Tasmy filtracyjne - dowiedz sie wiecej!
Branża filtracyjna musi odpowiadać na wszelkie potrzeby przemysłu oraz ośrodków o znaczeniu strategicznym. Istnieją przedsiębiorstwa, w których wykorzystanie takich taśm jest niezwykle istotne, ale także zakłady (np. oczyszczalnie ścieków), gdzie tego typu podejście jest niezwykle atrakcyjne oraz wydajne. Co warto wiedzieć o taśmach filtracyjnych i do czego one służą? Oto materiał firmy FILTERM, który warto przeczytać!
W przemyśle bardzo często stosuje się takie urządzenia jak prasy taśmowe oraz zagęszczacze taśmowe bądź bębnowe. Wspomnieliśmy o oczyszczalniach ścieków, które są bardzo istotnymi budynkami o znaczeniu strategicznym - każda awaria w takim budynku kończy się spadkiem komfortu życia ogromnej ilości osób. Wyobraźmy sobie taki incydent w oczyszczalni ścieków dużego miasta - niewydajne odprowadzanie nieczystości doprowadzi w krótkim czasie do paraliżu oraz pociągnie za sobą lawinę kolejnych nieprzyjemności! Stąd warto mieć na uwadze nie tylko wydajność, ale i trwałość taśm filtracyjnych. Te bowiem są wykorzystywane w bardzo różnych, często niesprzyjających warunkach oraz działają na nie przeróżne substancje chemiczne oraz bardzo duże siły. Ale, tego typu urządzenia wykorzystuje się również w różnych gałęziach przemysłu: spożywczego , papierniczego, farmaceutycznego, chemicznego, energetycznego, kosmetycznego i wielu, wielu innych.
Taśmy filtracyjne w ofercie FILTERM - dowiedz się więcej!
Taśmy filtracyjne dostarcza się do klientów w różnych wariantach szerokościowych - od wąskich (0,5 - 1 m) aż do takich, których szerokość osiąga nawet 4 metry. Taśmy filtracyjne powinno się dostosowywać do przedsiębiorstwa biorąc pod uwagę przepuszczalność, grubość osnowy oraz wątku, a także stosowane umocnienia. Istotne jest to, jaka będzie specyfika pracy taśmy, czyli z jakimi materiałami będzie mieć ona “do czynienia”. Bardzo ważne jest również to, by firma, z którą współpracują Państwo gwarantowała szybką dostawę takich taśm oraz naprawę zamków - tak, aby minimalizować ryzyko długich przestojów po awarii.
Taśmy filtracyjne do pras (wykorzystujące strefy zgniotu)
Proces, w trakcie którego w prasie taśmowej materiał (osad) przechodzi przez strefy zgniotu jest nazywany odwadnianiem i jest on szalenie istotny z punktu widzenia m. in. oczyszczalni ścieków. Ale nie tylko, korzystają z niego również obiekty ukierunkowane na produkcję w przemyśle. Zasada działania takiego procesu jest bardzo prosta - na taśmie znajduje się materiał, który należy poddać odwodnieniu. Przechodząc przez kolejne strefy zgniotu, możliwe jest “wyciśnięcie” z osadu wody, która jest odprowadzana innymi drogami. Ostatecznie, w tym procesie uzyskuje się “placek”, który jest pozbawiony wody i w takiej postaci opuszcza on taśmę. Podczas dobierania odpowiedniej taśmy filtracyjnej, należy brać pod uwagę takie parametry jak długość taśmy, ilość stref zgniotu oraz rodzaj materiału, który będzie poddawany odwodnieniu. Odpowiednie dobranie akcesorium zaowocuje odpowiednią charakterystyką produktu końcowego, który znajdzie się na końcu taśmy prasy.
Czytaj również: Czym jest Paint Stop? Oto co warto wiedzieć
Taśmy do pras produkuje się z poliamidu lub poliestru (albo z kombinacji tych lub innych materiałów) - wszystko w zależności od średnicy ziaren filtrowanego medium oraz jego pH. Niezwykle istotnymi parametrami są także gęstość splotu taśmy, grubość stosowanych nitek oraz rodzaj splotu - wszystko to ze względu na przepuszczalność oraz wytrzymałość na rozciąganie. Jest to szalenie istotne, gdyż na taśmę filtracyjną działają ogromne siły wynikające ze specyfiki działania takiej prasy. Jak łączy się dwa końce taśmy? Stosuje się metalowe klipsy, których zaciśnięte końce zatapia się w dwuskładnikowej masie epoksydowej uzyskując ogromną wytrzymałość. Wspólnym łącznikiem jest drut poliestrowy lub metalowy, wsunięty między zachodzące na siebie oczka. Standardem jest stosowanie łączeń ze stali kwasoodpornej.
Zastosowanie odpowiednych materiałów do budowy taśmy filtracyjnej biorącej udział w odwadnianiu w prasie to gwarant długiej, bezawaryjnej pracy. Warto zwrócić uwagę na to, by dana taśma była możliwie jak najbardziej odporna przy zachowaniu odpowiedniej przepuszczalności - tak, aby uzyskać “placek” w fazie końcowej o pożądanych parametrach. Dobranie nieodpowiednich materiałów lub pominięcie kwestii wytrzymałych łączeń może spowodować niekorzystne w skutkach awarie, których zdecydowanie można uniknąć dzięki odpowiedzialnemu doborowi materiałów.
Nie jesteś pewien, w jaki sposób dobrać materiały do Twojej taśmy filtracyjnej? Skontaktuj się z FILTERM - wspólnie dobierzemy najlepsze możliwe rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Serdecznie zapraszamy po porady!
Taśmy filtracyjne i zagęszczacze bębnowe
W przemyśle stosuje się również zagęszczacze bębnowe, których działanie oparte jest na termokurczliwych taśmach. Ich metalowy szkielet składa się z bębna, który pokryty jest wspomnianą taśmą. Zakłada się je luźno na bęben i stosuje dokładnie te same łączenia, które wykorzystuje się w prasach. Podobnie jak w przypadku poprzedniego zastosowania, wszelkie łączenia charakteryzują się ogromną wytrzymałością o kwasoodpornością w elementach metalowych.
Jednak zastosowanie luźnej taśmy nie wygląda zbyt profesjonalnie? Słowo klucz w tym wypadku to “termokurczliwość” - taka taśma wystawiona na działanie pary o temperaturze od ok. 90 do 100 stopni Celsjusza kurczy się, szczelnie zaciskając się na bębnie. Taka tkanina tworzona jest z termokurczliwego poliestru, który szybko reaguje na przyłożenie do niego wysokiej temperatury. Taki sposób montażu nie jest może najprostszy, ale gwarantuje ścisłe przyleganie taśmy do bębna i daje bardzo wymierne efekty.
Nie są to jednak jedyne zastosowania taśm filtracyjnych - jest ich dużo więcej w przemyśle. O jakich zastosowaniach jest mowa?
Czytaj również: Filtry kompaktowe i HEPA - to prostsze niż myślisz!
Taśmy oraz tkaniny filtracyjne stosuje się również do odwadniania gipsu w procesie odsiarczania. W tym zastosowaniu można powiedzieć o wysokim znaczeniu ekologicznym branży filtracyjnej - bowiem w branży energetycznej jest to podstawowa forma ograniczania emisji tlenków siarki w energetyce. Stosowanie tego typu materiałów oraz akcesoriów powoduje, że nasze przedsiębiorstwo ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz znakomicie spełnia swoje zadanie. Najczęściej stosowaną metodą w odsiarczaniu jest metoda mokra, gdzie oczyszczanie odbywa się w zbiorniku o dużej powierzchni nazywanym absorberem. W trakcie procesu powstaje siarczan węglowy, czyli wyżej wspomniany gips. Dalej, jest on odwadniany przy pomocy pras wyposażonych w taśmy filtracyjne. Co robi się z nim dalej? Trafia on do dalszych gałęzi przemysłu i jest on stosowany m. in. do produkcji materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest również branża medyczna, gdzie gipsy również wykorzystuje się dosyć szeroko.
Warto mieć na uwadze również proces odwadniania w górnictwie: gromadzenie się szlamów oraz osadów działa niekorzystnie na procesy produkcyjne. Tam stosuje się prasy filtracyjne oraz prasy membranowe oraz komorowe. Zasada działania odwadniania jest tutaj dokładnie taka sama jak w przypadku osadów ściekowych, ze względu na charakterystykę materiału, który poddaje się odwadnianiu.
Niezwykle ciekawym typem taśmy jest taśma spiralna , które przeznacza się do pracy w prasach taśmowych oraz zagęszczaczach bębnowych oraz taśmowych. Taki splot jest szczególny, gdyż pozwala na dopasowanie do wymaganej średnicy bębna lub poszczególnych sekcji bez potrzeby stosowania specjalnych złączy. Jest to niezwykle przyjazne rozwiązanie m. in. w zagęszczarkach bębnowych o bardzo długim bębnie, który składa się z wielu sekcji. Wtedy, wymiana konkretnej sekcji nie jest żadnym wyzwaniem. Nitka poprzeczna umieszczona w oczkach spiral wystarczy - trzeba ją jednak zabezpieczyć klejem na obu końcach. Warto jednak brać pod uwagę parametry osadu - od tego bowiem zależy rodzaj wypełnienia taśmy spiralnej.
W przemyśle korzysta się również z takich szczególnych typów taśm jak taśma ze stali nierdzewnych - te stosuje się w procesie filtrowania wody oraz ścieków, w przesiewaniu sypkich materiałów oraz w przetwórstwie tworzyw sztucznych (na przykład w wytłaczarkach). Te również różnią się między sobą gramaturą oraz stosowanymi materiałami oraz umocnieniami. Inne bowiem będziemy stosować w przypadku pracy w środowisku wysokokwasowym, aby uniknąć szybkiego zużycia się taśmy oraz pomniejszych uszkodzeń.
Taśmy filtracyjne są niezwykle ważne w kontekście ochrony środowiska
Gdyby nie taśmy filtracyjne, oczyszczalnie ścieków nie mogłyby pracować w sposób efektywny. Branża filtracyjna ma ogromne znaczenie dla szeroko rozumianej ochrony środowiska pod każdym kątem. Liczy się nie tylko to, w jakich zastosowaniach wykorzystujemy konkretne techniki filtracyjne, ale również to, jaką trwałością charakteryzują się wykorzystywane przez nas produkty. Oferowane przez FILTERM taśmy odznaczają się bardzo wysokim poziomem skuteczności oraz wytrzymałością. Ponadto, znając odpowiedzialność, jaka wynika z oferowania tego typu akcesoriów, zapewniamy szybkie dostawy taśm filtracyjnych, aby zminimalizować skutki ewentualnego przestoju poawaryjnego.
Wspomnieliśmy również o procesie odsiarczania - ten jest niezwykle istotny w ograniczeniu emisji tlenków siarki. Tlenki siarki odpowiadają za degradację środowiska naturalnego - zanieczyszczenie takimi związkami gleb oraz wód powoduje zmniejszenie się różnorodności fauny i flory. W rzekach znajduje się mniej ryb oraz innych organizmów, które znajdują się w roli reducentów. Na zanieczyszczonych glebach gorzej rozwijają się rośliny, a także zaczynają chorować pasące się na nich zwierzęta. Tlenki siarki są niezwykle toksyczne i warto minimalizować ich udział w zanieczyszczeniu środowiska. Można więc uznać, że branża filtracyjna aktywnie stoi na straży ochrony środowiska.
Zastanawiasz się, jaka taśma filtracyjna będzie najbardziej odpowiednia w Twojej firmie? Skontaktuj się z FILTERM i zapytaj o naszą analizę! Jesteśmy pewni, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.