników. Warto o tym pamiętać! Chcesz wiedzieć, jakiego wkładu filtracyjnego potrzebujesz lub czy jest to dla Ciebie odpowiednia metoda filtracji? Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!