Worki filtracyjne - niezwykle wazne w branzy filtracyjnej

Worki filtracyjne są w przemyśle jednymi z częściej wykorzystywanych produktów z branży filtracyjnej, choć na pozór może się wydawać zupełnie inaczej. Przemysł ciężki, gdzie mamy do czynienia z dużym zapyleniem, nie mógłby się obejść bez tego typu oczyszczania powietrza.

 

Przemysł - niezależnie od branży, chętnie korzysta z filtrów workowych. Przewaga tego typu filtrów opiera się na ogromnej łatwości wykorzystania ich w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużym zapyleniem powietrza. O ile jedne filtry świetnie radzą sobie w przypadku lepkich substancji, filtry workowe kojarzy się głównie z zanieczyszczeniami bardziej zestalonymi, które powstają w wyniku produkcji lub obróbki konkretnych materiałów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z odpadami pochodzenia organicznego, czy też nie - filtr workowy będzie doskonałym wyborem. O tym, dlaczego tak się dzieje - mówimy wprost w naszym artykule.

 

Sprawdź również: Najlepsza mata filtracyjna? Sprawdź, jak ją dobrać!

 

Worki filtracyjne różnią się między sobą wielkością oraz sposobem aplikacji ze względu na to, czy mamy do czynienia z workiem poziomym, pionowym lub cylindrycznym. Istotne jest jednak to, że taki filtr ma kształt właśnie wspomnianego worka, który tworzy się na bazie włóknin oraz tkanin syntetycznych, naturalnych lub z mieszanek poszczególnych włókien. Zastosowany materiał ma ogromne znaczenie - o ile dla wszystkich worków filtracyjnych wspólne są pewne cechy, to zastosowany materiał może wpływać na przykład na odporność temperaturową produktu. Stąd też, w trakcie dobierania najlepszego materiału dla naszego przedsiębiorstwa, istotne jest to, aby uwzględnić warunki, w których przyjdzie takiemu workowi filtracyjnemu działać.

 

Worki filtracyjne zgrzewa się lub zszywa z możliwością zabezpieczenia tychże szwów przed zerwaniem lub zniszczeniem przez konkretne, niesprzyjające warunki. Dla klientów z branży spożywczej, stosuje się specjalny typ worków filtracyjnych, które charakteryzują się atestem potwierdzającym przygotowanie do pracy z surowcami używanymi do produkcji oraz konfekcjonowania jedzenia. Mocowanie worków filtracyjnych to między innymi: sznur, uszczelki, zawieszki, snapringi, pierścienie zaciskające i rozprężne oraz wiele innych.

 

Dobieranie worka filtracyjnego powinno odbyć się również przy jak najwyższej dbałości o dostarczenie odpowiednich wymiarów. Dobrze jest znać wymagane parametry pod względem dopasowania do filtra workowego - jeżeli ten aspekt zostanie pominięty, worek filtracyjny zwyczajnie nie będzie pasować do filtra workowego, co może być powodem dłuższego przestoju, awarii lub zmniejszonej skuteczności. Worek filtracyjny musi zostać także zamontowany w prawidłowy sposób - najczęściej to właśnie taka sytuacja jest przyczyną gorszej wydajności systemu opartego o filtr workowy.

 

Worki filtracyjne - nieoczywiste zastosowania

W powszechnym rozumieniu, worki filtracyjne zazwyczaj dotyczą produktów filtracyjnych, które związane są z odfiltrowywaniem zestalonych odpadów. Nie jest tajemnicą jednak to, że bez problemu można filtrować również ciecze za pośrednictwem filtrów workowych. Oczyszczanie cieczy w ten sposób również jest możliwe i w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z bardzo podobnymi zaletami, co w przypadku filtracji powietrza. Filtry workowe wykorzystywane w filtracji cieczy są niezwykle wydajne oraz bardzo ekonomiczne. Nie jest rzadkie filtrowanie często bardzo agresywnych substancji takich jak farby, żywice, olejów za pośrednictwem dostosowanych do tego filtrów workowych. Zadaniem takiego wariantu worków filtracyjnych jest zatrzymanie w sobie cząstek stałych, które mogły się znaleźć w cieczy na drodze szeroko pojętej eksploatacji.

 

Worek filtracyjny, jak wspomnieliśmy - należy dobrać do przedsiębiorstwa na podstawie tego, w jakich warunkach będzie pracować i jaka substancja ma zostać odfiltrowana. Stosuje się więc poliester, polipropylen oraz aramid - wśród najczęściej wybieranych włóknin. Rzecz jasna, przepuszczalność filtra workowego to również parametr, który może się różnić w zależności od zastosowanych materiałów. Ale uwaga, istnieje również pojęcie “wykonania” worka. Używając tego określenia, ma się na myśli bardzo szczególne właściwości worka filtracyjnego. Mówiąc o wykonaniu antystatycznym, istotne jest to, aby zastosowano rozwiązania mające na celu zniwelowania ryzyka przeskoczenia ładunku elektrostatycznego wewnątrz takiego worka, co likwiduje ryzyko wybuchu w przypadku filtrowanych substancji, gdzie choćby taka iskra może być szalenie niebezpieczna. Wyróżnia się także m. in. teflonowe, wysoko (i nisko) temperaturowe, odporne na wodę / tłuste zabrudzenia, odporne na ogień, czynniki żrące. Właściwie w zależności od typu przemysłu, można mówić o szczególnym typie wykonania worka filtracyjnego. Trudno zasadniczo mówić o jakichś konkretnych ograniczeniach w tym zakresie.

 

Gdzie więc dokładnie stosuje się worki filtracyjne? Tego typu produkty z branży filtracyjnej z powodzeniem stosuje się w branży: cementowej, spożywczej, farbiarskiej, mineralnej, w hutach. Dokładnie, wszędzie tam gdzie występuje ryzyko dużego zapylenia oraz istotne jest zapewnienie odpowiedniego systemu zbierania takich zanieczyszczeń. Zastosowanie odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie. Huty szeroko korzystają metaaramid, który świetnie radzi sobie w warunkach wysokotemperaturowych. Poliakrylonitryl doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie typowe zabezpieczenia okazują się niewystarczające ze względu na obecność np. żrących substancji. Polipropylen można użyć w przedsiębiorstwach takich, jak ocynkownie. Tkanina szklana powinna zostać wykorzystania w firmie, która zajmuje się na przykład spalaniem odpadów. Teflon powinien zostać wykorzystany natomiast tam, gdzie temperatury są wyższe ze względu na szczególnie ekstremalną temperaturę drobin lub proces spalania konkretnych materiałów.

 

Worki filtracyjne - regeneracja. Istnieją typy filtrów, które poddają się procesowi uzdatnienia do ponownego użycia

Wspomniane wcześniej worki filtracyjne służące do obsługi cieczy oraz niektóre worki filtracyjne można swobodnie regenerować. W zależności od filtrowanej substancji, obecności szczególnych zanieczyszczeń lub zagrożeń środowiskowych, ilość procesów regeneracji może się różnić. Również i typ przemysłu, w jakim pracuje dany worek filtracyjny oraz specyficzne wykonanie mogą stanowić o tym, jak duża jest podatność na ponowne uzdatnianie do użytku. W przypadku filtrów pulsacyjnych, regeneracja odbywa się za pomocą sprężonego powietrza, które działając na worek - doprowadza do opadnięcia materiału stanowiącego odpad. Często, pewne substancje osadzają się na ścianach worków filtracyjnych, przez co regeneracja za pomocą sprężonego powietrza jest właściwie naturalnym procesem, który pozwala na utrzymanie worka w pożądanym stanie. Istnieją sposoby regeneracji fizykochemicznej poprzez takie procesy technologiczne, które pozwalają na podobnie skuteczne użycie worka filtracyjnego ponownie. Tak jak wspomnieliśmy wyżej - tego typu regeneracja filtrów workowych ma jednak pewne ograniczenia i dla każdego typu, w różnych warunkach istnieje granica, powyżej której nie jest zalecane regenerowanie worka filtracyjnego.

 

Wśród konstrukcji szczególnych wyróżnia się worki filtracyjne górne służące do odciągu trocin, jak i worki zbiorcze, których można używać w różnych zastosowaniach. Podobnie jak w przypadku innych worków - istotne jest to, aby dobrać konkretne wymiary dla worków, długości, materiały, a także typ mocowania dla odciągów. Gdy mowa o innych, nietypowych workach filtracyjnych - warto wspomnieć o tych przeznaczonych do ochrony anod oraz katod. W momencie, gdy anoda rozpuszcza się w elektrolitach, worek filtruje wszelkie osady oraz szlam. Istotnymi częściami tego typu produktów z branży filtracyjnej są tytanowe kosze oraz kolumny filtracyjne.

 

Worki filtracyjne do jakich odpylaczy oferuje FILTERM?

W ofercie FILTERM znajdą Państwo worki filtracyjne dla takich urządzeń jak:

 

●     Aagaard, Ameco,

●     Beth, BMD Garant,

●     Cattinair, DCE,

●     Nederman, Dantherm, DISA,

●     Neu, Intensiv,

●     Infastaub, Isowent,

●     JKF, Lühr,

●     Moldow, Nestro,

●     Scheuch, Schuko

 

Twojego odpylacza nie ma na naszej liście? Skontaktuj się z ekspertami firmy FILTERM i zapytaj o Twój model!

Wydajne, uniwersalne, wszechstronne. Worki filtracyjne z FILTERM to naprawdę prosta sprawa

Worki filtracyjne dla odpylaczy, dla urządzeń pozwalających na filtrowanie cieczy w specjalnych typach instalacji opartych na workach to bardzo skuteczne, wytrzymałe i szeroko wykorzystywane rozwiązanie. Niemal każda branża, gdzie występuje spore ryzyko istotnego zapylenia może wykorzystać worki filtracyjne.