Filtry kasetowe i filtry kieszeniowe - porownanie technologii

Filtry kasetowe i kieszeniowe są jednymi z tych, które bardzo mocno wpływają na wiele przedsiębiorstw - od ich skuteczności i uniwersalności zależy bezpieczeństwo ogromnej rzeszy procesów technologicznych i produkcyjnych. Aby mieć pełen ogląd na to, w jaki sposób mogą one przydać się w biznesie, warto je porównać. Oto, co trzeba wiedzieć na temat filtrów kieszeniowych i kasetowych! 

 

Efektywna filtracja wymaga użycia odpowiednich metod i technik - filtry kieszeniowe i kasetowe śmiało można nazwać jednymi z ważniejszych typów używanych w przemyśle. Obydwie konstrukcje są kojarzone z profesjonalnymi zastosowaniami, instalacjami służącymi do oczyszczania powietrza z niepożądanych drobin oraz skutecznością, którą potwierdzają między innymi klienci FILTERM. Lata naszego doświadczenia wskazują, że filtry kieszeniowe wraz z kasetowymi stanowią trzon tego, co nazywamy świadomością filtracyjną.

 

Zacznijmy od filtrów kieszeniowych

Filtry kieszeniowe to wysokowydajne filtry doskonałe zarówno jako filtry wstępne, jak i znajdujące się w innych częściach instalacji, idealne do oczyszczania powietrza, szczególnie przydatne w centralach wentylacyjnych, w dużych okapach kuchennych o zwiększonej efektywności dla cateringu i restauracji, w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) w budynkach użyteczności publicznej (biura, szpitale i wiele, wiele innych oraz w przemyśle (farmaceutycznym, mechanicznym, spożywczym). Wydajność filtrów kieszeniowych waha się od bardzo niskiej (filtry zgrubne) do bardzo wysokiej (filtry dokładne), w klasie wydajności G4 - M6 - F7 - F8 zgodnie z normą europejską EN:779-2012 oraz ISO 16890.

 

Medium filtracyjne filtra kieszeniowego jest wykonane z włókien poliestrowych o różnej grubości lub liczbie warstw, w zależności od wymaganej wydajności filtra. Taki filtr przymocowuje się do solidnej ramy nośnej zapobiegającej zginaniu i wyboczeniu (wykonanej najczęściej z tworzywa lub ocynkowanej blachy). W przypadku tworzywa sztucznego użytego do produkcji ramy - wtedy zaś kieszenie w filtrze są łączone ze sobą specjalnymi profilami (które mają za zadanie podnieść sztywność konstrukcji i jej trwałość). W przypadku filtrów kieszeniowych warto pamiętać o tym, że najskuteczniejsze są zdecydowanie te aplikacje które są stosowane według zasady “na wymiar” lub według zaleceń producenta instalacji. Zamawiając filtr kieszeniowy - trzeba mieć na uwadze dbałość o dokładność wszelkich wymiarów!

 

Filtry workowe są doskonałym wyborem dla placówek służby zdrowia, samochodowych kabin lakierniczych, budynków komercyjnych i różnych zastosowań przemysłowych, oferując niski opór przy wysokim poziomie skuteczności oczyszczania i dużej zdolności zatrzymywania pyłu; filtry kieszeniowe są stosowane w celu zwiększenia powierzchni filtracji w zależności od powierzchni czołowej: zwiększenie powierzchni filtracji zmniejsza spadek ciśnienia na filtrze (straty energii) i zwiększa akumulację (a tym samym czas trwania). Bardzo istotnym wyróżnikiem filtra kieszeniowego jest jego bardzo specyficzna budowa: prezentuje się ona jako “kieszenie”, w które formują się po montażu. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego są one wykonane. Zasadniczo, filtry kieszeniowe można zaliczyć do jednych z prostszych konstrukcji na rynku.

 

Filtry kieszeniowe zostały opracowane z myślą o jak najniższym zużyciu energii, co oznacza bardzo niski początkowy spadek ciśnienia, który pozostaje niski przez cały okres eksploatacji filtra. Dlatego są one tak bardzo szeroko rozpowszechnione wszędzie tam, gdzie liczy się jak najmniejsze zużycie energii oraz jak najniższe straty związane z podwyższonym oporem powietrza.

 

Filtry kasetowe - co warto o nich wiedzieć?

W przypadku filtrów kasetowych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego składa się on medium filtracyjnego. Najczęściej stosuje się takie materiały jak: włóknina syntetyczna lub papier filtracyjny + włókno szklane. Istotnym wyróżnikiem jest to, jak jest ono zbudowane - patrząc na filtr kasetowy można bardzo szybko dostrzec charakterystyczne zagięcia. Warto zwrócić uwagę przy tej okazji na fakt, iż powierzchnia filtracyjna charakteryzująca się jednakowymi odstępami między zgięciami. Po co buduje się filtry kasetowe w ten sposób? Odpowiedź jest bardzo prosta - za pomocą tych zgięć zwielokrotnia się dostępną powierzchnię filtracyjną i tym samym - istotnie zwiększa efektywność trwałość oraz zdolność do separowania zanieczyszczeń.

 

Jak chodzi o mocowania filtrów kasetowych, stosuje się proste i pewne rozwiązania. Oparte są one na ramie wykonanej z przeróżnych materiałów - od metali aż po tworzywa sztuczne (a nawet kartony). Warto dodać, że montaż, demontaż, wymiana takiego filtra jest zazwyczaj bardzo prosta i nie wymaga szczególnego przeszkolenia. Oznacza to więc tym samym, że również mniej przygotowany do czynności mechanicznych personel, będzie w stanie obsłużyć filtry kasetowe w trakcie ich konserwacji. W przemyśle stosuje się naprawdę różne rodzaje filtrów kasetowych ze względu na ich wykonanie oraz rozmiary. Jako bardzo uniwersalne akcesoria filtracyjne, są używane w przeróżnych branżach. Nasi klienci, korzystający z filtrów kasetowych używają ich w przeróżnych rolach: jako przykład można podać między innami użycia filtra kasetowego w filtracji zgrubnej.

 

FILTERM to marka bazująca na wartościach. Sprawdź czym jest świadoma filtracja

 

Filtr kasetowy jako filtr wstępny stanowi zabezpieczenie dla całego systemu filtracji w warunkach silnego zapylenia - wtedy otrzymujemy bardzo mocne zabezpieczenie dla naszego systemu filtracyjnego. W jaki sposób to działa? Używając filtra kasetowego w filtracji zgrubnej, zabezpieczamy resztę instalacji przed nadmiernym wysileniem i uszkodzeniem kluczowych części. Jest to świetna taktyka w sytuacjach, gdy nasze przedsiębiorstwo zajmuje się na przykład kamieniarstwem - gdy zapylenie jest niezwykle silne. Użycie takiego filtra w zgrubnym separowaniu niepożądanych cząstek jest jak najbardziej sensownym podejściem.

 

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż filtry kasetowe są niezwykle atrakcyjnym typem filtra w sytuacji, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca na bardzo zaawansowany, rozległy powierzchniowo system filtracyjny - a potrzebujemy mimo wszystko bardzo wysokiej skuteczności. Filtracja wstępna wykorzystująca filtr kasetowy pozwoli nam wykorzystać jego potencjał w wyłapywaniu tych największych zanieczyszczeń - następnie możemy użyć mniej skomplikowanych akcesoriów w dalszych etapach przechodzenia powietrza które zamierzamy oczyszczać. Powoduje to, że z filtracji za pomocą filtra kasetowego korzystają przedsiębiorstwa z przeróżnych branż - spożywczej, metalurgicznej, kamieniarskiej, a także obiekty usługowe takie jak centra handlowe i biura. Nie jest niczym dziwnym spotkać filtr kasetowy w laboratorium lub sali operacyjnej - tam filtr kasetowy sprawdza się w roli obiektu wyłapującego niewielkie pyłki, które mogą być na przykład nośnikiem drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Co łączy filtry kieszeniowe i kasetowe?

Skuteczność, uniwersalność oraz prostota użycia filtrów przy okazji ich niewielkiego skomplikowania technologicznego to cechy, które pozwolą wielu przedsiębiorstwom (i pozwalają obecnie) - korzystać z dobrodziejstw czystszego powietrza. Mnogość sposobów aplikacji oraz możliwość użycia na różnych etapach filtracji: wszystko to łączy filtry kieszeniowe i kasetowe. Niuanse związane z ich budową oraz wykonaniem to wyróżniki, które warto mieć na uwadze gdy będziemy myśleć o stworzeniu własnej instalacji filtracyjnej.

 

FILTERM to wiedza, doświadczenie, pewność i wysoka jakość. Filtry kieszeniowe i kasetowe to niesamowicie skuteczne produkty. Równie skuteczni jesteśmy w doradzaniu naszym klientom. Masz więcej pytań na temat naszych filtrów? Zastanawiasz się nad konkretnym zastosowaniem? Skontaktuj się z nami już dziś!