Wloknina filtracyjna do wentylacji: sprawdz co mozesz zyskac

Co definiuje FILTERM w branży filtracyjnej? Ponad 10 lat doświadczenia oraz szeroka wiedza na temat włóknin oraz mat filtracyjnych. Osobiście sprawdzamy wykonanie każdego elementu, który trafi do naszego klienta. Przodujemy w realizowaniu rzetelnych audytów oraz chętnie doradzamy naszym partnerom. Dzisiaj opowiemy więcej o włókninach filtracyjnych do wentylacji - co można dzięki nim uzyskać?

 

System wentylacji w fabryce jest wbrew pozorom niezwykle czuły na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Ma on na celu zapewnić nie tylko odpowiedni przepływ powietrza we wszystkich częściach przedsiębiorstwa, ale również ma ogromne znaczenie dla sprawnego działania filtracji! Dlatego też, tak bardzo istotne jest, by stosować odpowiednie techniki filtracji: wszystko po to, aby zabezpieczyć nie tylko ruchome części wentylacji, ale również by efektywność stosowanego przez nas systemu filtracyjnego była jak najwyższa. W kontekście wentylacji, najczęściej stosuje się włókniny filtracyjne: warto wiedzieć jednak, że nie wszystkie są takie same - do czynienia będziemy mieć również z tymi “do zadań specjalnych”. Tak zwykło się mówić chociażby o włókninach / matach filtracyjnych Paint Stop, które są niezwykle skuteczne w szeroko pojętym przemyśle lakierniczym.

 

Czytaj również: Czym jest Paint Stop i co warto o tym wiedzieć?

 

W FILTERM oferujemy maty / włókniny do malarni oraz lakierni. Najbardziej popularne to włókniny filtracyjne w klasach G2/EU2 ISO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60%, G4/EU4 ISO coarse 65% oraz M5 ePM10 50 %. Potocznie określane jako filtry wstępne lub zgrubne. Jako producent, oferujemy maty o zróżnicowanej gramaturze: medium filtracyjne składa się w stu procentach z nierozerwalnych włókien poliestrowych łączonych termicznie w technice wielowarstwowej. Charakteryzują się one progresywną budową, która zapewnia nie tylko odpowiednią efektywność filtracji, ale przesądza to również o trwałości zastosowanej techniki. Co więcej, oferowane przez nas maty i włókniny są zgodne według klasy filtracji EN 779:2012,   ISO 16890 oraz trudnopalności według (DIN 53438-F1). Włókniny są wolne w 100 % od silikonu.

 

Włókniny filtracyjne w rolkach: wymiary

Oferowane przez FILTERM maty filtracyjne sprzedaje się zwyczajowo w standardowych wymiarach: 2m x 20mb (długosć). Klient może sobie zażyczyć, by maty dostarczyć w innych szerokościach lub dociętych na formaty. Tego typu usługa pozwala na szybszą adaptację zamówionych mat i ich łatwiejsze wykorzystanie - akcesorium nie trzeba wtedy docinać “na własną rękę”. Zapewniamy stuprocentową jakość przygotowania produktu - można być pewnym, iż konkretna rolka będzie doskonale pasowała do pożądanych dostosowań.

 

FILTERM oferuje również włókniny filtracyjne “specjalnego przeznaczenia. O jakich mowa? Są to włókniny o wyższych klasach filtracyjnych - F6, F7 oraz F9. Naturalnie, w ofercie znajdują się również maty Paint Stop, które są odpowiednio dostosowane do funkcjonowania w trudnych warunkach środowiskowych, jakie panują w lakierniach oraz fabrykach, w których stosuje się farby lub kleje. Warto wspomnieć również o włókninach, które są w stanie niwelować przykre zapachy w kabinach lakierniczych: stąd w naszej ofercie znajdują się włókniny węglowe, włókniny impregnowane węglem aktywnym oraz włókniny dezodoryzujące.

 

Włókniny filtracyjne - ogólne zastosowanie

W branży filtracyjnej, włókniny są najczęściej przeznaczane do tzw. “filtracji zgrubnej”, tj. wstępnej - gdzie oczyszcza się powietrze z największych drobin zanieczyszczeń w lakierniach, instalacjach wentylacyjnych ogólnych, budynkach użyteczności publicznej, biurach, fabrykach, sprzęcie i innych systemach wentylacji. Włóknina filtracyjna znalazła tak szerokie zastosowanie ze względu na swoje niewątpliwie korzystne cechy: pozwala ona na zatrzymywanie dużych ilości pyłu przy niskim spadku ciśnienia oraz zachowaniu bardzo długiej żywotności. Standardem jest progresywna budowa, która przesądza o wysokiej trwałości medium filtracyjnego: coraz ciaśniej upakowane włókna pozwalają na zatrzymanie się zanieczyszczeniom “wewnątrz”, nie doprowadzając do “zapchania” wierzchniej warstwy filtra. Tym samym, medium filtracyjne jest cały czas wysokowydajne i nie wymaga wymiany w bardzo krótkim czasie. Dla fabryk oznacza to nie tylko rzadsze interwały konserwacji oraz wymian, ale także wymierne oszczędności. Ponadto, włókniny filtracyjne doskonale nadają się do odfiltrowania dużej objętości mocno zanieczyszczonego filtra. Uniwersalność tego rozwiązania polega również na tym, iż specjalne dodatki takie jak węgiel aktywny lub związki dezodoryzujące (zatrzymujące brzydkie zapachy) pozwalają na dostosowanie włókniny do potrzeb każdego klienta.

 

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w fabrykach, w których pracuje się z łatwopalnymi materiałami oraz ich pyłami (w branży metalurgicznej pyły złożone z niektórych metali mogą być wysokopalne!), zabezpiecza się nierzadko takie włókniny przed wyładowaniami elektrostatycznymi lub palnością (norma DIN 53438-F1). Dzięki temu, pyły, które zatrzymają się na włókninie filtracyjnej, nie zapalą się z powodu mikrowyładowania elektrostatycznego. W przypadku niektórych substancji, nawet takie nieprzewidziane źródło energii elektrycznej oraz cieplnej jest w stanie doprowadzić do zapłonu.

 

Chcesz sprawdzić, czy Twój system wentylacji jest efektywny? Zastanawiasz się, w jaki sposób można go ulepszyć? Jesteś ciekaw, czy stosujesz odpowiednie materiały oraz techniki filtracji? Skontaktuj się z FILTERM i zapytaj o audyt instalacji. Zapewniamy, że rzetelnie podejdziemy do wyzwania, jakie przed nami Państwo postawią!

Włóknina filtracyjna w wentylacji - co dzięki niej zyskujesz?

Jako że maty oraz włókniny filtracyjne są bardzo elastyczne i charakteryzują się korzystną ze względu na przepuszczalność powietrza budową progresywną. Uzyskuje się dzięki temu bardzo niskie spadki ciśnienia w systemie wentylacyjnym. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Duży spadek ciśnienia powodowałby większe obciążenie turbin, przez co charakteryzowałyby się one mniejszą energooszczędnością. Mniejszy spadek ciśnienia oznacza bardziej naturalne parametry pracy, a tym samym, energooszczędność na zadowalającym poziomie. Zastosowanie odpowiedniego, oszczędnego systemu filtracji jest zatem nie tylko korzystne dla nas ze względu na jakość, ale również parametry systemu wentylacji, który również generuje koszty. Celem jest to, aby owe koszty były jak najniższe.

 

Zysk w kontekście systemu wentylacji może mieć również nieco inny wymiar. Warto wiedzieć, iż ruchome elementy wentylacji również mogą ucierpieć z powodu pewnych zanieczyszczeń. Drobiny opiłków metali, farb oraz lakierów mogą “wżerać się” w elementy i powodować ich uszkodzenie, a w konsekwencji awarie. Niedziałający system wentylacji lub jego uszkodzenie mogą spowodować, że nastąpi przestój dla całego przedsiębiorstwa - nie możemy do tego doprowadzić! Każda godzina, w której nie realizujemy zamówień oznacza dla nas ogromne straty.

 

Warto ponadto zwrócić uwagę na delikatne, elektroniczne elementy systemu filtracji. W niektórych miejscach znajdują się one również wewnątrz instalacji, a co za tym idzie, są one szczególnie narażone na działanie farb, lakierów, klejów oraz opiłków. Zabezpieczając wentylację za pomocą włókniny, zabezpieczamy elektroniczne elementy przed osadzeniem się substancji. Nie dopuszczamy tym samym do zwarć, które w nieprzewidziany sposób mogą unieruchomić turbiny lub inne elementy, które powinny pracować precyzyjnie. Włóknina filtracyjna jest więc również swego rodzaju zabezpieczeniem przed trudnymi w zdiagnozowaniu awariami elektroniki.

 

Kolejnym istotnym aspektem zabezpieczenia wentylacji przed zanieczyszczeniami jest fakt, iż doprowadzając do optymalizacji systemu filtracyjnego za pomocą mat, pomagamy naszym pracownikom. Ci, co prawda są zobligowani do stosowania w określonych miejscach środków ochrony osobistej (maski, okulary, itp.), ale nie oznacza to jednak, że zwalnia nas to z odpowiedzialności za ogólną jakość powietrza w naszym przedsiębiorstwie. Warto uzmysłowić sobie, że wysokowydajny system wentylacji bezpośrednio wpływa na zdrowie wszystkich zatrudnionych: ci rzadziej chorują na alergie, przeziębienia, zatrucia metalami ciężkimi, rzadziej potrzebują zwolnienia lekarskiego i w danym momencie dysponujemy optymalną dla przedsiębiorstwa kadrą. To zaś oznacza kolejne korzyści dla naszej firmy.

 

Warto również zwrócić uwagę na dbałość o środowisko: powietrze, które odfiltrowujemy, trafia w końcu do środowiska naturalnego. Jeżeli odpowiednio je oczyścimy, będziemy mogli je bezproblemowo zwrócić naturze, a ta nie będzie cierpieć z powodu naszej działalności i na pewno nam za to podziękuje. Obecnie, każde przedsiębiorstwo, które czuje się odpowiedzialne - powinno stosować techniki, które mają ogromne znaczenie dla ekologii.

Włókniny filtracyjne w wentylacji - same korzyści!

Bardziej zadowoleni pracownicy, zdrowsze środowisko, lepiej zabezpieczone maszyny i sprzęty, a także energooszczędność. Włókniny filtracyjne stawia to na szczycie najbardziej uniwersalnych akcesoriów, które mogą przysłużyć się systemowi filtracji w Twojej firmie! Warto zwrócić na nie uwagę i upewnić się, że stosowane przez nas techniki są jak najbardziej odpowiednie. Naprawdę, niewiele trzeba, aby nasze przedsiębiorstwo działało lepiej oraz było przyjaźniejsze dla ekologii. Nie bez znaczenia są również takie korzyści jak energooszczędność, które zmniejszają również ślad węglowy firmy - jako że w Polsce w większości korzystamy z energii pochodzącej ze spalania węgla, mniejszy rachunek za prąd to także dowód na to, że mniej partycypujemy w niekorzystnych dla środowiska naturalnego procesach odpowiedzialnych za wytwarzanie energii elektrycznej. Jak wspomnieliśmy - dzięki temu uzyskujemy same korzyści!

 

Chcesz upewnić się, czy Twój system filtracji jest wystarczający? Zastanawiasz się, jak lepiej zabezpieczyć wentylację w zajmowanym przez siebie budynku, lub takim, którym administrujesz lub pracujesze? Skontaktuj się z FILTERM - doradzanie naszym partnerom to dla nas ogromny zaszczyt.