Wloknina filtracyjna G2 G3 G4 - dlaczego i gdzie stosowac?
O włókninach filtracyjnych w FILTERM pisaliśmy już sporo - jednak brakowało wyjaśnienia podziału między tymi, które charakteryzują się parametrem G2, G3 oraz G4. Mowa tutaj o klasie filtracji, a ta warunkuje bezpośrednio nie tylko efektywność, ale również wpływa na ich zastosowanie. Co trzeba wiedzieć o takich matach i gdzie je stosować? Oto, co należy na ten temat wiedzieć.
W branży filtracyjnej można napotkać na filtry, które charakteryzują się określoną klasą filtracji. Te zaś są oznaczone wg normy EN:779-2012 za pomocą liter: G, M oraz F. Nowy podział wg normy ISO 16890 określony jest procentowo dla IC oraz Epm10. Warto wyjaśnić sobie ten podział: filtry o klasie G to te, które służą do filtracji zgrubnej, M to filtry o klasie, która pozwala na “średnio-dokładną” filtrację, a F to filtry dokładne, zdolne zatrzymywać nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Klasa filtra mówi więc bardzo dużo o tym, jakie drobiny jest w stanie zatrzymywać konkretna mata. Do szczególnej grupy produktowej, w których wykorzystywane są maty filtracyjne do wstępnego oczyszczania powietrza zaliczamy: wentylatory i klimatyzacje, oczyszczacze powietrza, rekuperatory, komory lakiernicze. Najpopularniejszym produktem w naszej ofercie jest mata filtracyjna G3 (EU3) (IC 60%) – charakteryzują się wysoką skutecznością filtracji i szerokim wachlarzem zastosowań. W tym artykule warto również zaznaczyć, że mata filtracyjna, włóknina filtracyjna, tkanina filtracyjna dotyczy tego samego typu akcesorium i w branży stosuje się je zamiennie - chyba, że kontekst wskazuje na to zgoła inaczej.
Zwijane media filtracyjne G2, G3, G4 i F5, dzięki swojej zdolności zatrzymywania pyłu i długiej żywotności, są szczególnie polecane do zastosowań, w których konieczny jest wysoki stopień separacji. Nawet przy wysokim stężeniu i przepływie pyłu, jak w kabinach natryskowych, systemach klimatyzacyjnych itp.
Czytaj więcej: Włóknina filtracyjna do wentylacji - co można dzięki niej zyskać?
Wspomnieliśmy o tym, że media filtracyjne są “zwijane”. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w przypadku transportu mat filtracyjnych (są one wygodniejsze w przemieszczaniu), ale również w ich magazynowaniu. Dobrą praktyką wśród firm, które wykorzystują maty filtracyjne, jest posiadanie kilku egzemplarzy mat w taki sposób, aby można było je szybko wykorzystać, gdy ta obecnie wykorzystywana będzie wymagała szybkiej wymiany. Jako że maty filtracyjne wymienia się w bardzo prosty sposób i nie jest to trudna operacja - można to zrobić bardzo szybko i właściwie bezproblemowo. Stąd też, trend ku któremu maty filtracyjne zwija się, oferując predefiniowane długości oraz szerokości. Rzecz jasna, na życzenie klientów maty filtracyjne można swobodnie przycinać przez użytkwoników oraz dostosowywać do ich potrzeb.
Potrzebujesz maty filtracyjnej, jednak nie wiesz jaką wybrać? Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM i razem dobierzmy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!
Zastosowanie mat filtracyjnych G2, G3 i G4 - gdzie można je znaleźć?
Docelowym przeznaczeniem takich mat filtracyjnych są przede wszystkim systemy wentylacyjne, rekuperatory, kabiny lakiernicze, szafy strewonicze, oczyszczacze powietrza oraz klimatyzatory.
Rekuperator jest specjalnym wymiennikiem ciepła z odzyskiem energii przeciwprądowej umieszczonym w strumieniach powietrza nawiewanego i wywiewanego z instalacji wentylacyjnej lub w spalinach z procesu przemysłowego, w celu odzyskania ciepła odpadowego. Zasadniczo są one wykorzystywane do odprowadzania ciepła ze spalin i wykorzystywania go do wstępnego ogrzewania powietrza wprowadzanego do układu spalania. W ten sposób wykorzystują one energię odpadową do ogrzania powietrza, kompensując część paliwa, a tym samym poprawiając efektywność energetyczną całego systemu.
W systemach grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, HVAC, rekuperatory są powszechnie używane do ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z powietrza wywiewanego, które jest zazwyczaj wydalane do atmosfery. Urządzenia zazwyczaj składają się z szeregu równoległych płyt z aluminium, tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej lub włókien syntetycznych, z których naprzemienne pary są zamknięte z dwóch stron, tworząc podwójne zestawy kanałów pod kątem prostym do siebie, i które zawierają strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego. W ten sposób ciepło ze strumienia powietrza wywiewanego jest przenoszone przez płyty oddzielające i do strumienia powietrza nawiewanego. Producenci deklarują wydajność brutto do 80% w zależności od specyfikacji urządzenia.
Charakterystykę tego urządzenia można przypisać zależności pomiędzy fizyczną wielkością urządzenia, w szczególności długością drogi powietrza, a rozstawem płyt. W przypadku równego spadku ciśnienia powietrza w urządzeniu, małe urządzenie będzie miało węższy odstęp płyt i mniejszą prędkość powietrza niż większe urządzenie, ale oba urządzenia mogą być równie efektywne. Ze względu na krzyżową konstrukcję urządzenia, jego fizyczne rozmiary będą dyktować długość drogi przepływu powietrza, a wraz ze wzrostem tej wielkości, zwiększy się wymiana ciepła, ale jednocześnie zwiększy się spadek ciśnienia, a więc zwiększą się odstępy między płytami, aby zmniejszyć spadek ciśnienia, ale to z kolei zmniejszy wymianę ciepła.
Rekuperatory są również wykorzystywane do odzyskiwania ciepła z gazów odlotowych do wstępnego podgrzewania powietrza do spalania i paliwa przez wiele lat przez rekuperatory metalowe w celu obniżenia kosztów energii i zmniejszenia śladu węglowego eksploatacji. W porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak piece regeneracyjne, koszty początkowe są niższe, nie ma zaworów do przełączania tam i z powrotem, nie ma wentylatorów indukcyjnych i nie wymaga sieci kanałów gazowych rozmieszczonych na całym piecu.
W przypadku, gdy odzysk ciepła nie jest wymagany, typowe jest ominięcie urządzenia przez zastosowanie przepustnic rozmieszczonych w systemie dystrybucji wentylacji. Zakładając, że wentylatory wyposażone są w falowniki z regulacją prędkości obrotowej, ustawione na utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wentylacyjnym, wówczas zmniejszony spadek ciśnienia prowadzi do spowolnienia silnika wentylatora, a tym samym zmniejszenia poboru mocy, a tym samym poprawy sprawności sezonowej systemu. Biorąc pod uwagę ogromną istotność rekuperatorów w systemach wentylacyjnych / wymiany ciepła w przedsiębiorstwach, odpowiednia filtracja jest niezwykle istotnym czynnikiem, który należy mieć na uwadze.
Nie bez znaczenia są również kabiny lakiernicze, które wymagają stosowania mat filtracyjnych - wszystko po to, aby chronić nie tylko wnętrze takiej kabiny, ale także po to, by chronić newralgiczne elementy sprzętów wchodzących w skład fabryki. Wystarczy spojrzeć na przykład na szafy sterownicze wszelkich urządzeń - dostanie się tam jakichkolwiek zanieczyszczeń zaowocuje niekorzystną z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa awarią, której powstanie albo spowoduje przestój (w wyniku którego na pewno stracimy pieniądze), albo nawet niedotrzymanie terminów wykonania usług - co za skutkuje koniecznością zapłacenia kary umownej. Dobrze wykonany, złożony z najwyższej jakości akcesoriów system filtracji jest gwarantem naszego spokoju.
Czytaj również: Filtry do lakierni - wszystko, co musisz wiedzieć
Same maty filtracyjne, ze względu na swoją budowę oraz wykorzystanie m. in. poliestru do ich konstruowania, są nie tylko efektywne w przypadku ochrony takich urządzeń jak systemy klimatyzacyjne, rekuperatory oraz wiele, wiele innych, ale także można je uznać za akcesoria bardzo trwałe, łatwe w wymianie i nieuciążliwe w serwisowaniu. Włóknina filtracyjna nie niszczy się szybko oraz nie naraża biznesu na ogromne koszty - jednocześnie zapewniając bardzo wysoki poziom ochrony przed zanieczyszczeniami w pożądanym miejscu. Personel, który odpowiada za serwisowanie takich mat nie musi być szczególnie mocno przeszkolony - wymiany mat może podjąć się każdy pracownik po krótkim instruktażu ze strony osoby bardziej doświadczonej. Dodatkowo, maty filtracyjne wymienia się z reguły rzadko - jako że wiele z nich charakteryzuje się budową progresywną, nie zapychają się tak szybko i nie wymagają żadnej interwencji przez bardzo długi czas.
Maty filtracyjne klasy G stosuje się również w roli tzw. “filtracji wstępnej / zgrubnej”, która ma na celu wychwycić największe drobiny znajdujące się w powietrzu. Co to oznacza? Przed filtracją właściwą, umieszczamy elementy filtra wstępnego, który ma za zadanie wyłapać te zanieczyszczenia, które dostawszy się do dalszych części naszego systemu filtracyjnego, mogłyby szybko zmniejszyć jego wydajność. Chodzi o to, aby większe drobiny zatrzymały się tam, gdzie jesteśmy w stanie szybko i bezproblemowo ich się pozbyć, a mniejsze, niedostrzegalne zanieczyszczenia wędrują dalej, do lepiej przystosowanych do tego filtrów. Połączenie filtracji wstępnej z filtracją właściwą w wielu przypadkach pozwala na stworzenie takiego systemu filtracyjnego, który będzie działał dobrze i długo - bez konieczności ciągłego serwisowania. Ponadto, wdrożenie filtracji wstępnej jest w wielu przypadkach metodą na uczynienie systemu mniej podatnym na uszkodzenia.
A zatem, maty filtracyjne G2, G3 i G4 to świetny sposób na zabezpieczenie systemu filtracji przed szybkim zużyciem się poszczególnych elementów. Co więcej, tego typu maty szeroko wykorzystuje się również w innych zastosowaniach - biorąc pod uwagę systemy wentylacyjne oraz klimatyzacyjne. To czyni włókniny nie tylko uniwersalnym, ale i skutecznym oraz mało uciążliwym pod kątem serwisowo rozwiązaniem.