Wymiana i konserwacja filtrow powietrza na czas

Branża filtracyjna ma pewne kanoniczne zasady, którymi należy kierować się, zapewniając instalacji odpowiadającej za separację niepożądanych cząsteczek odpowiednie działanie. Dlaczego wymiana i konserwacja filtrów na czas jest taka ważna? Jak często należy to robić? Oto materiał, który przygotowaliśmy dla Was w tej materii!

 

Jak w każdej branży - istnieją produkty eksploatacyjne, które warto wymieniać. Tak samo, jak w samochodzie zużywają się elementy zawieszenia, silnika, osprzęt - tak samo w przypadku filtracji warto zwrócić uwagę na same filtry. Ich konserwacja oraz wymiana to kwestie, które powinny nie być obce żadnemu przedsiębiorstwu. Dlaczego? Bo od sumienności wymian oraz konserwacji właśnie zależy to, czy nasza instalacja filtracyjna będzie działać dobrze. A jeżeli nie będzie - narażamy siebie oraz nasze przedsiębiorstwo na straty. W kabinie lakierniczej może mieć to przeogromne znaczenie - drobiny przedostające się do wewnątrz mogą zwyczajnie spowodować skazy na produkcie, które następnie będą przedmiotem reklamacji.

 

Czytaj również: Filtry kieszeniowe oraz kasetowe. Oto wszystko, co warto wiedzieć

Wymiana filtrów w przedsiębiorstwie. Najważniejsze zasady

Jak często należy wymieniać filtry w firmie? Jest to częste pytanie zadawane przez naszych klientów oraz osoby odpowiedzialne za serwisowanie i konserwację urządzeń związanych z branżą filtracyjną, ale prosta odpowiedź brzmi... to zależy. W czystych środowiskach wewnętrznych, takich jak centra danych lub biura, pokoje hotelowe - zazwyczaj najlepiej jest wymieniać filtry zgodnie z ustalonym przez inżyniera kalendarzem konserwacji. Ten zazwyczaj tworzy się w oparciu o dane środowiskowe - w jakim otoczeniu będą pracować elementy całej instalacji oraz jakie czynniki ryzyka powstawania zabrudzeń mogą się pojawić.

 

W przypadku trudniejszych warunków środowiskowych, takich jak lakiernie, przemysł metalowy, przemysł budowlany, przedsiębiorstwa kamieniarskie, otoczenia o istotnym zapyleniu - częstotliwość wymiany filtrów jest znacząco wyższa. W większości przypadków konieczność wymiany filtrów w urządzeniach specjalistycznych jest dyktowana przez potrzeby przedsiębiorstwa oraz czujniki, które sprawdzają zużycie materiałów eksploatacyjnych takich jak właśnie filtry. Gdy czujniki wskazują, że temperatura, ciśnienie i przepływ powietrza wykraczają poza optymalne parametry pracy, jest to zazwyczaj wystarczający sygnał do tego, że nadszedł czas na wymianę filtrów. Wymiana filtrów w tych środowiskach może i powinna być przeprowadzana w sposób regularny - ale może się to zmieniać w istotny sposób, gdy zwyczajnie będziemy mieć do czynienia z wyższym natężeniem prac. Ustalenie harmonogramu wymiany filtrów jest w takich miejscach możliwe, jednak trzeba mieć na uwadze aktualne potrzeby przedsiębiorstwa. I tu ponownie dochodzimy do odpowiedzi: to zależy, kiedy należy wymienić filtr. Eksperci firmy FILTERM nigdy nie podają “spodziewanych interwałów” wymian, gdyż jest to bardzo trudne do oszacowania, a rozstrzał miesięczny między okresami jest nieistotny statystycznie, ani nawet praktycznie. To osoba odpowiedzialna za konserwację elementów instalacji filtracyjnej musi potrafić ocenić, kiedy należy wymienić filtr. Najprostsza odpowiedź brzmi: filtr należy wymienić wtedy, gdy… należy go wymienić. Ale warto to robić jak najczęściej, by zapewnić systemowi możliwość działania jedynie w optymalnych dla niego warunkach. Podsumowując, filtry przeładowane kurzem i zanieczyszczeniami zmniejszają przepływ powietrza, co prowadzi do nieefektywnego działania systemu, a w niektórych przypadkach do awarii sprzętu. W przypadku systemów filtracji o wymuszonym przepływie powietrza jest to o tyle istotne, że zwyczajnie zwiększa się wtedy apetyt elementów napędzanych elektrycznie na energię. A to przekłada się na wyższy rachunek za prąd.

 

Prostym przykładem niech będzie filtr kasetowy zainstalowany w systemie wentylacyjnym. Jeżeli ten zostanie wystarczająco mocno zanieczyszczony, przepływ powietrza będzie coraz trudniejszy. Systemy wentylacyjne zazwyczaj zbudowane są tak, by kompensować wzmożony opór generowany przez zapchany filtr i zwyczajnie będą używać więcej energii, by utrzymać ciśnienie w układzie. Oczywiście, w takiej sytuacji również elementy mechaniczne są bardziej narażone na awarię między innymi poprzez wyeksploatowanie. Już nie mówiąc o tym, że cała instalacja jest zwyczajnie mniej chroniona przed zanieczyszczeniem. Stąd, tak bardzo istotna jest wymiana filtrów na czas - w ten sposób chronimy całą firmę przed stratami, które mogą wynikać z niepoprawnie działającego, zapchanego, niewymienionego na czas filtra - w tym przypadku kasetowego.

 

Filtry kasetowe w FILTERM. Sprawdź naszą ofertę!

 

Dwie proste rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko związane z zatkanymi filtrami to regularna wymiana filtrów i upewnienie się, że zawsze masz pod ręką odpowiedni zapas filtrów zamiennych. Warto jest opracować kalendarz wymian / przeglądu filtrów oraz całej instalacji filtracyjnej w Twojej firmie. Trzeba także tego kalendarza przestrzegać. To bardzo istotne. Warto mieć solidnego partnera, który w sytuacji awaryjnej dostarczy potrzebne Twojej firmie produkty filtracyjne na czas. W tej kwestii możesz zaufać FILTERM w pełni - chlubimy się tym, że zlecenia realizujemy niezwłocznie - dostarczając nierzadko ogromne zamówienia do firm z różnych sektorów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to istotne.

 

Przywołaliśmy przypadek filtrów kasetowych nie bez powodu. Tego typu produkty z branży filtracyjnej można znaleźć nie tylko w systemach wentylacji w typowych obiektach użytkowych / przemysłowych, ale coraz częściej także na salach operacyjnych oraz w branży… farmaceutycznej. Ten ostatni przypadek jasno wskazuje, jak bardzo potężnym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniami są filtry kasetowe. Wyśrubowane normy dotyczące produktów medycznych nierzadko powodują, że jakiś lek jest wycofywany z obrotu tylko dlatego, że skład deklarowany przez producenta różni się o minimalne wartości lub próbka z partii jest zanieczyszczona zaledwie kilkoma drobinkami niepożądanej substancji. Ta rzecz jasna nie miałaby żadnego wpływu na organizm, ale ze względu na bardzo duże rygory bezpieczeństwa, taki incydent powoduje wycofanie całej partii produktu farmaceutycznego. Jeżeli firmy, w których bezpieczeństwo składu leku jest tak ogromnym priorytetem, korzystają z filtrów kasetowych oraz kieszeniowych - to bardzo dobrze mówi o ich skuteczności. Podobnie na salach operacyjnych - kurz z wentylacji, pyły pochodzenia medycznego, molekuły - to te substancje, które chcemy odfiltrować, aby cały zabieg przebiegł bez zakłóceń, a rekonwalescencja - bez powikłań.

 

Konserwacja systemu filtracyjnego / wentylacyjnego

Warto wiedzieć, że na system filtracyjny składają się nie tylko filtry kasetowe lub kieszeniowe oraz inne typy, ale również różnego rodzaju włókniny filtracyjne. I te na przykład są niezwykle istotnymi sprzymierzeńcami w walce z mgłą lakierniczą. One również powinny być elementem kalendarza / harmonogramu wymian, który powinien zostać sporządzony w przedsiębiorstwie. Kolejny przykład - w szafie sterowniczej automatycznej natryskarki znajduje się włóknina ochraniające elementy elektroniczne. Jednak ta włóknina nie była wymieniana na czas - dajmy na to, znajduje się w tym samym miejscu od trzech lat. Jesteśmy pewni, że taka włóknina jest bardzo zużyta i już nie absorbuje zanieczyszczeń w takim stopniu jak zupełnie nowy element. Jeżeli osoba, która odpowiada za tę fabrykę, nie wymieni włókniny na czas - w najbliższym czasie firmę czeka przestój. Dlaczego? Na elementy elektroniczne tej natryskarki osiądą drobiny lakieru, a ten potrafi przewodzić prąd. Jest w stanie doprowadzać do korozji delikatnych elementów scalonych oraz zwierać styki na ścieżkach układów drukowanych. W takiej sytuacji, natryskarka albo nie uruchomi się w ogóle, albo zwyczajnie będzie działać nieprawidłowo. Nawet, jeżeli sprzęt jest na gwarancji producenta - ten jej nie uzna, gdyż sprzęt był nieprawidłowo serwisowany. Włóknina nie ochraniała już elementów elektronicznych.

 

Jeżeli chodzi o sprawdzanie stanu instalacji filtracyjnej, wentylacyjnej - trzeba sprawdzać szczelność wszystkich połączeń, łączeń oraz uszczelek. Miejsca szczególnie narażone na wycieki powietrza powinny być sprawdzane jeszcze częściej. Ogromnym sprzymierzeńcem w zakresie ochrony oraz konserwacji instalacji filtracyjnej jest proszek fluorescencyjny UV, który pozwala na znalezienie wycieku powietrza oraz oznaczenie go w trakcie sporządzania protokołu z audytu. Proszek UV wprowadza się do wlotowej części systemu. Wybiera się przy tej okazji taki kolor proszku UV, który kontrastuje z cząsteczkami, które odfiltrowujemy. Dlaczego tak powinno być? Dlatego, że wiele zanieczyszczeń ma charakter fluorescencyjny i będą one świecić w świetle latarki UV. A chcemy przecież wiedzieć, czy istnieje wyciek, prawda? Stąd tak istotne jest, aby kolor proszku UV był kontrastujący - znacząco inny od tego, którym charakteryzuje się zanieczyszczenie. W świetle latarki UV będziemy w stanie zobaczyć wycieki, które pojawiły się w trakcie pracy systemu. Jak wspomnieliśmy wyżej - widoczne w działaniu czujników spadki ciśnienia, zwiększone rachunki za prąd (ucieczka ciśnienia też generuje większe obciążenie systemu wentylacyjnego / filtracyjnego!) to znaki, które powinny nas skłonić do ponownej ewaluacji całego systemu.

 

Jednak kiedy, jak często powinniśmy prowadzić konserwację takiego systemu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie będziemy w ten sposób odpowiadać. Najczęściej, jak się tylko da - dla bezpieczeństwa Twojego, Twojej firmy i Twoich pracowników. Ale w jednej firmy wymagane “najczęściej” może oznaczać “co miesiąc”, a w innej - “co dwa tygodnie”. Wszystko zależy od obciążenia instalacji, typu zanieczyszczeń oraz warunków.

 

Odpowiedzialna filtracja to nasza misja. Chcemy Ci w tym pomóc. Wybierz FILTERM jako swojego partnera w doborze oraz dostarczaniu filtrów dla Twojej firmy. To właśnie nas szukasz. Skontaktuj się z nami już dziś!