Jakie znaczenie ma dobrze dobrana filtracja?

Branża filtracyjna w ciągu wielu lat swojego istnienia wytworzyła nie tylko mnóstwo standardów, tzw. “Dobrych praktyk”, ale również ogrom technik, które pozwalają na zaadaptowanie ich w wielu miejscach. To powoduje, że każdy może znaleźć w filtracji coś dla siebie i stworzyć optymalny, skuteczny system.

 

Można stworzyć system filtracyjny, który będzie jedynie “istniał”, ale niekoniecznie będzie spełniał swoje zadanie. Oszczędności zastosowane na etapie projektowania mogą być brzemienne w skutkach w przyszłości. Może się zdarzyć tak, że początkowo, gdy dane przedsiębiorstwo nie wykorzystuje pełni swoich możliwości produkcyjnych - żadnych problemów nie widać. Jednak w momencie, gdy do firmy napłynie dużo zleceń, mogą zacząć się poważne problemy. Procesy produkcyjne, które odbywają się w dużym nakładzie mogą okazać się ogromnym wyzwaniem dla systemu filtracyjnego, w którym albo zastosowano oszczędności, albo nie pomyślano o dobraniu odpowiednich elementów. Dlatego też, przy projektowaniu systemu filtracyjnego warto mieć na uwadze pewien “margines bezpieczeństwa”. W skrócie - dobrze jest zastosować nawet “zbyt dobry” system względem naszych aktualnych potrzeb - po to, aby skorzystać z buforu w momencie wzmożonej eksploatacji możliwości wytwórczych przedsiębiorstwa, lub zabezpieczyć się na wypadek naturalnego zużycia poszczególnych elementów systemu.

 

Czytaj więcej: Filtracja w branży automotive - dowiedz się więcej

Po pierwsze - jakość produktów

Branża filtracyjna - jak każda opiera się na zasadach wolnego rynku. Dostępne są produkty różnej jakości - w ponad dziesięcioletnim doświadczeniu firmy FILTERM, dobranie produktów o najwyższej możliwej jakości szybko się zwraca. Jakość oznacza nie tylko takie metody wykonania, które przesądzają o walorach użytkowych. To również dobranie odpowiednich filtrów (oraz odpowiednich technik filtracji) do aktualnych potrzeb firmy.

 

Załóżmy, że tworzymy stanowisko lakiernicze. Jest to bodaj najbardziej jaskrawy przykład miejsca, w których bardzo mocno liczy się dobranie odpowiedniej techniki filtracji. Takie stanowisko wymaga szczególnego podejścia - niezastosowanie włóknin Paint Stop, które są przeznaczone do pracy w bardzo trudnych warunkach powodowanych przez obecność mgły lakierniczej to proszenie się o kłopoty. Wybór włókniny o innym zastosowaniu, specyfice nieprzystającej do pracy w środowisku o dużym nagromadzeniu mgły lakierniczej spowoduje:

 

-       Szybsze zużywanie się filtrów stosowanych w takiej lakierni

-    Niską wydajność filtrów - a co za tym idzie, przedostawanie się mgły lakierniczej do miejsc, w których nie jest ona pożądana

-  Osadzanie się drobin lakierów, klejów w płytkach sterowniczych oraz na innych newralgicznych częściach maszyny, powodując ich awarie, zużycie

-  Mniejsza ochrona personelu przed szkodliwym działaniem mgły lakierniczej - w konsekwencji częstsze przypadki chorób oraz zwolnień lekarskich

-       Potencjalnie gorszą jakość wyrobów oraz usług prowadzonych w przedsiębiorstwie, co może generować koszty związane z reklamacjami, poprawkami

-   Możliwe awarie systemu wentylacji - ruchome elementy wentylatora są w takim przypadku bardziej narażone na działanie substancji zawartych w mgle lakierniczej

 

Wybierając produkty o odpowiedniej jakości generalnie doprowadzamy do oszczędności pieniędzy przedsiębiorstwa. Jesteśmy pewni, że zastosowanie najlepszych produktów filtracyjnych jest w stanie zapewnić prosty i oszczędny serwis poszczególnych elementów systemu (wolniejsze zużywanie się filtrów, dłuższa praca z pełnymi parametrami zabezpieczającymi), a także pozwoli zniwelować koszty, których na pierwszy rzut oka nie bierze się pod uwagę. Ponadto, lepsze jakościowo filtry nie powodują drastycznych spadków ciśnienia, a co za tym idzie - nie powodują zwiększonego użycia energii elektrycznej (dla kompensacji spadku ciśnienia). To kolejna oszczędność, która idzie za stosowaniem produktów odpowiedniej jakości.

 

Po drugie: stosuj odpowiednie filtry

Ten punkt to w zasadzie rozwinięcie punktu poprzedniego: jak wspomnieliśmy w nakreślonym scenariuszu, zastosowanie nieprawidłowego z punktu widzenia potrzeb firmy filtra będzie rzutować na osiągach całego systemu. Warto również zwrócić uwagę na parametry filtrów, porównać je i wybrać takie, które zapewnią nam odpowiednią ochronę. O jakich parametrach mowa?

 

-       Nominalny wpływ na ciśnienie w układzie (przepuszczalność)

-       Gramatura filtra

-       Zastosowanie referencyjne (do jakich zastosowań przeznaczony jest filtr?)

-       Marka filtra (czy jest to marka renomowana, uznana w branży?)

-       Klasa filtracji (standard zdolności separowania niepożądanych cząstek)

-       Budowa (czy zastosowano np. budowę progresywną filtra?)

-  Certyfikaty filtra (badanie produktu według jednolitego standardu i przyznanie mu odpowiednich oznaczeń jakościowych)

-       Wymiary filtra (w niektórych zastosowaniach konieczne jest dobranie filtru “na wymiar” dla pełnej skuteczności!)

-        Palność (czy filtr jest odporny na działanie ekstremalnego ciepła, otwartego ognia?)

-       Zabezpieczenie przed wyładowaniem elektrostatycznym (tak, aby zgromadzone drobiny nie zapaliły się od iskry pochodzącej z wyładowań elektrostatycznych)

 

To rzecz jasna nie wszystkie parametry, które dotyczą bezpośrednio wybrania odpowiedniego filtra. Wspomnieliśmy również o zastosowaniach - tam, gdzie potrzebne są filtry do lakierni - stosujmy filtry do lakierni. Niektóre przedsiębiorstwa mimo braku obecności mgły lakierniczej w procesach wybierają filtry wykonane w technologii Paint Stop z uwagi na ogromne zdolności filtracyjne innych substancji niepożądanych w trakcie produkcji. To dobre podejście - filtry Paint Stop prezentują w takich przypadkach ogromne zdolności adaptacyjne i z reguły ich przystosowanie do trudniejszych warunków powoduje, że są one niesamowicie trwałe i bardzo skuteczne.

 

Po trzecie: przemyśl, czy potrzebujesz dodatkowego stopnia filtracji

Dodatkowy stopień filtracji może mieć ogromne znaczenie w przedsiębiorstwach, gdy zanieczyszczenia powietrza są niejednorodne. A zatem, mamy do czynienia z różnymi drobinami - większymi (które można wychwycić w filtracji zgrubnej) oraz mniejszymi (które wychwycimy w filtracji właściwej). Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie? Bez filtracji zgrubnej, wszelkie zanieczyszczenia trafią do jedynego, głównego filtra - a co za tym idzie, zostanie on szybko zapełniony przez większe drobiny, nie pozwalając na osadzenie się wewnątrz medium filtracyjnego drobin mniejszych, co może mieć wyżej wskazane, niekorzystne skutki dla przedsiębiorstwa.

 

Stosując filtrację wstępną powodujemy, że główny stopień filtracji jest chroniony przed wcześniejszym zużyciem, a cały system działa wydajniej, sprawniej i możliwie długo - bezobsługowo. Inwestycja w osobny poziom filtracji, który ma stanowić “wspomaganie” dla tego właściwego może bardzo szybko zwrócić się w postaci długiej, bezawaryjnej pracy całego systemu oraz czystego powietrza wewnątrz przedsiębiorstwa.

 

Czytaj więcej: Ściana lakiernicza. Jakie zabezpieczenie filtracyjne wybrać?

 

Po czwarte: stosuj rozwiązania proste, ale skuteczne

Nie istnieją kompletnie bezobsługowe filtry, których nie należy zmieniać lub sprawdzać ich kondycji. Nie istnieje też żaden system filtracji, który nie będzie wymagał konserwacji po pewnym czasie. Niemniej, osobnym dążeniem w trakcie projektowania i utrzymania instalacji filtracyjnej powinno być to, aby filtry charakteryzowały się prostotą obsługi oraz wysoką trwałością. Nietrwały filtr spowoduje, że bardzo szybko będziemy musieli szukać dla niego zastępstwa, błyskawicznie straci on swoje nominalne cechy i najpewniej doprowadzi do tego, że cały system filtracyjny będzie działał mniej wydajnie - a co za tym idzie, nasze starania związane z utrzymaniem odpowiedniej jakości pójdą na marne. Nie można do tego doprowadzić.

 

Warto zastanowić się - w jaki sposób wygląda obsługa danego filtra? Czy można go wymienić bez konieczności stosowania skomplikowanych procedur? Czy jego wymiana jest szybka? Czy filtry stanowiące zastępstwo można w łatwy sposób magazynować w przedsiębiorstwie? Czy istnieje możliwość szybkiego dostarczenia filtrów przez zaufanego partnera (wybór odpowiedniego dostawcy filtrów to również istotna rzecz - w FILTERM dbamy o to, by każdy nasz klient otrzymał swoje produkty jak najszybciej i by proces dostarczenia ich odbywał się w ściśle określonych warunkach!)

 

Ten punkt zasadniczo łączy się z poprzednimi - trwałość filtra zależeć będzie od tego, czy nominalne zastosowanie zgadza się z tym właściwym (natomiast nie istnieje pojęcie “zbyt dobrego filtra” - czasami warto zastosować dużo lepszy produkt, niż potrzebujemy), ogólnej jakości, obecności budowy progresywnej oraz innych parametrów. Nie bez znaczenia jest również projekt systemu filtracji (czy obecna jest filtracja zgrubna, zabezpieczająca inne elementy przed przedwczesnym zużyciem).

 

Po piąte: wybierz najlepszego dostawcę produktów dla Twojego systemu filtracji

Takiego partnera, który nie skupi się jedynie na dostarczeniu produktów, ale również będzie służyć radą w każdej sprawie dotyczącej Twojej instalacji. W FILTERM uważamy, że każdy nasz klient powinien dysponować odpowiednią wiedzą na temat branży filtracyjnej - kompleksowo doradzamy, oferujemy produkty o najwyższej jakości, a także dbamy o to, by proces dostarczania naszych produktów do firm trwał jak najkrócej i by odpowiadał wszelkim wymaganym normom. Cały czas monitorujemy jakość naszych usług na każdym szczeblu - to powoduje, że nasze relacje z klientami opierają się na biznesowej więzi, która służy każdemu naszemu klientowi.

 

Skontaktuj się z FILTERM i zapytaj o najlepsze filtry dla Twojej firmy! Masz jakiekolwiek pytania? Z chęcią na nie odpowiemy - wystarczy, że skorzystasz z zakładki Kontakt.